Доступність посилання

ТОП новини

Україна, зброя, Сирія – провокація Москви? (європейська преса)


Прага – Оглядачі не виключають, що звинувачення на адресу України щодо нібито морського транспортування зброї до Сирії можуть бути лише політичною провокацією з боку Москви, незадоволеної зближенням Києва з ЄС. Експерти також наголошують на слабкості політичної опозиції в Україні та сподіваються, що українці соціально самоорганізуються за прикладом протестів на Андріївському узвозі в Києві. Створення адміністрації проекту російського газогону «Південний потік» означає, на думку багатьох оглядачів, економічну та геополітичну небезпеку не лише для України, а й для Європи у цілому. У Чехії, як інформують празькі газети, назріває хвиля протестів проти побиття місцевими ромами минулої неділі в моравському містечку Бржецлав 15-річного українця Петра Живачівського.

Чеська iDNES розповідає про трагічний випадок у чеському містечку Бржецлаві, що на півдні Моравії, де минулої неділі ввечері троє ромів жорстоко побили 15-річного підлітка, українця Петра Живачівського, родина котрого вже 12 років живе в Чехії. Внаслідок побиття Петро втратив одну нирку і перебуває в палаті інтенсивної терапії місцевої лікарні. Представник місцевої поліції сказав журналістам, що «однаково, чи то були роми, але таке могли зробити звірі, а не люди». «Недільний випадок у Бржецлаві викликав у місті та інших регіонах Чехії бурхливу реакцію», – зауважує празьке видання. Газета також попереджає, що наступної неділі в Бржецлаві й інших містах Чехії очікуються демонстрації протесту, що їх вже назвали «Маршем на захист Петі й нашої безпеки». Взяти участь у цих акціях вже зголосилося в соціальних мережах чимало людей.

Російська «Независимая газета» не виключає, що звинувачення на адресу України у постачанні зброї до Сирії, що з’явилися в німецькій пресі, можуть бути, як про це твердять цитовані газетою експерти, «інформаційною атакою Москви, яка незадоволена прискоренням євроінтеграції України». Капітан зафрахтованого українцями німецького судна Atlantic Crusier Олександр Варваренко вже повідомив про підготовку позову проти німецьких ЗМІ (Der Spiegel, Deutsche Welle), які, на його думку, повідомили недостовірну інформацію та завдали шкоди репутації його компанії. Експерти вважають, що про організований характер цієї інформації свідчить те, що відразу ж після ухвалення ООН резолюції щодо Сирії (14 квітня) з’явилися повідомлення про нібито вантаж зброї на судні з українцями. Експерти також зауважують, що Росія є головним постачальником зброї Дамаску, а українські компанії навіть не робили спроб потіснити тут своїх конкурентів.

Експерт із української фундації за демократію «Спочатку люди» Роман Рукомед стверджує на сторінках EurActiv.com, що лише самоорганізація українського народу за прикладом акцій на Андріївському узвозі Києва може нині посилити опір згортанню демократії владою Президента Януковича. Роман Рукомед переконаний, що пасивність опозиції в Україні хоча б тоді, коли Конституційний Суд заборонив подвійне балотування в партійних та мажоритарних списках, на наступних парламентських виборах означає «її власне безсилля». Автор також зазначає, що влада в Києві робить все можливе, щоб досягнути «непублічними методами» співпраці з частиною опозиційних партій та їхніх лідерів. Наслідки такої монополізації влади, на думку Рукомеда, призведуть до того, що через «два-три роки Україна може перетворитися на класичний зразок авторитарного правління за моделлю Білорусі чи середньоазійських республік». Це відбувається в умовах посилення тиску на Україну з боку Москви та намагань ЄС не допустити «замороження» стосунків із Києвом. Автор резюмує: «Допоки більшість українців не розуміють, що вони мають вплив (так, як це було на Андріївському узвозі), змін в державі не буде. Але аналіз подій на Андріївському узвозі показує, що люди довели – їхній гнів має значення».

Італійська Il Legno Storto б’є тривогу з приводу створення 13 квітня адміністрації компанії South Stream Transport AG, де місце глави консорціуму посів колишній мер німецького Гамбурга Генніґ Фошекрау з соціал-демократів і соратників колишнього канцлера Ґергарда Шрьодера. Сюди входять також і керівники російського «Газпрому», італійської ENI, французького концерну EDF, німецької компанії BASF. Італійське видання попереджає, що цей «фактор має величезне геополітичне значення, він ризикує поставити під удар політичну незалежність Брюсселя у світі та національну безпеку окремих країн Євросоюзу і поза його межами, як, наприклад, України».
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG