Доступність посилання

ТОП новини

Історію життя Шевченка у зворотному порядку


Черкаси – Упродовж Шевченкових днів, 9 та 10 березня, Черкаський академічний музично-драматичний театр презентує нову виставу про поета – «Тарас. Слова». Це третя частина поеми про Шевченка, яку написав львівський автор Богдан Стельмах. Режисер проекту – Сергій Проскурня.

Цього разу глядачам пропонують виставу, присвячену періоду в житті Тараса Шевченка, коли йому виповнилося 27 років. Загалом проект «Тарас» складається із чотирьох вистав, які поставлять на сцені у зворотному порядку – від смерті до народження поета. За задумом режисера проекту Сергія Проскурні, у всіх п’єсах роль Тараса Шевченка виконуватимуть різні актори. Торік у четвертій частині поеми-тетралогії образ поета втілив актор Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка Петро Панчук. Цього разу Кобзаря зіграє актор Євген Нищук.

«Матеріал виявився надзвичайно природним і незвичним. Таких особистостей, як Тарас Шевченко, дещо змальовують таким собі пам’ятником. Я цього боюся, і дуже приємно, що Сергій Проскурня, як режисер, цього також боїться і від цього відходить. Я взагалі стикнувся з дуже екзистенційним матеріалом, де все побудовано на знаках, на символах», – каже Євген Нищук.

Сергій Проскурня зауважує, що вистава позбавлена побутових подробиць та занурення в історичні деталі. В той же час мовою епічного, поетичного театру режисер та актори намагаються досягнути ефекту наскрізної дії. Як стверджує постановник, усі чотири частини поеми-тетралогії – це вистави-ескізи. Однак у третій частині потроху з’являтиметься колір – яскравий червоно-білий Кролевецький рушник, як символ самотності та нездійсненного шлюбу Тараса Шевченка.

Людина-фестиваль

«Знак, зерно образу Шевченка у цій частині тетралогії – це людина-фестиваль. От таким був Шевченко, таким я його відчуваю, і такого ми його відтворюємо разом з Євгеном та іншими акторами», – розповідає режисер Сергій Проскурня.
Крім професійних акторів, у постановці візьме участь 21 дитина. У театрі навіть провели своєрідний кастинг для юних артистів у формі забавок. За словами режисера, діти у виставі втілюватимуть колективний образ – слова поета.

Два головних герої – Тарас і Слова

«У дітей дуже складне завдання в цій виставі – у них колективна роль: вони грають «Слова». Два головних герої – Тарас і Слова, – розповідає режисер Сергій Проскурня. – Це фантазія Богдана Стельмаха, яка зробила режисеру таку проблему, тому що потрібно, щоб у виставі грали діти. А діти, як тварини, на сцені є дуже небезпечним моментом, тому що вони абсолютно справжні й абсолютно органічні».

Директор Черкаського драматичного театру імені Шевченка Володимир Осипов сподівається, що в майбутньому проект «Тарас» стане родзинкою в репертуарі цього театру.

«Я думаю, що суспільство ще не зовсім зрозуміло масштабність нашого проекту, який у перспективі вплине на гуманітарний клімат Черкащини. Особисто я пишаюся, що ми маємо змогу працювати з таким матеріалом. Сьогодні, мабуть, не має іншого матеріалу, де так повно був би відтворений життєвий і творчий шлях Тараса Шевченка», – запевняє Володимир Осипов.

Історію життя Тараса Шевченка у зворотному порядку – від смерті до народження – режисер Сергій Проскурня планує відтворити до 200-річчя від дня народження поета. Відтак 2014 року на сцені Черкаського академічного музично-драматичного театру творчий колектив збирається презентувати виставу, що триватиме більше шести годин.
  • Зображення 16x9

    Дар’я Бунякіна

    Співпрацює із Радіо Свобода з 2010 року. Народилася у Черкасах. Закінчила Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького за спеціальністю «Журналістика». Має досвід роботи в газетній та телевізійній журналістиці.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG