Доступність посилання

ТОП новини

Антидискримінаційний закон чи «гомосексуалізація» Молдови?


Молдовське місто Бєльці, розташоване на північний захід від Кишинева, перетворюється на гарячу точку в глобальній суперечці, що загрожує розколоти країну навпіл. Цього місяця прозахідний владний Альянс за європейську інтеграцію знову намагатиметься ухвалити антидискримінаційний законопроект, який отримав високу оцінку Європейського Союзу та США.

Однак такі плани йдуть у розріз із прагненнями неочікуваного політичного союзу – союзу Православної церкви і опозиційної Комуністичної партії. Ці сили наполегливо працюють, щоб переконати консервативну країну в тому, що запропонований новий закон – разом із реєстрацією в 2011 році мусульманської меншини як визнаної державою – означатиме необмежену «Ісламізацію і гомосексуалізацію» Молдови.

Організовують свою роботу ці сили а Бєльцях, де міська рада вже постановила заборонити пропаганду гомосексуалізму.

«Я був так вихований, це моя мораль. Я просто не визнаю цих людей за членів будь-якого нормального суспільства», – каже депутат від комуністів Олександр Понятковський.

Заборона пропаганди гомосексуалізму

Бєльці є одним із щонайменше трьох муніципалітетів, які ухвалили постанову, що в першу чергу спрямована на запобігання гей-парадам. Схоже рішення ухвалили в російському Санкт-Петербурзі минулого місяця, відповідний законопроект було подано і до Державної думи Росії.

Молдовські законодавці не погоджуються з тим, що вони, мовляв, наслідують приклад Росії. Однак, комуністична партія Молдови має тісні зв’язки з російською владною партією «Єдина Росія», а патріарх Російської православної церкви Кирило вже написав відкрите звернення до Молдови, в якому йшлося про те, що закон про антидискримінацію має бути відхилений.

Анжела Фролова, голова правозахисної групи «ГендерДок-М» у Кишиневі, бачить чіткий зв’язок між Росією і нинішньою ситуацією в її країні.

«Комуністи Молдови мають тісні зв’язки з Росією, і вони беруть з Росії приклад... Вони побачили, що такий захід спрацьовує в Санкт-Петербурзі, тому вирішили використовувати таку ж тактику й тут», – вважає вона.

«Закон пропагує диктатуру гомосексуалізму» – брошура

Нещодавно Бєльці, а також деякі інші молдовські міста були вкриті купою брошур, в яких засуджувалося запропоноване законодавство та йшлося про страшні наслідки його можливого ухвалення.

«Закон про антидискримінацію ... визнає та підтримує диктатуру гомосексуалізму, перевагу гомосексуалізму над нормальністю і дає їм ... більше прав, ніж іншим людям», – мовиться в одній із листівок.

«Будь-який гомосексуаліст зможе займатися збоченнями в громадських місцях, навіть перед нашими дітьми. Вони матимуть повне право викладати в дитячих садах, школах і університетах і переконувати всіх, як нормально і добре бути гомосексуалістом», – йдеться також у листівках.

Обшуки поліції

Тим часом невідомо, хто саме розповсюджував ці листівки, але уряд підозрює православну церкву. Минулого тижня поліція у пошуках листівок навіть провела обшук у двох церквах.

Там брошур не знайшли, але 2 квітня поліція затримала в Кишиневі Сергія Коропчану, лідера невеликої, консервативної Соціал-демократичної партії. Це відбулося після того, як в його машині виявили 1300 копій брошур під назвою «Гомосексуальний маніфест: тепер і в Молдові».

Прем’єр-міністр країни Влад Філат публічно розкритикував церкву. «Я думаю, що опонентам закону не вистачає толерантності. Головним тут є підлість, яка суперечить всьому, що священики проповідують в церквах», – заявив він.

«Захистити здоровий моральний дух нації»

Православний єпископ Маркел із Бєльці, не відступає від своєї позиції.
«Нальоти на церкви – це спроба змусити церкву та мене особисто замовкнути. Це була спроба залякати мене, тому що я робив заяви, щоб підтримати і зберегти, захистити чистий і здоровий моральний дух нашої нації», – стверджує він.

Єпископ Маркел заперечив, що поширював анти-гомосексуальні листівки, але відкрито підтримав їх.

«Два місяці тому, а можливо й раніше, я тримав одну з тих листівок у руках, і я можу сказати, що вони містять чисту правду. Ці листівки показують справжнє обличчя гомосексуалів», – сказав єпископ.

Можливо, на знак того, що повинно відбутися в Молдові, в березні в Санкт-Петербурзі затримали двох захисників прав геїв та лесбійок за те, що вони тримали плакати з написом «Гей – це нормально», «Гомосексуальність – це нормально».

Активістам Олексію Кисельову і Кирилу Непомнящему загрожує штраф до 500 тисяч російських рублів (близько 17 тисяч доларів). Їх прихильники стверджують, що плакати протестувальників просто констатували «науковий факт».

Після таких утисків російські правозахисники закликали поп-зірку Мадонну скасувати свій петербурзький концерт, призначений на 9 серпня. Однак Мадонна навпаки заявила, що концерт проведе і використає його як можливість «говорити від імені гей-спільнот і дати сил і натхнення всім, хто відчуває себе пригніченим».

Молдавська активістка Фролова почувши таку заяву, роздумує, чи наважиться російська влада заарештувати і Мадонну за таку «пропаганду». «Можливо, варто спробувати запросити її до Молдови», – каже Фролова.

Матеріал підготували Марічка Набока, Lucia Diaconu, Mircea Ticudean
  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG