Доступність посилання

ТОП новини

Депортовані українці хочуть від влади Польщі компенсацій за операцію «Вісла»


Варшава – У Перемишлі почав свою роботу Конгрес українців Польщі. Цей форум присвячений сумним роковинам – 65-річчю Операції «Вісла», що розпочалася 28 квітня 1947 року. У рамках цієї комуністичної депортаційної акції 150 тисяч українців вигнали з їхніх рідних земель, що у південно-східних регіонах Польщі й переселили на північ і захід країни. Утім, як наголошують учасники перемиського конгресу, вони зібралися, щоб говорити не лише про історію, але й про сучасність і майбутнє.

Яким чином подолати правові і матеріальні наслідки примусового виселення з рідних земель? Як може зберегти свою національну тотожність меншість, розпорошена територією всієї країни? Про це дискутують представники українських організацій Польщі, які сьогодні зібралися в Перемишлі, що розташований на кордоні з Україною.

Усі головні заходи конгресу відбуваються в перемиському Народному домі, який є символом подолання наслідків Операції «Вісла». До війни цей будинок був центром української культури в цьому регіоні, а під час депортації його націоналізувала комуністична польська держава. Щойно рік тому довголітня боротьба української громади увінчалася успіхом – Народний дім повернули його законним господарям – українцям.

Чому Перемишль?

Як розповіли Радіо Свобода лідери Об’єднання українців Польщі, Перемишль, як місце проведення конгресу, обраний невипадково. Попередній аналогічний український форум відбувся 15 років тому у Варшаві. Цього разу його організовано в Перемишлі, щоб звернути увагу громадськості на проблеми, з якими стикаються українці на землях, звідки їх або їхніх предків колись депортували.

«Ми хочемо звернути увагу на те, що питання Акції «Вісла» особливо потребує обговорення на теренах, звідки українців депортовано в 47-му році, що ставлення органів місцевого самоврядування, державної влади, але й також і польського суспільства вимагає покращення – ставлення до вимог, що їх висловлює українська громада – ліквідації правових і матеріальних наслідків Акції «Вісла», – говорить голова Об’єднання українців Польщі Петро Тима.

Він розповів, що конгрес тільки частково зосереджується на питаннях історії. Його учасники, зокрема соціологи, юристи, економісти та політики приїхали до Перемишля, щоб порадитися, як зберегти українську спільноту Польщі, накреслити плани її подальшого розвитку. Одне з головних завдань, зазначає Петро Тима, – відродження Народного дому в Перемишлі. За його словами, ця споруда повинна стати потужним центром української культури та ділової активності українців у Центральній Європі.

Потрібно активізувати польсько-український діалог!

Організатори перемиського форуму планують ухвалити низку документів, зокрема звернення до української громади Польщі, а також до польського суспільства. Що хоче сказати польській більшості українська меншість? На це запитання відповів професор Роман Дрозд, ректор Поморської академії.

«На першому конгресі ми звернулися до поляків зі словами: «Прощаємо і просимо пробачення». Думаю, ці слова і цього разу мусять прозвучати. Бо польсько-український діалог, який, як здавалося на початку 90-х років, швидко йтиме в бік примирення, тепер він розвивається дуже повільно, а в деяких пунктах стоїть на місці», – зауважив професор Дрозд.

Перемиський форум супроводжується багатьма культурно-мистецькими заходами. Окраса мистецької програми – концерт легендарного українського чоловічого хору «Журавлі», який цього року відзначає своє 40-ліття.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG