Доступність посилання

ТОП новини

Україна в космосі


Єдина держава у світі, яка зменшила фінансування вивчення космосу, – Україна
Київ – Державному космічному агентству України 29 лютого виповнюється 20 років. Україна входить до п’ятірки держав-лідерів за кількістю щорічно здійснюваних запусків. Але при цьому держава зменшує витрати на вивчення космосу, стверджує глава Державного космічного агентства Юрій Алексєєв.

На ракетно-космічну галузь у всьому світі витрачається приблизно 300 мільярдів доларів, і щороку ця сума збільшується на 10%, зазначає член Президії Національної академії наук України, академік Володимир Горбулін. За його словами, космічна галузь – єдина, яка не постраждала під час кризи у світі.

«Якщо раніше це було справою 4–5 країн, то до них сьогодні дуже наблизилися і Китай, і Індія. Ці дві держави, за залученням в освітні процеси молоді, випереджають навіть Сполучені Штати і Росію. Навіть країни, які не мають космічних програм (наприклад, Румунія, Болгарія, Чехія, Польща), намагаються знайти своє місце в європейських космічних проектах. Аналогічна ситуація у Південно-Східній Азії», – констатував Володимир Горбулін.

«На наступну п’ятирічку нас обрізали вдвічі»

Єдина країна у світі, яка зменшила фінансування космічної галузі, – це Україна, повідомив голова Державного космічного агентства України Юрій Алексєєв.

«Торік у нас було 60 мільйонів гривень, в цьому році нам дали 110 мільйонів. Ніби добре. Хоча нам потрібно мінімум 200 мільйонів. А при створенні державної програми на наступну п’ятирічку (до 2018 року) нас обрізали рівно вдвічі. Тому будемо вирішувати завдання, виходячи з того фінансування. Я думаю, що це не є неповага, це – стан української економіки. Основну масу грошей заробляють самі підприємства. Наприклад, якщо в минулому році нам виділили 60 мільйонів гривень, то продукції наше підприємство виробило на 3,5 мільярди», – поінформував Юрій Алексєєв.

Досягнення за 20 років

За 20 років існування Державного космічного агентства України було запущено 125 ракет-носіїв вітчизняного виробництва. Також виготовлено та запущено на навколоземні орбіти 28 космічних апаратів розробки КБ «Південне», з них 5 – на замовлення самої України. Крім того, українські ракети вивели на орбіту понад 230 супутників на замовлення 19 держав.

Українські ракети стартують з чотирьох космодромів. Уже в 2013 році Україна планує здійснити пуск нової ракети-носія «Циклон-4» з українсько-бразильського космодрому Алкантара, за проектом «Алкантара-Циклон-4-Спейс». Реалізується спільний зі США проект створення ракети-носія «Антарес». На підприємствах галузі серійно виготовляються системи керування для російських ракет-носіїв «Союз», «Протон», «Рокот», «Стріла», апаратура стикування «Курс» для Міжнародної космічної станції, прилади для космічних кораблів «Союз» та «Прогрес».

Наразі Україна в ракетно-космічній галузі плідно співпрацює зі Сполученими Штатами, Бразилією, Єгиптом та Росією. Саме останню українські фахівці вважають найбільш перспективним партнером.

Проте науковці наголошують: Україні не слід забувати про вітчизняні розробки, зокрема, медичну техніку, яку випускає Харківський науково-дослідний інститут радіотехнічних вимірювань.

Ракетно-космічна техніка як складова національної безпеки

Ракетно-космічна техніка також є невід’ємною складовою системи національної безпеки, запевняє член Президії НАН України академік Володимир Горбулін.
«У світі існує дві концепції підходів: одна – це використання інформаційних ресурсів, які надають космічні апарати (зв'язок, навігація, дистанційне зондування), а друга – це розгортання розвідно-ударних засобів, без яких у сучасному світі не відбуваються широкомасштабні воєнні дії», – зазначає Володимир Горбулін.

Нещодавно уряд України затвердив Концепцію розвитку космічної діяльності України до 2023 року та відповідний план заходів. У Державному космічному агентстві кажуть, що підтримку в уряді знайшли і найближчим часом очікують на зміни галузі у кращий бік. Але найближчі 3 роки ще буде несолодко, бідкається Юрій Алексєєв.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG