Доступність посилання

ТОП новини

Влада перетворює КПК на кодекс кримінальних переслідувань – Яценюк


Київ – Верховна Рада розглядає проекту нового Кримінально-процесуального кодексу, підготовлений Адміністрацією Президента. Депутати проголосували за продовження вечірнього засідання у вівторок до завершення розгляду цього документа. У пропрезидентській більшості говорять про прогресивність проекту КПК. Натомість опозиція наполягає на тому, що документ пропонує обмеження права громадян на захист, тому ризикує перетворитися на «кодекс кримінальних переслідувань».

Проектом Кримінально-процесуального кодексу, серед іншого, передбачається введення інституту домашнього арешту, активне застосування судом застави, скорочення повноважень прокурора.

Представник Адміністрації Президента Андрій Портнов зазначив, що строки розслідування не будуть більшими за 2 місяці, а за тяжкими злочинами строк може бути продовжений до 12 місяців. За його словами, у законопроекті виписана континентальна модель суду присяжних, за якою справи, за котрими може бути призначена найвища міра покарання, розглядають троє суддів та троє присяжних.

Нового КПК чекали 15 років – Олійник

Відтак, запропонований Президентом Віктором Януковичем проект нового Кримінально-процесуального кодексу є прогресивним, заявив перший заступник голови парламентського комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, депутат від Партії регіонів Володимир Олійник.

«Щоб його зробити, знадобилося цілих 15 років. Саме стільки часу пройшло з тієї історичної події, коли Україна вибрала європейський шлях розвитку і взяла на себе зобов’язання реформувати кримінальне судочинство. Розроблений законопроект пройшов декілька європейських правових експертиз. Їхні висновки однозначні: проект КПК на 99 відсотків відповідає європейським стандартам», – відзначив Олійник.

Кримінально-процесуальний кодекс у запропонованій Президентом редакції, хоч і є більш сучасним, ніш чинний, все ж він залишається зорієнтованим на покарання громадян, а не захист їхніх прав, вважає член парламентського комітету з питань правової політики, депутат від НУНС Роман Зварич.

«Цей проект дасть можливість перетрусити цю систему, яку ми успадкували від радянських часів, яка призвела нас до того стану, що на сьогоднішній день ми живемо у поліцейській державі, живемо якоюсь ілюзією, що ми в демократичній країні. Насправді – ні! Хай, хоч би так. Мені видається, що це значно краще, ніж те, що ми маємо зараз», – зауважив Зварич.

Президентський КПК обмежує право громадян на захист – Соболєв

Водночас, інший депутат від НУНС, лідер «Фронту змін» Арсеній Яценюк заявив, що влада перетворює КПК на кодекс кримінальних переслідувань. Радикально проти президентського проекту налаштовані і у «БЮТ-Батьківщині». Перший заступник голови цієї фракції Сергій Соболєв заявив, що проект нового Кримінально-процесуального кодексу пропонує обмеження права громадян на захист, оскільки передбачає, що захисниками можуть бути лише адвокати, а правозахисники чи громадські організації відсторонюються від цього процесу.

«Кримінально-процесуальний кодекс фактично у своїй назві несе не відповідь на запитання, як боротися із злочинами, а який дає всі можливості для прокурорів, слідчих, представників органів Міністерства внутрішніх справ далі займатися тією безкарною політикою, якою вони і займалися», – сказав Сергій Соболєв.

Водночас, за його словами, рівень захищеності громадян в Україні залежить не лише від змісту законів.
Кримінально-процесуальний кодекс без кардинальної зміни Генеральної прокуратури і судової системи України не зможе нічого змінити у державі
Сергій Соболєв

«Кримінально-процесуальний кодекс без кардинальної зміни Генеральної прокуратури і судової системи України не зможе нічого змінити у державі. Це лише буде фіговий листок, який буде дозволяти звітувати перед міжнародною спільнотою», – наголосив Соболєв.

Він також повідомив, що фракція «БЮТ-Батьківщина» внесла понад дві тисячі поправок до проекту КПК, однак провладна більшість не підтримує жодної з них, в тому числі поправки, про які заявляли як гарантії перед Радою Європи представники більшості і Президент.

У лютому 2012 року Верховна Рада ухвалила президентський проект КПК у першому читанні.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Баркар

    У журналістиці з 1995 року. Працював регіональним кореспондентом BBC-Україна. З 2008 року – парламентський кореспондент радіо Ера-FM. З 2010 року –  на Радіо Свобода (кореспондент, редактор та ведучий програм). Основна тематика: політичні події та аналіз.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG