Доступність посилання

ТОП новини

Чехи збудують на Дніпропетровщині три перші сонячні електростанції


Макет майбутньої електростанції на енергії Сонця
Дніпропетровськ – Група компаній із Чехії розпочинає будівництво перших трьох сонячних електростанцій у Дніпропетровській області. За попередніми даними, кошторис проекту становитиме близько 100 мільйонів євро. Перші прибутки чехи розраховують отримати за 5-6 років. Дніпропетровська влада запевняє, що цей проект вигідний і Україні.

Для спорудження трьох перших альтернативних електростанцій обрали найбільш південні райони Дніпропетровщини – Широківський та Криворізький, де сонця упродовж року майже так само багато, як і в Криму. Сонячна енергія, яка після перетворення на електричну, надходитиме до загальної електромережі, пояснюють фахівці. Нею обігріватимуть і освітлюватимуть домівки, використовуватимуть на виробництві. Перевага такої енергії – екологічна чистота. Вироблення одного мегавату сонячної енергії звільняє атмосферу від майже однієї тонни вуглекислого газу у співвідношенні з виробництвом енергії з вугілля, заявляють автори проекту.

Самі потужності електростанцій обіцяють зібрати дуже швидко: обладнання привезуть із Чехії і змонтують, як тільки отримають усі дозвільні документи, запевняють ініціатори. Попередня вартість проекту – 100 мільйонів євро. Усе це – кошти чеських інвесторів. Європейцям зараз вигідно вкладати кошти в альтернативну енергетику в Україні: законодавство досить лояльне, пояснив Радіо Свобода представник чеської компанії в Україні Юрій Засядьвовк.

«Є лояльний підхід щодо завезення обладнання інвесторами в Україну, і в плані оподаткування є лояльні зрушення для інвесторів. Крім того, для закупівлі державою енергії, виробленої альтернативною енергетикою, в Україні діє «зелений тариф». Для сонячних електростанцій «зелений тариф» складає 4 гривні 35 копійок за одну кіловат-годину, а звичайний тариф – 1 гривня 40 копійок», – зазначив Юрій Засядьвовк.

Поліпшення екології несуттєве

Для розташування трьох сонячних електростанцій загалом треба майже 100 гектарів землі. Це будуть ділянки, непридатні для вирощування агрокультур, запевняє дніпропетровська влада, – занедбані ферми чи не використовувані пасовища. Влада обіцяє інвесторам розв’язати питання з виділенням землі в стислі терміни, адже очікують певного зиску і для регіону – зокрема, наповнення місцевих бюджетів. Однак, як визнає радник голови обласної ради Алім Молодан, про суттєве поліпшення екології регіону мова поки що не йде.

«Це не ті об’єми, про які можна було б говорити. От поставили три електростанції, і почали хоча б на 3% споживати менше традиційної енергії. Це крапля в морі насправді», – зазначив у коментарі Радіо Свобода Алім Молодан.

Чеський проект із використання енергії Сонця підтримують на місцях. У середу Широківська районна рада на сесії внесла зміни до плану детального планування району, щоб дати «зелене світло» інвесторам, розповів Радіо Свобода голова районної ради Олександр Євтушенко.

«У нас передбачено три земельні ділянки, на кожній земельній ділянці по 40 робочих місць. Для сільської місцевості це дуже принципово, це ж не місто, де багато робочих місць. І найголовніше, мабуть, те, що підприємство, яке виконуватиме проект, вже зареєстроване у нас в районі – для того, щоб податки залишалися на місці, в селі, а не йшли кудись у Київ. Це буде візитівка району. Якщо ми «потягнемо» цей проект, то це означатиме для інвесторів, що нам можна вірити», – зазначив Олександр Євтушенко.

Першу «сонячну» енергію на Дніпропетровщині розраховують отримувати вже восени нинішнього року. Якщо цей проект вдасться, чехи планують ввести в експлуатацію в регіоні ще 6 електростанцій на сонячних батареях.
  • Зображення 16x9

    Юлія Рацибарська

    Журналістка-фрілансерка. Працюю кореспонденткою Радіо Свобода в Дніпрі з 2006 року. Народилась на Дніпропетровщині. Закінчила факультет систем і засобів масової комунікації Дніпровського національного університету – магістр журналістики. Писала для місцевих та загальноукраїнських газет і журналів, працювала новинкаркою та дикторкою на радіо, кореспонденткою та редакторкою сайту в інформагенції. Пишу, фотографую, надихаюсь історіями людей.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG