Доступність посилання

ТОП новини

Українській економіці загрожує небезпечна криза – експерти


Лондон – Економісти, які працюють з Україною, прогнозують можливі серйозні труднощі в українській економіці упродовж наступних 12 місяців. На обговоренні, яке щороку влаштовує Українсько-британський Сіті-клуб, лунали застереження про вплив негативних загальносвітових тенденцій, але фахівці також вказували на суто українські проблеми, такі, як суперечка з Росією за ціну газу та твердий обмінний курс гривні.

Зараз важко натрапити на позитивні економічні прогнози для будь-якої країни Європи, але для людей, пов’язаних з Україною, те, що лунало на невеликому зібранні Українсько-британського Сіті-клубу, звучало майже зловісно.

Україна перебуває між двома вогнями. З одного боку – економічне сповільнення у Європі і погіршення при цьому взаємин Президента Януковича з ЄС. З іншого боку – трохи кращі, але також негативні тенденції для іншого економічного партнера України – Росії, яка, крім того, підпорядковує економічні інтереси своїм геополітичним амбіціям.

Газова проблема

Домагання України знизити ціну на газ наштовхнулися на тверду позицію Москви, і фахівці у Лондоні вважають, що до завершення російських президентських виборів укладення нової угоди навряд чи можливе.

Тим часом позиції Києва послаблені тим, що Москва зменшує свою залежність від транзиту газу через Україну, будуючи газопровід «Північний потік» і плануючи ще одну альтернативу – «Південний потік».

Проте аналітик з компанії ControlRisks Карло Ґалло вказує, що компанія «Газпром» все ще може піти на поступки через кілька чинників.

«Газпром постав перед щораз складнішою ситуацією на європейському ринку газу. Зокрема, тому, що через 5–10 років важливим джерелом газу в Європі може стати сланцевий газ. Зріджений газ досяг минулого року рівня 20% імпорту. Крім того, правила торгівлі газом у Європі для «Газпрому» стають щораз складнішими», – сказав Карло Ґалло.

Твердий курс гривні

Аналітик Європейського банку реконструкції та розвитку Олександр Пивоварський був одним із тих, хто заторкнув тему гривні. Він разом з іншими економістами вказував на негнучкість обмінного курсу, який зараз твердо прив’язаний до американського долара.

«Такий твердий курс також обмежує здатність Центрального банку України сприяти стабілізації економіки. Наприклад, Росія пішла на більш вільний обмінний курс, і це було для них корисно. Так само зробили деякі інші менші країни в регіоні, де діє ЄБРР», – сказав він.

Олександр Пивоварський каже, що у разі різкого падіння вартості гривні можуть виникнути серйозні проблеми не лише для пересічних споживачів, але й для банків, яким знову може бути потрібна рекапіталізація.

Твердий обмінний курс гривні, окрім неспроможності вирішити проблему газових тарифів, турбує також аналітика з банку Credit Suisse Сергея Волобоєва, який вважає, що в Україні зараз наростає потреба негайних і рішучих дій, щоб уникнути кризи зразка 2008 року.

«Я дуже стурбований тим, що навіть найкращі фахівці в уряді та Центральному банку не змогли переконати політиків, що підпорядковувати економічну політику короткотерміновим політичним обмеженням надзвичайно небезпечно», – сказав економіст.

Борги…

Вирішальним часом для України в економічному плані цього року буде літній період, червень – липень, коли Київ постане перед потребою виплат за зовнішніми боргами. Без зовнішньої допомоги, наприклад, позики МВФ, це буде дуже важко.

Якщо й були якісь позитивні думки про економічну ситуацію в Україні, то йшлося про загальну перспективу: Україна має величезний потенціал для розвитку, і однією з найцікавіших галузей є сільське господарство.

Але шлях до майбутнього може бути дуже довгим і болісним, якщо Україна через політичні чи інші причини не зможе покращити економічну політику.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG