Доступність посилання

ТОП новини

Акімова у Вашингтоні: «Я проти соціальних пільг для тих, хто має високі доходи»


Перший заступник голови Адміністрації Президента Ірина Акімова
Вашингтон – Чи може Україна реформуватися? Таке запитання поставив вашингтонський Фонд Карнеґі перед аналітиками та експертами, що зібралися обговорювати цю тему. Це були колишній заступник ректора школи економіки львівського університету Назар Холод, аналітик Фонду Карнеґі Ольга Шумило-Тапіола, президент Українсько-американської ділової ради Морґан Вільямс. Українську владу представляла перший заступник голови Адміністрації Президента Ірина Акімова. Вона приїхала до Вашингтона переконувати усіх, що реформи в Україні розпочалися і на це нема ради.

Ірина Акімова виступає професійно і грамотно. Вона гарно володіє англійською мовою, говорить впевнено і переконливо, їй не потрібні записки чи шпаргалки. Це вражає і йде їй на користь. Бо говорить вона те, що не завжди відповідає дійсності і про що не вся її аудиторія повністю знає.

Слухаючи виступ пані Акімової, легко повірити, що Україні є чим пишатися. Покращення макроекономічних параметрів, фінансова консолідація, яка призвела до суттєвого економічного зростання, законотворча підтримка цих процесів, ухвалення податкового, бюджетного та митного кодексів, зменшення кількості ліцензій для бізнесу та будівництва, адміністративна реформа, приватизація, початок розгляду земельної реформи, все це та інше перелічила пані Акімова, як те, що вважається успішними реформами. Але й сама Акімова зізналася, ухвалення це одна річ, втілення реформ в життя, це щось зовсім інше.

«Ми знаємо, що є проблеми з втіленням (законів і реформ) в життя. Наприклад, закон про полегшення видачі дозволів на будівництво після його ухвалення передбачає ще додаткових 40 нормативних актів, з яких лише 35 розроблені й на місці. Я вам це говорю, щоб ви разом зі мною відчули, що нас турбує проблема імплементації. Але ми робимо конкретні кроки на цьому шляху, отож ви бачите, це не лише слова, це ж і дії», – заявила представниця Адміністрації Президента.

Економіст Назар Холод дещо розвіяв рожеву картину пані Акімової. Так, щось зроблено, але є багато недоліків. Він нагадав, що підвищення темпів будівництва в Україні було пов‘язано з підготовкою до футбольного чемпіонату Євро-2012 і вже згортається, про те, що зі 183 країн світу Україна посідає аж 152 місце, коли йдеться про легкість ведення бізнесу. Крім того, український бюджет значною мірою з‘їдає система пільг і привілеїв. (Лінк до його праці)

Ірина Акімова, зі свого боку, запевнила, що готова цю систему змінювати і заявила, що існують три законопроекти на цю тему.

«Я проти соціальних привілеїв для тих, хто має високі доходи, це перш за все народні депутати, представники прокуратури та багато інших високопоставлених бюрократів. Я не єдина, отож я вважаю абсолютно необхідно припинити ці привілеї. Це дуже популістський крок, насправді він не має великого фіскального ефекту, але з політичної перспективи є дуже важливим. Зараз в парламенті є три законопроекти на цю тему і я дуже сподіваюся, що парламент їх підтримає», – заявила Ірина Акімова.

Оглядач: українську економіку контролюють олігархи і президентська сім’я

Експерт європейського відділення Фонду Карнеґі Ольга Шумило-Тапіола у свою чергу звернула увагу на те, що Україна перетворюється на «сіру зону», яку контролює мала група олігархів та президентська сім‘я. Позитивні новини для України та ЄС завершилися минулої п‘ятниці коли сторони парафували угоду про асоціацію. Вона не бачить жодної мотивації з боку Президента Януковича для впровадження справжніх перетворень, однак парафована угода може стати певним зовнішнім якорем для України, що буде змушувати її йти шляхом реформ та демократизації.

Ірина Акімова спокійно відреагувала на критику. Науковці повинні критикувати і пропонувати найкращі варіанти вирішення проблем, сказала вона. Але політики змушені обирати щось інше:

«На жаль, для політиків, питання політичної доцільності стає на перше місце. Для науковця дуже легко пропонувати найкраще рішення, але ви всі знаєте, втілити в життя найкраще рішення здебільшого неможливо, отож в найкращому випадку ви завжди вибираєте між другим або третім найкращим (варіантом)».

Ірина Акімова переконувала учасників дискусії у Вашингтоні про те, що попереду в України ще багато викликів, але «багато вже зроблено, може не ідеально, може з відхиленнями, але ми не змінили головну мету, яка декларована в урядовій програмі («Заможне суспільство, конкурентноспроможна економіка, ефективна держава»).

«Вся критика вітається», – при цьому запевнила пані Акімова.

Повторюю, звучить Ірина Акімова дуже переконливо. А от чи повірили їй у Вашингтоні, та чи вірять їй в Україні, сказати не можу.
  • Зображення 16x9

    Ірина Халупа

    На Радіо Свобода від 1990 року. Редактор і ведуча передач «Україна і світ», «52:30 у різних вимірах», «Вечірня Свобода», «Українське коло», «30 хвилин у різних вимірах». У 2001–2007 роках заступник директора Української редакції. 2007–2011 роки – директор редакції. Жила в п’яти країнах. Люблю мови, подорожувати, українську літературу 1920-30-х років, мистецтво та старі фільми. Не терплю фальш і брехню. Щоб не збожеволіти від української політики – вишиваю.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG