Доступність посилання

ТОП новини

Світові ціни на продукти ще зростуть, але не надовго – Світовий банк


Ціни на продукти харчування зростуть через дорогу нафту і погану погоду, але тільки до нового врожаю. За прогнозом Світового банку, після нового врожаю, ціни мають знову знизитися. У звіті Світового банку мовиться, що погані погодні умови вплинули на ключових експортерів. Холоди в Європі, Росії та інших країнах СНД впливають на ціни на пшеницю. Проте, якщо в Білорусі і Молдові ціни зросли за останній рік на 92% і 56%, відповідно, то в Киргизстані, Грузії та Україні, вони, навпаки, впали. В Україні ціна на пшеницю знизилася на 9%.

Минулого року світові ціни на продукти харчування досягли історичного максимуму, а потім знову впали. Нині ціни знову вперто повзуть вгору, і багатьох непокоїть питання, як надовго. Відповідь на це питання намагався відшукати Світовий банк, який стежить за світовими тенденціями, котрі можуть загрожувати розвитку світової економіки та найбідніших країн світу.

Старший економіст Світового банку Хосе Кеста говорить, що нині ціни вже наблизилися до абсолютного рекорду. «Ціни вже на 8% більше, ніж у грудні минулого року. Тобто зараз вони лише на 6% нижчі, ніж в пік зростання, у лютому 2011-го», – зауважує економіст.

За даними банку, піднялися ціни на всі основні продукти харчування, за винятком рису. Ціна на пшеницю зросла на 6%, цукру – на 5%.

Як пояснює економіст Світового банку, ціни зростають через дорожнечу пального і погану погоду, яка вразила багато аграрних регіонів світу на початку року. Разом з тим, у звіті мовиться, що до кінця року ціни мають знову впасти, бо багато країн відреагували на високі ціни збільшенням посівних площ.

Резерви харчових продуктів дуже малі

Та, як попереджає старший економіст Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН Консепсьйон Кальпе, оптимістичні прогнози не мають заколисувати, адже в разі непередбачуваних подій, ціни знов можуть стрімко злетіти вгору. Адже буферу на ринку продовольства зараз немає.
На міжнародному ринку зберігається великий ризик, тому що резерви продовольства на дуже низькому рівні
Консепсьйон Кальпе

«На міжнародному ринку зберігається великий ризик, тому що резерви продовольства на дуже низькому рівні. Вони нижчі, ніж мали би бути. Тобто, у випадку несподіваної події не буде буфера, який би міг згладити ефект низького врожаю на ціни, які мають заплатити кінцеві споживачі», – попереджає економіст ООН.

У зв’язку з цим Світовий банк попереджає, що уряди повинні не втрачати пильності, незважаючи на позитивні прогнози.

Матеріал підготували Марія Щур та Charles Recknagel
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG