Доступність посилання

ТОП новини

Євродепутати хочуть додаткових повноважень


Брюссель – Європейський парламент значно розширив свої повноваження з часу набуття чинності Лісабонської угоди. Скажімо, якщо раніше всі витрати Євросоюзу розподіляла Єврокомісія, то ось вже декілька років бюджет співдружності визначають за участі євродепутатів. Загалом, вони займаються всім, що може стосуватися життя європейців. Однак, останнім часом парламентарі знову вимагають додаткових повноважень. Зокрема, вони хочуть отримати право створювати слідчі комісії, на кшталт тих, котрі для з’ясування деталей окремих проблем суспільства обирають національні парламенти держав ЄС. Тим часом, Єврокомісія та Рада Євросоюзу цю вимогу відкидають.

Від проблем демократії, фінансової кризи й вартості мобільного зв’язку і до природних катастроф та епідемій – європейські депутати намагаються пролити світло для наступного ухвалення правильних рішень на все, що турбує громадян співдружності.

Тим часом, спеціалізовані депутатські комісії не можуть називатися «слідчими» та не мають права проводити ґрунтовніші розслідування, на кшталт тих, що їх здійснюють законодавчі органи будь-якої з держав-членів Євросоюзу. Проте, саме такого права євродепутати мають намір вимагати протягом найближчих тижнів.

Парламентар від Португалії Карлос Коельо – член комітету з громадянських свобод і права. Він зіткнувся з обмеженістю своїх повноважень, коли очолював групу депутатів, яка займалася проблемою незаконного утримування людей у секретних в’язницях ЦРУ на території Європи.
Громадяни Євросоюзу повинні мати парламент із повноваженнями проводити власні розслідування
Карлос Коельо

«Громадяни Євросоюзу повинні мати парламент із повноваженнями проводити власні розслідування, – зазначає євродепутат. – Слідча депутатська комісія тоді матиме право вимагати від європейських установ чи органів, щоб вони надіслали відповідального з тих чи інших питань. При цьому, саме Єврокомісія чи Рада Євросоюзу визначатимуть, хто з їхніх чиновників або відповідальних осіб постане перед нашою слідчою комісією».

Єврокомісія та Рада ЄС – проти

Однак, на сьогодні всі вимоги щодо слідчих комісій та права Європейського парламенту на власне проведення поглиблених розслідувань Єврокомісія та Рада ЄС відкидають. Там пояснюють, що таким чином євродепутати матимуть додаткову юридичну владу, а це вже виходить за рамки їхнього політичного мандату.

Самі європарламентарі відмову трактують по-своєму. Мовляв, євроустанови та окремі країни-члени співдружності просто відмовляються з нами співпрацювати. Тим часом, на наступне пленарне засідання Європарламенту, що відбудеться 19 квітня, вже заплановано дебати навколо можливості розширення депутатських прав, зокрема, створювати парламентські комісії та здійснювати власні розслідування.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG