Доступність посилання

ТОП новини

Відновлюються переговори щодо Придністров’я


Чергова спроба примирення між Кишиневом і Тирасполем
Прага – Сьогодні у Дубліні почнеться черговий раунд переговорів щодо Придністров’я. Експерти вважають, що після майже шести років паузи у переговорному процесі нині є кращі умови для зрушення з місця процесу примирення між Кишиневом і регіоном Молдови, який 20 років тому односторонньо проголосив незалежність, але далі залишається невизнаним.

Ірландія, яка щойно перебрала головування в Організації з безпеки і співробітництва в Європі, організовує першу зустріч представників Молдови і Придністров’я за багато років. Дводенні переговори, які відкриваються в Дубліні, пройдуть у форматі «2+5», тобто в них, крім представників Кишинева і Тирасполя, візьмуть участь як посередники й спостерігачі ще Україна, Росія, Сполучені Штати, Європейський Союз та ОБСЄ.

На думку українського експерта із закордонної політики Олександра Сушка, вже сам факт, що ця зустріч відбудеться, є великим успіхом. А новий формат (в такому складі переговори відбувалися лише один раз) допоможе вписати розв’язання придністровського конфлікту в міжнародний контекст.

«Цей формат виводить проблему з-за меж суто пострадянської конфліктної ситуації і вміщує її в більш широкий регіональний контекст. Зрозуміло, що це створює ширші можливості для України, тому що вона є безпосереднім сусідом і зацікавлена у розв’язанні конфлікту», – пояснює експерт.

Проте він попереджає, що не слід очікувати великих проривів від Дублінської зустрічі, бо, на його думку, передумови для остаточного вирішення придністровського конфлікту ще не склалися.

Новий президент Придністров’я схильний до діалогу

Водночас такі зустрічі мають значення для вирішення проблем, які безпосередньо впливають на життя людей у регіоні.

«Відновлення переговорів дає шанс вирішення проблем транспорту, міжлюдських контактів, переміщення осіб і товарів через адміністративний кордон», – наголошує Олександр Сушко.

На його думку, після приходу на президентську посаду в Придністров’ї Євгена Шевчука наприкінці минулого року склалася набагато сприятливіша ситуація для того, щоб Тирасполь і Кишинів почали рухатися назустріч одне одному.

«Нове придністровське керівництво значно більшою мірою, ніж попереднє, готове до діалогу. І воно значно меншою мірою «зашорене» геополітичними фобіями, як це було стосовно попереднього президента Смирнова», – вважає Олександр Сушко.

Перша безпосередня зустріч прем’єр-міністра Молдови Влада Філата і президента Придністров’я Євгена Шевчука відбулася за посередництва української сторони в Одесі місяць тому.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG