Доступність посилання

ТОП новини

Чи вдасться знизити ціни на послуги перед Євро-2012?


Гості «Вашої Свободи»: Євген Самарцев, голова Всеукраїнської спілки громадських організацій «Рада з питань туризму і курортів»; Ігор Голубаха, голова Української асоціації туроператорів.

СЛУХАТИ / ДИВИТИСЬ

Віталій Портников: Євро-2012 вже наступає, можна сказати. Навіть на Хрещатику, пане Євгене, Ви помітили, що немає жодної машини на тротуарах?

Євген Самарцев: Принаймні, вже один бонус ми маємо.

– Я, як людина, як пережила Олімпіаду-80, можу сказати, що ми поживемо кілька місяців у цивілізованому світі, а потім все повернеться з більшим навіть розмахом, ніж було: і машини на тротуарах, і сміття, і все інше. Так буває, коли люди штучно наводять на кілька місяців порядок.

Але ми поговоримо не про це, а про послуги. Приводом для нашої розмови стало розпорядження Президента Віктора Януковича знизити ціни на готельні послуги в Україні, абсолютно неймовірні саме під час Євро.

І в мене тут є суперечливі відчуття. З одного боку, я вважаю, що те, що відбувається з цінами під час Євро, то це абсолютно дивовижно і ганебно саме з точки зору ринкової економіки. Так ніколи не було під час спортивних змагань в жодній країні світу, окрім Греції, де дійсно у кілька разів підвищилися ціни на готелі, і вони там ніколи після цього не знижувалися, після Олімпіади. Але, з іншого боку, ми знаємо, у якому економічному стані Греція. Це ніяк не є позитивним прикладом в результаті.

Але, з іншого боку, коли Президент віддає розпорядження вирішити питання в ринковому секторі – це теж мене бентежить. Бо так не може бути. Тільки ринок може продиктувати ціну, а не Віктор Янукович.
Євген Самарцев
Євген Самарцев

Обмежена пропозиція створила ситуацію, коли особливо маленькі готелі, хостели вирішили заробити на все життя і підвищили ціни в декілька десятків разів
Євген Самарцев: Будемо відверті. У даному випадку ми можемо цитувати не тільки приклад Греції, але ж ту саму Великобританію, де перед Олімпіадою газети часто згадують підвищення цін у 10 разів.

Справа в тому, що на прикладі окремих готелів, які починають спекулювати, поки що не треба, реально кажучи, створювати загальну картину.

Якщо говорити про українські готелі, то ми маємо пам’ятати, що більшість великих готелів України, була давно зафрахтована TUI, як агентством, що працює з сім’єю УЄФА. І вони фактично не виносили свою пропозицію на ринок. І саме, можливо, обмежена пропозиція в певний момент створила ситуацію, коли особливо маленькі готелі, хостели вирішили заробити на все життя і підвищили ціни інколи навіть в декілька десятків разів.

– Пане Ігорю, а як Ви вважаєте, що вдасться тут зробити?
Ігор Голубаха
Ігор Голубаха

Ігор Голубаха: На мій погляд, я б так не драматизував, як Ви це зробили, Віталію. Тому що дійсно не тільки Греція, але й інші країни, навіть у Лондоні зараз у зв’язку з Олімпіадою преса теж дуже збентежена підвищенням цін на готелі. І такі події відбуваються в усіх країнах, де проводяться більш-менш значні спортивні змагання.

Я можу навіть сказати, що в Китаї у тому числі були теж високі ціни на готелі.

– Але в Китаї їх можна знизити адміністративним шляхом.

Ігор Голубаха: Але в Китаї ні глава країни, ні уряд не влазили, прийняли рішення не вмішуватися у бізнес, у врегулювання цін. Тому що в такому середовищі повинні бути ринкові важелі. Це єдиний ефективний важіль – це конкуренція.

На жаль… Я можу сказати, чому створилася така ситуація з готелями? Безумовно від того, що винна у цьому як нинішня влада, так і опозиція. Тому що ще три роки тому, коли тільки ми вибороли право, там навіть більше трошки, завоювали право проведення Євро, ми пропонували парламенту: давайте приймати ринкові закони, давайте залучати інвесторів в туристичну інфраструктуру, давайте їм будемо надавати певні преференції для того, щоб вони якомога ширше і більше будували готелів.

– Тобто готелів не вистачає.

Ігор Голубаха: Безумовно.

–У квартирному секторі, якого вистачає, теж підвищилися ціни у кілька разів.

Ігор Голубаха: На сьогоднішній день в Україні, хоча б, здавалося, і багато нібито збудовано готелів, але, на жаль, тієї конкуренції, яка повинна бути в готельному секторі, її немає. І саме це дозволяє готелям тримати високі ціни.

Я Вам можу навести приклад по місту Києву. Чим більше високоякісних готелів відкривається, тим відразу нижчі стають ціни в інших готелях тієї ж категорії. І це найбільший важіль впливу як на ціноутворення, так і на якість послуг, які вони надають.

Євген Самарцев: Дійсно, продовжуючи, до речі, тему Китаю, Державна адміністрація туризму Пекіну офіційно заявила, що вона не буде втручатися в регулювання цін, коли був спалах спекулятивних пропозицій на ринку, оскільки загальна оферта Пекіну, за розрахунками китайських чиновників, перевищувала системно попит на Олімпіаду. І реально через місяць ціни знизилися майже удвічі. А той пакет раніше готелі взагалі пропонували продати на 18 днів на весь термін Олімпіади, вони почали продавати по 4-5 днів. Ринок все врегулював.

Друга складова. Абсолютно згоден з Ігорем, що, по-перше, і під час підготовки до Євро ми дуже багато говорили про сегмент 4-5 зірок, проте забули, що реально більша частина вболівальників живе у 2-3. І ми відчуваємо зараз брак якісної економічної пропозиції на ринку.

До речі, якщо говорити про тенденції туристичного ринку, то, принаймні, наші два основні готельні оператори: і «Прем’єр Інтернешнл», і «Рейкардс», то вони вже запустили з минулого року готельні мережі економ-класу, саме орієнтовані на двозірковий стандарт.

– З одного боку, можна погодитися з міркуваннями, що не вистачає інфраструктури. Це стосується, мені здається, не тільки готелів. Це взагалі стосується самої інфраструктури послуг. Тому врешті-решт в Україні не проживає практично переважна більшість футбольних команд, які будуть учасниками Європейського чемпіонату.

А з іншого боку, ця логіка, яку Ви, пане Ігорю, навели, суперечить логіці тому, що в усіх країнах значно підвищуються ціни перед спортивними змаганнями, тому що у Великій Британії достатньо готелів. Там це абсолютно розвинутий бізнес роками, десятиріччями.

І я хотів би нагадати, що навіть у ринкових умовах завжди є юридичний механізм, який регулює ситуацію картельної змоги. Правда? І цьому теж не важко заперечити.
Рада вирішила створити «чорний список» до Євро, ми моніторимо бізнеси, які будуть потім працювати на ринку, бо вони, роблячи бізнес для себе, шкодять бізнесу України на туристичному ринку

Євген Самарцев: Так, тут дійсно, якщо йдеться про картельну змову. Оскільки документів, які свідчать, що провідні готелі визначили підняти ціни у тричі, у двічі, у п’ять разів – їх не існує.

По факту ми дійсно маємо те, що в першу чергу вболівальники європейські, які захотіли приїхати в Україну, зіткнулися з абсолютно неадекватною для їх розуміння якості пропозицією, коли готель, який в цілому у стандартному форматі коштує 30 доларів за добу, почав просити 300 доларів за добу, коли хостел, який продавалося одне ліжко у 12-місній кімнаті за 13 доларів, запросив 100. Тобто ми розуміємо, тисячу доларів ми просимо за такий гуртожиток. Це не є адекватним.

І саме це і створило, принаймні, цю інформаційну хвилю.

До речі, ми з Ігорем – колеги в Раді з питань туризму, курортів. Рада вирішила створити такий системний проект у даному випадку «чорний список» до Євро, де ми моніторимо саме ті бізнеси, які будуть потім працювати на ринку, бо вони, роблячи бізнес для себе, фактично шкодять бізнесу України на туристичному ринку.

– Пане Ігорю, а як Ви вважаєте, чи ринок дійсно врегулює цю ситуацію, чи ми будемо весь місяць знаходитися ось з такими шаленими цінами на готелі для вболівальників?
Українська тварюка жаба в душах і в серцях більшості власників готелів процвітає

Ігор Голубаха: На жаль, оця українська тварюка жаба, вона в душах і в серцях більшості власників готелів процвітає.

І навіть на сьогоднішній день пішли такі зрушення, скажемо так, у процесі наших перемовин з власниками готелів і їх менеджментом. Вони вже почали відмовлятися вже (слава Богу!) від того, що давайте тримайте, ми тільки на 22 доби продаємо вам, на весь період Євро от у нас купуйте ці готелі. Зараз вже знизилися до 15. Зараз ми вже підписуємо з деякими з них більш дискретні пропозиції на два дні мінімальне розміщення навколо п’яти матчів…

– А Ви можете пояснити, чому люди взагалі продають місця на 22 дні, коли у туриста є потреба приїхати на матч і поїхати наступного дня, можливо?
Тільки одна іноземна делегація, офіційна командна розмістилася в Україні. Це вже дуже показово. Це є лакмусовим папірцем, що може це відбутися і з вболівальниками

Ігор Голубаха: Ну, це є ринкові умови. Як я можу сказати чи змусити когось продавати свої власні розміщення на тих умовах, яких потребує ринок. Це тільки може бути зниженням попиту зроблені якісь висновки власниками готелів. І це вже йде. І це вже вони починають у більшості своїй розуміти.

Тому що Ви ж самі назвали те, що тільки одна іноземна делегація, офіційна командна розмістилася в Україні. Це вже дуже показово. Тому що це є лакмусовим папірцем на те, що у тому числі може це відбутися і з вболівальниками.

На жаль, на сьогоднішній день ті сплески продажів, які були у нас на початку року чи після жеребкування, коли були розіграні міста і учасники, люди тільки взнали, де вони і як будуть розміщатися, не йде така синусоїдальна зацікавленість. І зараз вона трошки знижена.

Ну, сподіваємося, і наші колеги кажуть, що, можливо, десь на початку травня, на середину травня буде більше підвищення зацікавленості. Але все, що ми можемо, ми робимо, скажемо так, і з власниками готелів, і… Тільки ринок може це врегулювати. Повірте мені.

Євген Самарцев: У принципі більшість готелів центральних, класичних, скажімо, готелів, вони, по-перше, дбають про свій імідж і застосовують... Принаймні базово для світового ринку є поняття ціни високого сезону, яка, скажімо, удвічі перевищує стандартну ціну. Це, принаймні, сприймається абсолютно адекватно всіма споживачами.

І знов-таки, ми маємо дещо зрозуміти різницю між масою фанів-вболівальників і людьми, які купують дорогі бокси на стадіоні. Це зовсім інший сегмент, які подорожують власними чартерами, для них і існують чотирьох-п’ятизіркові зіркові готелі. І саме у цьому сегменті, поки скарг від споживачів не поступало.

– Скажіть, будь ласка, коли ми говоримо про ціни на послуги, чи тільки готелів це буде стосуватися? Чи не побоюєтеся ви, що буде підвищено ціну на все: і на прокат машин, на меню в ресторанах, на їдальні, на парковки там, де вони платні? Чи не приїдуть люди, вони весь час будуть…

Я вже не кажу про те, що можуть підвищитися ціни на корупційні послуги. Знаєте, кожен ДАІшник буде намагатися заробити на Євро, бо завтра так не буде. Але це не стосується, очевидно, бізнесу.

А от там, де є бізнес. Я собі взагалі не уявляють, як люди будуть функціонувати, так би мовити, гості України, а особливо, до речі, мешканці України цей місяць. Що буде?
Наші «дикі» таксі будуть ломити ціни неймовірні. Вже зараз за 300 гривень доїхати від «InterContinental» до початку Червоноармійської

Європейські вболівальники на 95% будуть обирати для себе літаки
Євген Самарцев: По-перше, не місяць. Ми маємо розуміти, що будуть пікові один-два дні у містах перед матчем, після матчу.

Безумовно наші «дикі» таксі будуть ломити ціни неймовірні. І вже зараз там напередодні Євро я чув пропозицію за 300 гривень доїхати від «InterContinental» до початку Червоноармійської.

У цьому плані я знаю, що, принаймні, є систематизоване рішення, бо основне питання – це трансфер «аеропорт-місто». Має бути застосована схема рекомендованого тарифу, за яким мають працювати всі, хто працює на цьому маршруті. І це, впевнений на 95%, що так воно і буде.

Щодо ДАІшників, то я думаю, що наше очікування великої кількості саме автотуристів на Євро, вони не справдяться насправді, бо європейські вболівальники все ж таки на 95% будуть обирати для себе літаки.

І до речі, я думаю, Ігор тут більше обізнаний, але чартерні літаки – це економіка їх передбачає, щоб використати їх найшвидше, прилетіти у день матчу і відлетіти ввечері. Принаймні, як мені відомо, великі групи німецьких вболівальників вже і так планують відвідання групових матчів.

– Пане Ігорю, а от скажіть з точки зору саме туристичного агента, чи дійсно так багато людей збирається під час футбольного чемпіонату знаходитися в Україні постійно, не просто приїздити на матчі і відлітати наступного дня, а ось проводити в Україні кілька тижнів футбольних?
Ми будемо наприкінці цього місяця відбирати 100 ресторанів, які будемо рекомендувати для відвідування гостей Євро-2012

Ігор Голубаха: Віталію, на сьогоднішній день я можу сказати єдине. Ті очікування, які були в УЄФА по кількості вболівальників, які будуть приїжджати чи приїдуть і будуть перебувати в Україні на дні матчу, на жаль, на сьогоднішній день трошки не підтверджуються.

Але якщо казати… Я трошки доповню те питання, про що казав Євген. Я можу сказати такі речі. По-перше, він забув Вам нагадати, що ми зараз будемо, наприкінці цього місяця проводити у тому числі і відзначення рестораторів, тобто відбирати 100 ресторанів, які будемо ми як відзначати їх високу якість приготування їжі і певний сервіс, так і відзначати їх і рекомендувати для відвідування гостей Євро-2012.

І саме це – одне з головних питань, яке бентежить, у тому числі і офіційні делегації, і служби з безпеки Федерації футболу. Вони задають…

Так склалося, що я допомагаю у тому числі і місцевому оргкомітету, в тому числі ми працюємо по прийому вболівальників в усіх містах, і зустрічаємося з цими асоціаціями, і вони нам задають дійсно такі, ми бачимо, що їх бентежить. Вони кажуть: скажіть, будь ласка, де ми можемо нормально поїсти, щоб не отруїтися? А як ми будемо переміщатися між містами?

І саме для цього ми, я маю на увазі себе і ті об’єднання, ті компанії, які ми залучили до співпраці, розробили певні операційні, логістичні, транспортні схеми сполучення, як розпочинаючи від зустрічі вболівальників, ми зробили зараз пакети трьохденного перебування для вболівальників ціною для двох вболівальників, тобто три дні, розміщення, плюс два трансфери з аеропорту в місто і з міста в аеропорт. Ціна для двох 213 чи 215 євро. Я вважаю, що це…

– Це пристойна ціна, звичайно.

Ігор Голубаха: Дуже приваблива ціна для демократичних вболівальників. І ми запускаємо на ті дні, які, окрім днів матчів, коли буде безкоштовний транспорт, по квитку можна буде сідати і їздити, ми запускаємо свої шатлбаси, якщо казати про Київ, то з аеропорту «Бориспіль». Це близько 15 рейсів по тих місцях розміщення, які в нас є, плюс додатково ще будуть вони підвозити до місць центральних, звідки буде дуже зручно діставатися вболівальникам, скажемо так, як до стадіону, так і до фан-зони, таке інше.

Окрім того, нами розроблено дуже багато пропозицій для наших партнерів-туроператорів, які будуть виконувати чартерні програми по зустрічі як двох-трьохденні пакети транспортного обслуговування, які, я думаю, будуть їм цікаві і які дозволять їм вирішити ті питання транспортування як по містах, так і між містами.

Ми встановлюємо додаткові і підписали, зараз знаходимося у стадії заключення угоди з «Укрзалізницею», залізницями безпосередньо, вже з Львівською і Південно-західною залізницею. Додаткові потяги для українських вболівальників на матчі, які відбудуться у Донецьку, на два матчі української збірної. А також на один з самих цікавих матчів, які будуть відбуватися в Україні під час відбіркового періоду – це Німеччина-Голландія, то зі Львова два потяги на Харків для німецьких вболівальників.

Тобто певна така пропозиція, яка може збити такі якісь цінові забігання когось на чомусь спекулювати. Я сподіваюся, що ми трошки знизимо.

Євген Самарцев: І, до речі, до ресторанів. Дійсно одна з ідей все ж таки нормально пропагувати українську кухню і створити меню української кухні за фіксованою ціною багато з тим, щоб фактично вболівальники відразу замовляли такі ваучери і знали…

– З іншого боку, якщо людина приїздить до країни на один день, вона хоче не чужу кухню поїсти, а в «Макдональдсі» поїсти, щоб вона знала точно, що вона їсть.

Ну, вболівальник не харчується ж у «Фелліні» і в якомусь іншому дорогому ресторані. Навпроти стадіону київського є прекрасні ресторани Києва, але вони одні з найдорожчих. Розумієте?

Євген Самарцев: От саме з ними ми і будемо розмовляти про фіксовану пропозицію туристичного меню, яка буде, можливо, 20,12 євро, коли люди за 20,12 євро зможуть отримати…

– Це все рівно дорого.

Євген Самарцев: Питання у тому, що є якісна кухня, яку ми хочемо запропонувати.

– А де буде їсти якийсь звичайний хлопець з Манчестера, який, я перепрошую, звик до чіпсів чи до гамбургера? Де?

Євген Самарцев: Ну, відверто, ми розуміємо, що обід звичайного хлопця з Манчестера – це ті ж самі 10 фунтів. Це 15 євро. Тут ми маємо все ж таки, ми розуміємо і моніторимо вартість послуг, деякі речі можуть коштувати дорожче, якщо вони зроблені якісно.

–У нас є слухач.

Слухачка (переклад): По-перше, дякую пану Портникову за гостей. І запитання до гостя-оптиміста, який наводив у приклад Англію. Так нам до Англії, як до неба. І до Греції теж.

А питання таке. Український народ простий, як нас називають «непрості», турбує, що на чемпіонат в Україні 80% грошей з державного бюджету, а, може, і більше. Так хто потім буде паски затягувати: ми чи Азаров і іже з ними?

Євген Самарцев: Справа в тому, що ми представляємо туристичну індустрію, яка не взяла жодної копійки з бюджету і фактично вкладала свої кошти у розвиток будь-якого руху в цьому напрямку.

Будівництво доріг, стадіонів, я думаю, що це тема окремої розмови. Якісна інфраструктура необхідна країні. Вартість її в принципі в усьому світі досить недешева. Питання адекватності витрат, чесно кажучи, то це не тема цієї розмови.

– Ну, очевидно. Але так чи інакше правда полягає у тому, що вважали, що бюджет отримає після чемпіонату величезні гроші, прибутки. А тепер де вони?

Євген Самарцев: Я скажу відразу. І ми попереджали про це ще декілька років назад, що, по-перше, будь-який розрахунок, навіть стовідсоткове завантаження готелів і в даному випадку тоді, якщо більші ціни в готелях – більші прибутки у бюджеті.

– Ну, очевидно.

Євген Самарцев: За цією логікою.

– Ні, більше місць в готелях – більше прибутків.
Головне завдання для української індустрії – промоція послуги і промоція України на майбутнє. Все

Євген Самарцев: Так. Прибуток для української індустрії і головне завдання для української індустрії, як ми його бачимо в середині сектору, – це все ж таки промоція послуги і промоція України на майбутнє. Все.

– Ви розумієте насправді, що так, як це сьогодні виглядає, це все ж таки антипромоція. Не ваша. Я кажу, не туристичної індустрії, а держави в цілому. Коли немає пристойних готелів, немає доріг, немає системи харчування, немає достойного транспорту, єдине, що може бути, то це ось коли туристичний оператор все бере на себе повністю, як пан Ігор нам розповідав, повністю, то це просто якась катастрофа насправді.
Були ідеалісти, які хотіли створити разом із Євро рай, але в реаліях української політичної і економічної системи, на жаль, будь-які яскраві ідеї виглядають інакше

Євген Самарцев: Про пристойні готелі. Принаймні, в містах Євро ми збільшили удвічі у будь-якому разі пропозицію в сегментів 4-5 зірок. І це позначиться в подальшому і на вартості готелів.

Ну, ми не може перетворювати, на жаль, і були якісь ідеалісти, які хотіли створити разом із Євро рай, але в реаліях української політичної і економічної системи, на жаль, будь-які яскраві ідеї інколи виглядають в результаті інакше.

– Пане Ігорю, а як Ви думаєте? Про промоцію.

Ігор Голубаха: Я можу доповнити єдине…

Ми, я маю на увазі фахівців туризму, є саме ті, хто допоможе якомога швидше повернути ті кошти, які були вкладені, все ж таки я уточню, в інфраструктуру. І це дуже добре. Ми про це дуже давно казали.

І то біда держави, що вона не змогла створити таку законодавчу базу…

– Яка б допомагала розвитку інфраструктури.
Інвестор шарахається від нас, на жаль. Але ми самі знаємо від чого і чому

Ігор Голубаха: Так. Щоб залучити туди інвестора.

Інвестор шарахається від нас, на жаль. Але ми самі знаємо від чого і чому.

Але ми могли ще в 2006-2007 роках створити такі умови, щоб не будувати дороги власним коштом, а задіяти механізми концесії для того, щоб державно-приватне партнерство було як у будівництві аеропортів, так і в інших великих інфраструктурних об’єктах.

Читайте більше тут:  • Зображення 16x9

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG