Доступність посилання

ТОП новини

Президент Афганістану підтримав обмеження для жінок


Президент Афганістану Хамід Карзай
Напередодні Міжнародного жіночого дня, коли у світі зазвичай аналізують становище з дотриманням прав жінок, надійшло тривожне повідомлення з Афганістану. Президент Хамід Карзай підтримав позицію духовенства, яке виступило за обмеження прав жінок. Це відразу викликало обурення у правозахисників, які заявляють про порушення афганських законів.

Рада афганського духовенства – улем – закликала до суворого принципу роздільного навчання і відокремлення жінок від чоловіків на робочих місцях. Жінкам також не рекомендують подорожувати наодинці, без супроводу чоловіка.

Президент Афганістану Хамід Карзай вважає, що ці поради мають на меті «захистити» жінок.

«Стосовно заяви Афганської ради, то вони не пропонують ніяких обмежень. Вони оголосили ісламські принципи і цінності щодо захисту та посилення позицій жінок. Ця заява відповідає нормам шаріату в нашій країні, яких дотримуються всі мусульмани та афганці», – заявив Карзай на прес-конференції в Кабулі у вівторок.

Поради афганської ради духовенства не є юридично обов’язковими. Але, на думку критиків, вони суперечать нормам афганської Конституції, яка передбачає статеву рівність.

Духовенство, зокрема, підтримує право чоловіків застосовувати силу до жінок у випадках, передбачених шаріатом. Щоправда, інші вимоги можуть піти на користь жінкам. Так, зокрема, афганський улем виступив проти шлюбів із примусу та проти практики обміну жінками для вирішення родинних та племінних конфліктів. Але загалом остання заява афганського духовенства нагадує суворі вимоги до жінок з боку талібів.

Деякі оглядачі звинуватили президента Карзая у заграванні з рухом «Талібан» та іншими радикалами у той час, як офіційний Кабул намагається укласти мирну угоду з повстанцями.

«Такого немає у жодній ісламській країні»

Керівник Незалежної правозахисної комісії Афганістану Ахмад Зіа Ланґарі вважає, що афганське духовенство фактично принизило гідність афганських жінок.

«У жодній ісламській країні немає такого, щоб жінки були повністю відмежовані від чоловіків і не могли працювати з ними на одній роботі. Таких обмежень немає навіть у Саудівській Аравії. Логічно, якщо ми обмежуємо жінок до такої міри, контролюючи їхній рух, спілкування, стосунки з іншими, то ми принижуємо їхню людську гідність», – наголошує правозахисник.

Заява афганського духовенства – це один із останніх прикладів з метою змусити афганок жити за найсуворішими ісламськими нормами. Минулого місяця афганський уряд закликав усіх жінок-телеведучих прикривати голови хустками й утримуватися від яскравої косметики. Це була реакція на нарікання консерваторів із афганського парламенту.

Сумнівна заява президента Афганістану щодо ролі жінок ймовірно викличе обурення у Вашингтоні. Речник Державного департаменту США сказав Радіо Свобода, що американські урядовці «вивчають» питання. Така дипломатична реакція зазвичай означає, що Білому дому ще потрібен час, щоб узгодити офіційну реакцію.
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG