Доступність посилання

ТОП новини

Правозахисники: напади і цензура заважають працювати українським журналістам


Прага – Міжнародні правозахисники критикують Україну за неспроможність завершити справу вбивства журналіста Георгія Гонгадзе та за погіршення атмосфери безкарності. У світі професія журналіста залишається серед найбільш небезпечних – 46 журналістів загинуло торік, працюючи над редакційним завданням. Найбільш небезпечною країною для репортерів у звіті Комітету захисту журналістів називають Пакистан.

Репортер газети «Новини Ісламабада» Умар Чима розповідає історію, яка може звучати знайомо для українців.

«Коли мене посадили у машину, мені зав’язали очі, закули в наручники, відібрали окуляри, гаманець, телефон. Мене завезли у невідоме місце. До мене підійшли четверо чи п’ятеро невідомих чоловіків, мене роздягли догола, змусили лягти долілиць і били хвилин 25–30», – розповідає Умар Чима.

Викрадачі протримали його близько семи годин. Умарові пощастило – його залишили живим, хоча і викинули напівживого за сто кілометрів від міста. На прощання журналістові сказали, що це все було йому за те, що пише статті проти уряду, і якщо він буде продовжувати, то на нього чекають ще гірші наслідки. З цього Умар Чима зрозумів, що люди, які ледь не вбили його, належали до спецслужб.

За даними звіту «Напади на пресу в 2011 році», Пакистан вийшов на перше місце серед країн, де найнебезпечніше працювати журналістом. Минулого року там загинуло 7 журналістів. Друге місце поділили Лівія та Ірак, де загинуло по п’ять журналістів. У Комітеті захисту журналістів говорять, що 15 репортерів загинули під час висвітлення «арабської весни», протестів, які прокотилися багатьма арабськими країнами на початку минулого року. У 2011-му рекордну кількість журналістів було ув’язнено, найбільше в Ірані.

В Україні панує атмосфера безкарності

Щодо України, де історія, подібна до тієї, яку розповів Умар Чима, закінчилася набагато трагічніше, то тут і далі, на думку правозахисників, панує атмосфера безкарності. У звіті йдеться, що уряд не спромігся дотриматися обіцянки президента Віктора Януковича і розкрити вбивство журналіста Георгія Гонгадзе, яке сталося 2000 року. Правозахисники вважають, що процес над колишнім генералом Олексієм Пукачем відбувається з багатьма порушеннями. А одного з підозрюваних, колишнього Президента Леоніда Кучму, взагалі звільнили від переслідування.

Крім того, в Україні не розкрито зникнення журналіста Василя Климентьєва, а його колеги і далі потерпають від погроз, фізичних нападів та цензури.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG