Доступність посилання

ТОП новини

Українці Криму протестують проти релігійної дискримінації


Архиєпископ Климент та Андрій Щекун, Сімферополь, 9 березня 2012 року
Сімферополь – Сто відомих українців Криму – науковці, митці, військовики, журналісти, підприємці, ветерани-орденоносці і громадські активісти – закликали Президента України Віктора Януковича захистити українське населення півострова від релігійної дискримінації. У зверненні до глави держави його автори стверджують, що місцева влада Сімферополя проводить антидержавну політику у релігійній сфері і провокує міжетнічний та міжконфесійний конфлікти в регіоні. Представники української громади Криму закликали Президента Януковича взяти під особистий контроль розв’язання проблеми виділення на півострові землі для спорудження храмів українським церквам.

Архієпископ Сімферопольський і Кримський Української православної церкви Київського патріархату владика Климент каже, що для нього і для вірян стало справжнім шоком повідомлення про відмову Сімферопольської міськради виділити земельну ділянку для зведення у Сімферополі Кафедрального храму Христа-Спасителя.
Таким має бути Кафедральний собор УПЦ КП в Сімферополі
Таким має бути Кафедральний собор УПЦ КП в Сімферополі

За його словами, 2008 року депутати дали дозвіл на вибір земельної ділянки.Упродовж кількох років Єпархіальне Управління виготовило технічно-проектну документацію і проект собору, на що, каже архієпископ, витрачені значні кошти, які надавалися як кримськими жертводавцями, так і жителями інших регіонів.

Зрештою, в лютому 2010 року представники церкви нарешті отримали Акт вибору земельної ділянки та погодження відповідної документації зі всіма інстанціями і органами влади згідно з чинним законодавством України. З юридичного боку ніяких зауважень і претензій до поданих документів не було, стверджує владика Климент.

Громадськість готується до протестів

Тим більше безпідставною і несподіваною була відмова на останній сесії Сімферопольської міської ради у виділенні земельної ділянки площею трохи менше півгектара. За словами голови Громадського комітету захисту українських православних вірян Криму Андрія Щекуна, на цій же сесії представники іншої православної церкви отримали аж 6 земельних ділянок.

Він стверджує, що за всі роки незалежності України Кримська Єпархія УПЦ КП не отримала від влади для будівництва храмів жодної ділянки. Десятки прохань або були відхилені під різними приводами, або ж припадають пилом у різних міських, селищних і сільських радах і виконкомах.
Андрій Щекун
Андрій Щекун

Андрій Щекун каже, що ставлення місцевої влади до українських церков та їхніх парафіян «зневажливе і дискримінаційне». За його словами, в останні кілька років у Криму де-факто формується альянс влади з однією з конфесій, яка «все більше перетворюється на державну церкву». Саме тому члени Громадського комітету розпочали петиційну кампанію, а також готують публічні акції протесту.

Чи допоможе Президент?

У листі Президенту Януковичу наголошується, що центральні й місцеві органи виконавчої влади не вжили необхідних заходів для врегулювання церковно-земельного питання, хоча глава держави у грудні 2010 року давав відповідне розпорядження. Автори звернення закликали Президента України взяти під свій контроль вирішення проблем, що виникають в навколо-релігійній сфері в Криму.

У Сімферопольській міськраді, зважаючи на вихідні, офіційно ніяк не коментують відмову виділити землю громаді УПЦ Київського Патріархату. Разом з тим члени виконкому повідомили, що депутати ухвалили таке рішення відповідно до Генерального плану розвитку Сімферополя. Сам Генплан міськрада змінила торік восени, саме тоді з нього депутати вилучили усі земельні ділянки, що планувалися під будівництво культових споруд. Як стало відомо з джерел у міськвиконкомі, це зачепило усі релігійні громади Сімферополя, окрім УПЦ Московського патріархату.

Чи вдасться налаштувати українців проти кримських татар?
Архієпископ Климент
Архієпископ Климент

Архієпископ Климент каже, що влада не лише прикривається не публічно ухваленим Генпланом, але й провокує конфлікт на міжетнічному і міжрелігійному ґрунті. Він розповів, що віце-мер Сімферополя пояснив відмову у виділенні землі під храм тим, що в місті, начебто, багато кримськотатарських самозахоплень. Так багато, що ніде будувати житло, тож влада змушена відмовляти церквам. Але, якщо представники Єпархіального управління самостійно домовляться з кримськими татарами, чи якось приберуть їх із «захоплених земель», то православні Київського патріархату зможуть отримати ділянку.

Владика Климент назвав такі пропозиції «небезпечними» й «нерозумними», це спонукає до більшої молитви за мир і порозуміння в Криму. За словами Андрія Щекуна, громадськість готова д рішучіших дій, ніж проста розсилка листів. Він каже, що українці братимуть приклад з кримських татар, які багато років боролися за право збудувати у Сімферополі Соборну мечеть і таки домоглися свого.

Разом із тим один із лідерів Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров 9 березня на мітингу з нагоди річниці Тараса Шевченка у Сімферополі заявив, що як депутат кримського парламенту докладе зусиль, щоб посприяти вирішенню конфліктної ситуації з Храмом Христа-Спасителя у Сімферополі.
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG