Доступність посилання

ТОП новини

Європа готова допомогти Україні, якщо вона готова робити те, що повинна


Вашингтон – Останнім часом європейська як фінансова, так і політична кризи «подорожують» Сполученими Штатами. Президенти, прем’єр-міністри та міністри різних напрямків, діючі та колишні, виступають з лекціями про майбутнє об’єднаної Європи. Вони намагаються пояснити чи радше спрогнозувати, що чекає Європу після кризи, наголошуючи, що єдиний спосіб подолання кризи – це спільний трансатлантичний підхід. Іншими словами, без Америки не обійдешся. Останнім до Вашингтона завітав Ґордон Байнаї, колишній прем’єр-міністр Угорщини. Він, зокрема, наголошує на тому, що криза, котра охопила Європу, це глобальна криза, яка знайшла слабку європейську точку – половинчасті структурні інституції. Попри це, єдине спасіння – це подальша інтеграція, в тому числі навіть з Україною.

Є дві конкретні причини, чому об’єднана Європа постала, каже колишній прем’єр-міністр Угорщини Ґордон Байнаї, – щоб уникнути подальшої війни на європейському континенті та щоб розбудувати демократичну соціальну державну модель. І це було прекрасно реалізовано, крім воєн на Балканах в Європі панує мир довше, ніж будь-коли в історії континенту.

Модель соціальної держави також є великим успіхом і прикладом для багатьох, однак в сьогоднішніх умовах цю модель неможливо втримати. Кошти, які з’їдає соціальна європейська держава, знижують європейську конкурентоспроможність та збільшують європейську кризу.

Європа застрягла між двома світами

Європейська криза, на думку Байнаї, виринає з половинчастої архітектури Європейського Союзу. Європа потерпає від незавершеної інтеграції, вона
пройшла половину шляху, і застрягла між двома світами.

Основоположники ЄС вважали що рішення треба ухвалювати поступово та консенсусом, і тому Європа ніколи не спромоглася ухвалити оптимальні рішення, вибираючи натомість найменший спільний знаменник. «Валютний союз без бюджетно-фінансового союзу – це характерне неоптимальне європейське рішення. Ці невирішені питання як поранені солдати залишилися позаду, і їхні вороги можуть їм встромити ніж у спину. Саме це трапилося з податково-бюджетною політикою, вони не об’єдналися на європейському рівні», – зазначає Ґордон Байнаї.

Єдине, що може допомогти Європі сьогодні – це подальша інтеграція та наднаціональна ідея європейськості. Ми створили Європу, тепер треба створити європейців, сказав Байнаї, перефразовуючи італійського лідера національно-визвольного і об’єднавчого руху 19-го століття Массімо д’Азельо.

Європа також буде розширюватися, це єдиний спосіб захисту її кордонів, зауважив Байнаї, тим разом перефразовуючи російську царицю Катерину. Ця політика значить, що Європа не забуде Україну, оскільки стабільні країни сусіди Європі потрібні.

Чи готова Україна робити те, що повинна?

Зараз м’яч знаходиться на українському полі, зокрема щодо зміцнення демократії
Як би воно не було, Європа не може робити українську роботу за неї, констатував колишній прем’єр Угорщини Ґордон Байнаї. «Думаю, що є сильні аргументи як з боку України, так і з боку Європи для того, щоб посилити ці відносини і наблизити Україну до Європи, – каже він. – Обидві сторони мусять зробити нові кроки в цьому напрямку, хоча, я думаю, що зараз м’яч знаходиться на українському полі, зокрема щодо зміцнення демократії. Це в інтересах обох сторін подолати існуючі проблеми та продовжувати розвивати взаємини, наближуватися та інтегруватися. Це в інтересах Європи мати на своєму кордоні міцну, стабільну, демократичну Україну».

Чи повинна Європа дати Україні конкретні завдання, які Київ мав би виконати, як це було наприклад із Сербією (привести законодавство до європейських стандартів, арештувати підозрюваних злочинців, серед іншого)? може Україна не спроможна виконати широкомасштабні загальні вимоги ЄС щодо демократизації та верховенства права, запитало Радіо Свобода в Ґордона Байнаї.

Європа має багато інструментів для того, щоб Україні допомогти, якщо Україна готова робити те, що повинна
«Думаю що великою мірою тут найбільше підходить платформа «Східного партнерства», оскільки йдеться про більш довгостроковий погляд, ніж критерії копенгазького процесу щодо приєднання до ЄС. Це партнерство надає добрі рамки для того, щоб моніторити готовність і сприйнятливість обох сторін. Європа має багато інструментів для того, щоб Україні допомогти, якщо Україна готова робити те, що повинна», – сказав колишній прем’єр Угощини.

Ось ключова фраза – якщо Україна готова робити те, що повинна. Судячи з того, що в четвер розпочався ще один судовий процес проти Юлії Тимошенко, відповідь на це запитання всім зрозуміла.
  • Зображення 16x9

    Ірина Халупа

    На Радіо Свобода від 1990 року. Редактор і ведуча передач «Україна і світ», «52:30 у різних вимірах», «Вечірня Свобода», «Українське коло», «30 хвилин у різних вимірах». У 2001–2007 роках заступник директора Української редакції. 2007–2011 роки – директор редакції. Жила в п’яти країнах. Люблю мови, подорожувати, українську літературу 1920-30-х років, мистецтво та старі фільми. Не терплю фальш і брехню. Щоб не збожеволіти від української політики – вишиваю.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG