Доступність посилання

ТОП новини

Шлюб по-угорськи


В Угорщині 14 лютого відзначали не тільки День закоханих. Тут триває програма «Тиждень сім’ї»
Угорщина – В Угорщині 14 лютого відзначали не тільки День закоханих. Від понеділка тут стартувала програма «Тиждень сім’ї», адже не секрет, що серед подружніх пар в Угорщині розлучається кожна друга. А приріст населення в основному забезпечують іммігранти. Водночас із державою за реабілітацію інституту сім’ї взялися релігійні та громадські організації.

День Святого Валентина або День закоханих в Угорщині святкують відносно недавно, віддаючи данину західноєвропейській моді.

«За народною традицією, 14 лютого підгодовували птахів і вірили, що коли цього дня гарна, суха погода – слід очікувати добрий урожай, – розповідає знавець фольклору Ґабріелла Кішш. – Але останнім часом популярною стала традиція обмінюватися подарунками між закоханими. В Угорщині день Святого Валентина відзначають тільки останні 15 років. Крім крамниць, у багатьох інших місцях чекають цього дня на закоханих із різноманітними програмами, зокрема, в музеях, театрах і закладах культури».

Молодь не квапиться одружуватись

Щоправда, не всіх в Угорщині влаштовує така інтерпретація популярного свята. Уряд за допомогою Угорської екуменічної Ради церков та низки громадських організацій влаштував кампанію «Тиждень сім’ї».

Учасниця заходу Анна Ацейл зазначила: «Організатори вважають сумною ситуацію, коли в Угорщині кожний другий шлюб закінчується розлученням, а серед молоді одруження є вкрай непопулярним».

За деякими даними, серед 27-літніх молодих людей лише 16 відсотків уперше задумуються про створення родини. Проблема в іншому. Адже ті, що наважилися, не поспішають народжувати дітей. Статистика свідчить, що це стається у таких подружніх пар лише під 30 років. Отож учасники заходу «Тиждень сім’ї» сподіваються допомогти молодим людям у пошуках своєї половинки, дають поради щодо виховання дітей.

Популярний в Угорщині поет, критик і публіцист Янош Лацкфі виховує зі своєю дружиною Юлією Бардош трьох дітей. 40-річні митці одружилися 20-літніми і переконані, що зволікати зі шлюбом не варто, інакше «перегорять почуття».

Секрет їхнього подружнього життя Янош Лацкфі порівняв зі сходженням альпіністів на гірську вершину. «Один із верхолазів страхує іншого, залежно від місця перебування – вгорі чи внизу, а тим часом інший долає схил. Відтак вони міняються ролями».

Сім’я не заважає кар’єрі

Вельми шанує родинну атмосферу та цінності сім’ї і відомий у світі скрипаль Едвін Мартон, який народився на Закарпатті. Попри жорсткий гастрольний графік і репетиції, Едвін Мартон намагається весь вільний час присвятити і власній сім’ї, як би його не тягнуло при цьому на сцену.

«Старшому синові Максиму зараз 2,5 рочки. Меншому, Ноелю, всього 10 місяців. Вони гарно підростають. Старший отримав у подарунок великий рояль, але не цурається і скрипки. Я б хотів, щоб Максим досяг ще більших успіхів у музиці, ніж я», – зізнався титулований Едвін Мартон, який грає на скрипці Страдіварі. Самого ж музиканта найбільше спонукали свого часу його батьки з України – закарпатський угорець Людвиґ Чурі, колишній директор музичної школи у Хусті, та мама Наталія Василівна, музикант-педагог, родом із Тернопільщини.

Вперше «Тиждень сім’ї» пройшов у Великій Британії 10 років тому. А угорці влаштовують подібний захід уже вп’яте.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG