Доступність посилання

ТОП новини

Мінськ знайшов ворога у Польщі – міністра Сікорського


Новий дипломатичний скандал між Мінськом і Варшавою погіршив і без того напружені відносини
Мінськ – Офіційні ЗМІ Білорусі оголосили винним у фінансуванні та організації протестів білоруської опозиції міністра закордонних справ Польщі Радослава Сікорського. У Варшаві назвали ці звинувачення фальшивими. Новий дипломатичний скандал між Мінськом та Варшавою погіршив і без того напружені двосторонні відносини.

Список претензій офіційного Мінська до влади Польщі чималий. Білоруська влада роздратована тим, що Варшава вимагає дотримання прав польської національної меншини в Білорусі та надає її представникам «карту поляка» – документ, що надає їм певні пільги на території Польщі. Мінську також не подобається, що Варшава веде телевізійне та радіомовлення на Білорусь, а польські університети беруть до себе на навчання відрахованих за участь у політичних процесах білоруських студентів. Білоруський уряд обурює, що Польща підтримує білоруську опозицію, а у Варшаві діє координаційний центр «Білоруський дім», який фактично є її неофіційним посольством.

Офіційний Мінськ також звинувачує Польщу в тому, що з її території білоруські активісти через соціальні мережі керували минулорічними вуличними акціями протесту, а в лютому цього року у Варшаві відбулася конференція донорів білоруської опозиції, яка обіцяла суттєву підтримку опонентам президента Лукашенка.

Державний телеканал «Білорусь-1» в організації цієї конференції та інших невигідних офіційному Мінську заходів днями звинуватив особисто міністра закордонних справ Польщі Радослава Сікорського.

Білоруська пропаганда при цьому посилалася на матеріали своїх спецслужб, у тому числі допитів екс-кандидатів на виборах президента в слідчому ізоляторі КДБ, та документи, начебто здобуті через сайт Wikileaks.

«У документі прямо сказано, що безлади на площі Незалежності в Мінську були оплачені з Варшави. Цитата: «Інформуємо, що за розпорядженням міністра закордонних справ Республіки Польща Сікорського вам необхідно видати лідерові руху «Вперед» Володимиру Някляєву 80 тисяч євро з фонду посольства на підготовку до проведення акції протесту 19 грудня 2010 року».

Речник польського МЗС Марцін Босацький прокоментував Радіо Свобода ці звинувачення на адресу Радослава Сікорського. «Ми шкодуємо, що влада Білорусі весь час атакує сусідню й доброзичливу білорусам країну, замість того, щоб покращувати умови життя громадян Білорусі, хоча б, наприклад, через здійснення угоди про малий прикордонний рух із Польщею. Більше коментарів з приводу цих чергових абсурдних і заснованих на фальшивках звинувачень польський МЗС не має», – наголосив речник міністерства.

Жорстка позиція Польщі заважає Лукашенку – Анджей Почобут

Марцін Босацький має на увазі двосторонню угоду, згідно з якою вже півтора року мешканці Гродна і Бреста могли б їздити до сусідніх регіонів Польщі без віз. Польща давно виконала всі формальності для того, щоб договір набув чинності, але Білорусь його заморозила, як і кілька інших спільних проектів – через несприятливий клімат у двосторонніх відносинах.

Екс-кандидат на виборах президента Білорусі Володимир Некляєв, який фігурує у звинуваченнях на адресу Сікорського як одержувач грошей від нього, теж називає ці документи фальшивкою.

«А причина тут одна – причина в позиції Польщі щодо білоруської диктатури, нинішнього білоруського режиму. Це не проти кампанії «Говори правду» і Некляєва, а проти Польщі як країни, яка принципово ставиться до того, що відбувається в Білорусі, і насамперед до проблеми політв’язнів», – зазначив білоруський опозиціонер.

Анджей Почобут, один із лідерів Союзу поляків Білорусі, кампанію проти Радослава Сікорського пов’язує з бажанням президента Лукашенка почати чергову гру із Заходом.

«Але жорстка позиція Польщі йому заважає в цьому, – каже він. – Тому ці медійні провокації спрямовані на те, щоб якось поставити під сумнів авторитет Польщі у процесі вироблення тактики і стратегії Євросоюзу щодо Білорусі».

Лукашенко не матиме успіху в цій справі, вважає Анджей Почобут, але в таких умовах порозуміння й поліпшення відносин між Мінськом та Варшавою чекати не варто.
  • Зображення 16x9

    Валерій Калиновський

    Народився в 1967 році в Україні. Закінчив факультет журналістики Білоруського державного університету та аспірантуру в Інституті історії мистецтва, етнографії та фольклору Національної академії наук Білорусі. Із 1987 року працював в іванівській районній газеті на Берестейщині, мінській обласній газеті, республіканському виданні «Чырвоная змена», в парламентський газеті «Звязда» перших років незалежності Білорусі. Кореспондент Української служби Радіо Свобода в Мінську з 1994 року, з 2000 року – в Білоруській службі Радіо Свобода. Автор книг «Справа Бяляцького» (2012), «Пані Ельжбета. Історія однієї дружби» (2016), «Діти Франції. Історія сімей, які повірили Сталіну» (2019).

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG