Доступність посилання

ТОП новини

Під час візиту Азарова до Варшави не обійшлося без гострих кутів


Прем’єр Польщі закликав офіційний Київ не змарнувати зусиль, вкладених Україною в євроінтеграцію
Варшава – Прем’єр-міністр України Микола Азаров упродовж двох днів – у середу і в четвер – зустрічався з керівниками польської держави. Офіційний привід його поїздки до Варшави – проведення підсумкових розмов про підготовку Польщі та України до Євро-2012. Утім, розмови у Варшаві не обмежилися футбольними темами. Азарову нагадували про ситуацію з українською опозицією і попереджали, що доля євроінтеграції України залежить від стану демократії та верховенства права.

Прем’єр України мав низку зустрічей із першими особами країни, зокрема з президентом Польщі Броніславом Коморовським, спікером парламенту Євою Копач, а насамкінець із прем’єром Польщі Дональдом Туском.

У цілому польська сторона наголошувала, що, всупереч кризовим моментам як у цілому в Європі, так і у внутрішньому політичному житті України, польсько-українські відносини розвиваються непогано. Проте і голова польського парламенту, і прем’єр-міністр висловили стурбованість станом демократії в Україні. Зокрема, спікер Єва Копач, медик за фахом, говорила Миколі Азарову про своє занепокоєння здоров’ям ув’язненої Юлії Тимошенко.

Після засідання міжурядового комітету, присвяченого підготовці до чемпіонату, обидва прем’єри твердили, що і Польща, і Україна до Євро-2012 готові. Дональд Туск визнав, що не всі великі плани, пов’язані з чемпіонатом, вдалося реалізувати. Та ці недоробки, зауважив польський прем’єр, не повинні вплинути на перебіг чемпіонату. Натомість Микола Азаров говорив, що інфраструктура, збудована на потреби чемпіонату: дороги, прикордонні переходи і таке інше – працюватиме на зближення України з Європою.

Голови урядів говорили про євроінтеграцію України, яку Туск назвав обережним прогресом. Як повідомив польський прем’єр, 30 березня, якщо не станеться нічого надзвичайного, ЄС парафує угоду про асоціацію з Україною. Крім цього, розповів Дональд Туск, прем’єри розмовляли про ситуацію в Україні.

На брифінгу за підсумками зустрічі, Туск розповів: «Ми також розмовляли про те, що нас непокоїть з точки зору польської та європейської громадської думки. Йдеться про ситуацію з лідерами української опозиції. Прем’єр Азаров детально пояснював правові обставини, пов’язані з судовим процесом та ув’язненням Юлії Тимошенко. Я наголошував, що з точки зору Польщі, а також наших партнерів у ЄС, навіть намагаючись якнайповніше зрозуміти аргументи українського уряду, ми все ж висловлюємо занепокоєння цією ситуацією».

Як зауважив голова польського уряду, стан демократії в Україні матиме вплив на процес укладення договорів між ЄС та Україною. Також Туск попередив, що в ЄС великого значення надаватимуть перебігу жовтневих парламентських виборів в Україні.

Товарообіг зростає, а іспит на дружбу триває

Микола Азаров на брифінгу за підсумками спільного засідання прем’єрів зосередився на економічних аспектах польсько-української співпраці. Прикладом поліпшення відносин між двома країнами Азаров вважає збільшення товарообігу між Польщею та Україною. За його словами, останнім часом значно покращилися умови для ведення польського бізнесу в Україні, а українського в Польщі. Азаров запевнив, що вже в травні в Україні з’явиться нове консульство Польщі – у Донецьку.

Проте, як визнав український прем’єр, розмова з Туском не обійшлася без гострих кутів. «Ми справді обговорили цілу низку питань, – сказав Азаров, – не уникаючи ніяких гострих тем, а навпаки, зосереджуючи нашу увагу саме на таких темах, які заважають нашому просуванню вперед. Я сподіваюся, ми абсолютно по всіх питаннях будемо знаходити прийнятні для нас рішення».

Як підсумував Дональд Туск, сьогодні Польща та Україна складають черговий нелегкий іспит на дружбу. Польський прем’єр висловив сподівання, що полякам та українцям вдасться витримати цей іспит, водночас він закликав офіційний Київ не змарнувати тих зусиль, які Україна вже вклала в процес євроінтеграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG