Доступність посилання

ТОП новини

Кандидатів позбавили подвійного балотування


Київ – Кандидати в депутати не зможуть одночасно балотуватися на мажоритарному окрузі та за партійним списком. Конституційний Суд визнав відповідну норму закону неконституційною. Із відповідним зверненням до КСУ звернулися депутати-регіонали. Натомість опозиція засудила це рішення та звинувачує владу в тому, що вона порушила домовленості, які мали забезпечити проведення чесних виборів. Експерти зазначають, що найбільше проблем виникне у лідерів тих партій, які знаходяться на межі подолання прохідного бар’єру.

Згідно з ухваленим восени минулого року виборчим законом, одна й та сама особа могла балотуватися за виборчим списком партії та в одномандатному окрузі. Проте депутати-регіонали звернулися до Конституційного Суду, що це не відповідає принципу верховенства права і нагадали, що в 1998 році, коли діяла чинна Конституція, рішення про неконституційність подвійного голосування вже було ухвалене. КСУ погодився із цим обґрунтуванням.

У фракції Партії регіонів задоволені таким рішенням КСУ і наголошують, що відтепер у деяких політиків не буде «запасних парашутів». Лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов зазначає, що «ховатися одночасно у списку і про всяк випадок йти по округу не зовсім правильно юридично і нечесно».

Опозиція перепише єдиний список

Представники опозиції не здивовані скасуванням подвійного балотування і дорікають владі, що вона порушує домовленості, завдяки яким було ухвалено компромісний закон про вибори.
Конституційний Суд є підрозділом Адміністрації Президента. Вони почали підлаштовувати закон про вибори під ситуацію, з якою зіштовхнулися
Арсеній Яценюк

«Фактично, мова іде про те, що пакт про проведення чесних виборів розірваний. І Конституційний Суд є підрозділом Адміністрації Президента, який виконує вищу волю. Зараз вони почали підлаштовувати закон про вибори під ситуацію, з якою зіштовхнулися. Вони дізналися про те, що ми йдемо єдиним опозиційним списком на мажоритарних округах. Вони побачили тих людей, які ідуть по округам, а це вкрай сильні особистості. Вони зрозуміли, що це дає можливість опозиції застрахувати цих людей. І вони позбавили нас цієї можливості», – сказав Радіо Свобода лідер «Фронту змін» депутат-нашоукраїнець Арсеній Яценюк.

Перший заступник голови фракції «БЮТ-Батьківщина» Сергій Соболєв заявив, що з огляду на ці зміни Комітет опору диктатурі мусить переглянути єдиний «список мажоритарників, який був готовий до оприлюднення».

Сергій Соболєв також зазначив, що єдиним партійним списком мають намір іти шість політичних сил. Тобто, заборону на формування блоків партій опозиція, фактично, зуміла обійти.

Ті, хто був на межі, тепер ще й на роздоріжжі

Найбільше проблем рішення КСУ створює для тих політичних сил, які перебувають на межі проходження до Верховної Ради. Тепер їхні лідери мають визначитися: йти на вибори на чолі своєї політичної сили і ризикувати бути не обраним або балотуватися на окрузі, але кинути напризволяще свою партію.

«Це проблема для [лідера партії «Свобода»] Тягнибока, для [лідера «Громадянської позиції»] Гриценка… Ну, [лідер Народної партії] Литвин, як я розумію, вже вирішив цю дилему на користь балотування на окрузі. Але той же Тягнибок: якщо він піде на чолі списку, то ризикує не потрапити до Верховної Ради. В окрузі він вибори виграє з високою вірогідністю, але при цьому він кидає свою партію і показує, що, фактично, не вірить в її перемогу. Для багатьох це буде складна дилема», – каже політолог Володимир Фесенко.

Експерт також зазначає, що скасування паралельного балотування ускладнює формування єдиного опозиційного списку, зменшує потенціал опозиції на мажоритарних округах, а натомість посилює внутрішню боротьбу за прохідні місця в партійному списку.

Напередодні, минулого тижня, Конституційний Суд України визнав неконституційним положення закону про вибори народних депутатів, згідно з яким зарубіжні виборчі дільниці включаються до складу одномандатних округів на території Києва.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG