Доступність посилання

ТОП новини

Чому латвійці не хочуть мати дітей?


Рига – Якщо перефразувати відому шекспірівську фразу, то у дилемі «народжувати чи не народжувати дітей» більшість жителів Латвії, на жаль, вибирає останнє. Між тим останній перепис населення засвідчив, що в цій Балтійській країні проживає лише трохи більше ніж два мільйони осіб. Наразі дані європейського статистичного агентства Eurostat свідчать, що показник народжуваності в Латвії є одним із найменших в ЄС – 1,17 відсотка.

Демографи б’ють на сполох: Латвія вимирає. За останні 20 років 500 тисяч латвійців продуктивного віку народили лише 300 тисяч дітей. Водночас показник смертності становить 33-35 тисяч осіб щороку.

На думку демографа Ілмара Межса, проблема полягає у тому, що влада не хоче шукати фінансування на політику підтримки сім’ї та дітей. Латвія на ці потреби виділяє лише 1 відсоток від ВВП, тоді як в інших країнах ЄС цей показник становить 2-3% від ВВП.

Поки що уряд країни ухвалює лише стратегічні документи з цього приводу, ну а пересічні латвійці керуються власними думками з приводу продовження роду.

«Дороге» немовля

38-річний Ріхард Емсіс не одружений, дітей не має. На його думку, щоб утримувати сім’ю й народити дитину, чоловік мав би отримувати щомісяця не менше двох тисяч доларів.

Дослідження, проведене Інститутом фінансів приватних осіб Сведбанку засвідчило, що молоді батьки у Латвії лише на товари для наворожених, зокрема візочок, ліжечко, автомобільне сидіння витрачають 1000-1200 доларів. Ще приблизно 100-200 доларів вони витрачають у перші місяці життя дитини на одяг та товари гігієни.

Держава в якості одноразової фінансової допомоги виділяє батькам, у яких народилася дитина, 563 долари США. Молода мама або батько – за вибором – отримують також до року дитини батьківську допомогу у розмірі 70% від зарплати.

Потім щомісяця до досягнення дитиною 15 років батьки отримують сімейну допомогу у розмірі 16 доларів США.

Немає впевненості у майбутньому

36-річна Солвейга Кокаревича, розлучена, виховує дитину. Каже, що більше дітей не хоче, бо не впевнена у майбутньому. Планує виїхати за кордон.

За її словами, в Латвії нестабільна ситуація, змінюється законодавство у сфері підтримки дітей, тому люди власними силами шукають шляхи вирішення проблем.

Розе Озолиня 35 років, не одружена. Вона поки що не хоче мати дітей, бо боїться втратити роботу.

42-річна Кристина Лиєпіня також бездітна. За її словами, у працюючої жінки без дітей не таке стресове життя, менше проблем.

Ціна абортів: 11 тисяч дітей щороку

Між тим, дані свідчать, що значна кількість жінок досить часто вдаються до абортів. Щороку майже 11 тисяч дітей не народжується в Латвії з цієї причини.

Латвійський лікар із Валмієри Гінт Лапиньш та четверо його колег вже понад три роки відмовляються робити аборти з етичних міркувань.

«Треба зрозуміти, що дитина – це подарунок. Це розуміють ті люди, які не можуть мати дітей, скільки часу та коштів вони витрачають, щоб їх мати. Коли нам дається ця дитина, то ми розуміємо, що наш завтрашній день зміниться. На краще, а не на гірше», – наголошує лікар.

На думку Гінта Лапиньша, жорстка заборона абортів, безумовно, не змінить ситуацію, необхідно міняти громадську думку з цього приводу.

Експерти називають декілька засобів вирішення демографічної проблеми у Латвії. Насамперед, це збільшення фінансової допомоги батькам. Держава повинна фінансувати процедуру штучного запліднення, а також обмежити кількість абортів, зробити більш доступними дитячі садочки, сприяти поверненню мігрантів до Латвії, щоб вони народжували дітей вдома, а не на чужині.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG