Доступність посилання

ТОП новини

Йодована сіль – для українського мозку


Київ – Щоб подбати про здоров’я та інтелект українців, Україна має використовувати йодовану сіль у громадському харчуванні, радять експерти. Відповідний законопроект зареєстрували у Верховній Раді. За інформацією ООН, такі норми діють у понад 130 країнах світу, серед європейських країн винятками є тільки Україна та Росія.

Брак йоду в організмі перешкоджає дітям успішно розвиватися, а в дорослих – знижує працездатність, зазначає Віктор Кравченко, професор Інституту ендокринології Академії медичних наук України. «Треба не менше 100 мікрограмів йоду, а для вагітної жінки – 250 мікрограмів. І виходячи з цих критеріїв, мушу констатувати, що вся територія України у йододефіциті», – зауважує він.

За даними експерта, на дефіцит йоду найбільше страждають на заході та півночі України, однак зумовлені браком йоду проблеми зі щитовидною залозою медики фіксують навіть у приморських областях.

Йодована сіль – один із найдешевших способів вживати йод, однак на сьогодні не кожен українець має змогу її придбати, говорить ініціатор внесення змін до законів щодо харчування, депутат-регіонал Ірина Горіна. Вона пропонує зобов’язати всіх продавців мати в асортименті йодовану сіль, а також зробити обов’язковим використання йодованої солі у мережах громадського харчування.

«Йодована сіль повинна використовуватися обов’язково у тих харчових продуктах, якими забезпечують всі дитячі організації, тобто школи, дитсадки і лікарні, а також, зокрема, військові частини, тобто місця, де держава відповідає за здоров’я дітей і дорослих, – пояснює депутат. – А організації громадського харчування для виготовлення харчових продуктів також мають використовувати йодовану сіль».

Продукти з йодованою сіллю коштуватимуть дорожче

Йодована сіль трохи дорожча за собівартістю від звичайної, тому в результаті можуть подорожчати ті харчові продукти, які містять таку сіль у своєму складі, але сильного подорожчання не відбудеться, запевняє Ірина Горіна.

Це підтверджує інженер-технолог м’ясокомбінату на Вінничині Тетяна Дідур. «Залежно від того, скільки солиться, – каже вона, – тобто копчена чи варена це ковбаса, можливе подорожчання від 5 до 6 копійок. Подорожчання незначне». Тетяна Дідур розповіла Радіо Свобода, що на їхньому підприємстві проводили експеримент із використання йодованої солі замість звичайної: смакові якості ковбаси не змінилися. Однак у масове виробництво такі продукти наразі запускати не можна, допоки не підготували державні стандарти.

Ініціатори законопроекту сподіваються на підтримку його у парламенті і прогнозують, що нові правила запрацюють Україні з наступного року. Цю ініціативу схвалює голова українського представництва ЮНІСЕФ – Дитячого фонду ООН Юкіе Мокуо.

На сьогодні, за даними ЮНІСЕФ, Україна є на одному з останніх місць зі споживання йодованої солі у світі – поряд із Гамбією, Суданом та Росією.
  • Зображення 16x9

    Анастасія Москвичова

    Із Радіо Свобода – з 2011 року, з 2013-го до 2020-го – як штатна мультиплатформна журналістка. Спеціалізуюся на соціальній тематиці. Створювала і вела радіопрограму «Право на дію» про права людини та громадський активізм (у 2016–2018 роках), що виходила на «Ера FM».

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG