Доступність посилання

ТОП новини

Недужі українці вимагають своєчасних тендерів від МОЗ


Хворим на смертельно небезпечні хвороби не вистачає ліків – громадські організації
Київ – Пацієнти зі смертельно-небезпечними хворобами у середу звернулися до Міністерства охорони здоров’я з вимогою негайно оголосити державні тендери на закупівлі ліків. За даними громадських організацій, минулорічних препаратів для хворих на гемофілію та ВІЛ-інфікованих вже не вистачає, а тендерів на закупівлі нових ліків – досі нема. В міністерстві запевняють: медикаментів достатньо, затримок постачань не буде.

Процес закупівель ліків після оголошення тендеру триває близько півроку. Тож, за ідеальним сценарієм, торги мали відкрити в лютому – тоді ліки були б у медичних закладах вчасно, говорить голова Дорадчої ради спільнот з питань доступу до лікування в Україні Дмитро Шерембей. А якщо тендер не оголосити до 20 квітня, це поставить під загрозу життя онкохворих, хворих на СНІД, туберкульоз та гемофілію, переконаний він.
Тисячі людей перервали лікування в Україні, багато постраждали, багато померли. І жоден чиновник не був покараний
Дмитро Шерембей

«Для нас це питання виживання, ми не хочемо помирати – помирати без таблеток, від яких залежить наше життя. Минулого року тисячі людей перервали лікування в Україні, багато постраждали, багато померли. І жоден чиновник не був покараний. Два місяці тому всі препарати мали бути закуплені. Але процес затягується через корупційні схеми, тіньові переговори щодо цін. Ми розуміємо, що восени ми знову будемо бігати по аптеках, шукати таблетки, щоб вижити. Адже для ВІЛ-позитивного найголовніше – приймати таблетки щодня», – зауважує Шерембей.

Ліків залишилося на один тиждень?

3а словами Шерембея, в результаті ще минулорічних затримок три з половиною тисячі ВІЛ-інфікованих вже через тиждень опиняться без препаратів.

Заступник міністра охорони здоров’я Олександр Толстанов заперечує таку інформацію громадських організацій і запевняє: зараз ліки є, і їх вистачить до кінця літа.

«Ситуація абсолютно інша, – каже він. – Є статистично достовірні дані, які я маю, ми відповідаємо за ці дані. І є моніторинг ситуації через центр СНІДу і центр туберкульозу. Ось відсотки залишків препаратів – 50% , 28%...»

Терміни розкриття тендерів теж є, продовжує Толстанов, і скоро закупівлі будуть проведені.

«Початок тендерних процедур, які на сьогоднішній день є: наприклад препарати для дорослих хворих на гемофілію – розкриття тендеру йде 10 травня, на 160 мільйонів, осі інші дати: 20, 21, 22 травня. До 31 серпня забезпечити розвезення всіх препаратів до лікарень усіх областей за сьогоднішніми темпам проходження торгів – це абсолютно реальні терміни», – запевняє заступник міністра.

Міністр охорони здоров’я Раїса Богатирьова заявила, що торги із закупівлі ліків для хворих на гемофілію розпочинаються з сьогоднішнього дня. Щоправда, на сайті відомства інформації про оголошення цих або інших торгів немає.

«Через місяць в нас почнуть вмирати діти»

Навіть тоді, коли ліки поступають більш-менш вчасно, державного фінансування на всі необхідні препарати не вистачає, говорить Олена Мацібох, заступник голови опікунської ради центру дитячої онкогематології лікарні «Охматдит». Тому пацієнтам центру доводиться розраховувати лише на благодійників. Зокрема у 2011-му хворі діти півроку чекали ліків від держави.
Чи зможемо ми утримувати ситуацію, щоб жодна дитина не вмерла – я не впевнена
Олена Мацібох

«Минулого року ми жили в ситуації постійного цейтноту, коли за декілька годин треба було зібрати декілька десятків, а то й сотень гривень. Цього року ситуація повториться, але чи зможемо ми утримувати ситуацію, щоб жодна дитина не вмерла – я не впевнена. Минулого року ми їздили в Білорусь, на цьому тижні на чорному ринку в Одесі купували препарати, багато разів привозили ліки з-за кордону контрабандою. Зараз вже декілька препаратів закінчилися. Це значить, що через місяць в нас почнуть вмирати діти», – каже Олена Мацібох.

Захисники прав пацієнтів також вимагають законодавчого закріплення термінів державних купівель ліків. Зокрема, визначити строк оприлюднення тендерного оголошення і початок щорічної закупівлі медичних препаратів.
  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG