Доступність посилання

ТОП новини

Росія прагне зберегти в Сирії точку опори в регіоні


Прага – Рада безпеки Організації Об’єднаних Націй ухвалила в середу заяву з приводу Сирії: вона підтримує мирні пропозиції посланця ООН та Ліги арабських країн Кофі Аннана. Цього ж дня у передмістях Дамаска війська режиму Башара Асада атакували в середу за допомогою танків та артилерії опозиційні сили «Вільної сирійської армії». Верховний представник Євросоюзу із закордонних справ Катрін Аштон закликала Росію «переглянути свою позицію стосовно постачання зброї режимові Дамаска». Росія ж вимагає «збалансованості» в діях ООН щодо Сирії.

Ухвалена у середу заява голови Ради безпеки ООН щодо Сирії, де йдеться про можливість нових кроків, якщо режим Башара Асада відмовиться виконати мирний план і припинити насильство та розпочати мирний діалог із опозицією, не має обов’язкової юридичної сили.Цей план, який висунув посланець цієї організації та Ліги арабських держав Кофі Аннан, передбачає мирне врегулювання в охопленій громадянським конфліктом країні і містить заклик до повного припинення вогню. Росія наполягає на уникненні одностороннього ультиматуму на адресу президента Башара Асада.

Небажання Росії погоджуватися на об’єднаний наступ Заходу проти сирійської влади відображає, як вказують аналітики, глибоко вкорінений страх Москви щодо перспективи втратити точку опори Кремля у регіоні Сирії, котра там з міркувань рівноваги сил була створена ще часів СРСР.

У Росії налякані подіями арабської весни в Північній Африці, особливо в Лівії.
Якщо не Башар Асад та Сирія, то хто буде вірний Росії? Ніхто
політолог Олексій Малашенко

«Відносини між Сирією та Росією – залишок радянської політики на Близькому Сході. Якщо не Башар Асад та Сирія, то хто буде вірний Росії? Ніхто. Це заключний пункт пострадянської присутності в регіоні. Це надзвичайно важко для прем’єр-міністра Володимира Путіна та російської еліти, щоб змиритися з цим», – сказав Радіо Свобода Олексій Малашенко з Центру Карнеґі в Москві.

Росія вже двічі накладала вето на рішення Ради безпеки ООН, ініційоване Заходом та Лігою арабських країн, у котрому засуджуються жорстокі вбивства, скоєні режимом Асада і його армією, коли жертвами стали понад 8 тисяч цивільних Сирії. Москва продовжувала весь час посилено озброювати режим у Дамаску. Росія не просто здійснювала донедавна головні поставки зброї Асаду, але й планує реалізувати найближчим часом продаж цьому режимові великої кількості бойової сучасної авіації на суму у понад півмільярда доларів.

Ми сказали Росії чітко: перегляньте свою позицію щодо зброї ДамаскуАштон
Ми висунули Росії дуже чіткі вимоги, закликаючи переглянути свою позицію стосовно постачання зброї
Катрін Аштон

Верховний представник ЄС із закордонних справ Катрін Аштон під час вечірнього засідання комітету Європарламенту з закордонної політики у вівторок заявила: «Ми висунули Росії дуже чіткі вимоги, закликаючи переглянути свою позицію стосовно постачання зброї – не лише тому, що з їхньою допомогою урядові війська, як ми знаємо, здійснюють злочини, але й тому, що ця зброя може опинитися в результаті де завгодно. Якщо режим втратить контроль над країною, це стане небезпечним».

Генсекретар ООН Пан Ґі Мун заявив у середу в Джакарті (Індонезія), що криза в Сирії «вкрай небезпечна» і вже має «негативний вплив на весь світ», тому, як закликав глава ООН, необхідно негайно шукати виходу з небезпеки в цьому регіоні.

Бої між армією та силами безпеки режиму Башара Асада та опозицією у середу тривали не лише в Дамаску, а й в Хомсі, Растані. Сирійська влада не допускає у ці райони ні журналістів, ні правозахисників.

У Москві ж продовжують наполягати, що будь-яке рішення ООН із вимогами припинення вогню повинно стосуватися як Асада, так і опозиції. Держдепартамент США заявив цього тижня, що, як сили Асада розпочали першими насильство, отож вони першими мають і припинити його.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG