Доступність посилання

ТОП новини

Вода з присмаком нафти


«Енергетична Свобода» – це спільний проект Радіо Свобода та Інституту енергетичних досліджень. Ставте свої питання у режимі коментарів, а також на нашій сторінці у мережі Facebook і отримайте відповіді експертів.

Київ – У державному балансі України враховано понад 300 родовищ запасів нафти, газу та газового конденсату. Щорічно тут видобувають близько 4 мільйонів тонн нафти та конденсату і 18 мільярдів кубів газу. Утім, видобуток вуглеводнів часто супроводжується екологічними проблемами.

Село Великі Будищі, що на Полтавщині, розташоване між двома газоконденсатними заводами – Тимофіївським та Куличихінським. Відтак у селі існують серйозні проблеми з водою. Його мешканка Надія Ілляшенко розповідає, що багато колодязів у Великих Будищах забруднені газоконденсатом. Окрім цього, рівень води у них або дуже низький, або її взагалі немає.

«Вода смердить нафтою і є масна плівка. А якщо побудувати новий колодязь у цьому дворі, то ж немає гарантії, що і в новому не буде такої води», – розповідає Надія.

Для забезпечення мешканців Великих Будищ водою, у селі будується водопровід. Частину коштів на його будівництво виділяє ООН, інші витрати фінансуються з місцевого бюджету та кишень самих мешканців.

Окрім проблем із забрудненням води, мешканці Великих Будищ відчувають проблеми і зі здоров’ям.

Лікарі кажуть, що стан здоров’я людей погіршується і це також пов’язано із нашим середовищем
«Лікарі кажуть, що стан здоров’я людей погіршується і це також пов’язано із нашим середовищем. Люди страждають від легеневих хвороб, знижений дуже імунітет», – зазначає Надія Ілляшенко.

У пошуках балансу

Сьогодні у державному балансі Україні враховано понад 300 родовищ запасів нафти, газу та газового конденсату. Майже 200 із них зосереджені у східному регіоні, 40 – у південному, і майже 100 – у західному. Щорічно тут видобувається близько 4 мільйонів тон нафти та конденсату і 18 мільярдів кубів газу. Утім, видобуток вуглеводнів часто супроводжується екологічними проблемами. За оцінками фахівців, головними причинами, внаслідок чого погіршується стан довкілля, є часті викиди нафти та газу під час розкриття продуктивних пластів свердловинами, постійне забруднення водойм газовим конденсатом та велика загазованість атмосфери під час експлуатації газових родовищ та сховищ.

Щоб зменшити екологічне навантаження видобувної галузі, потрібно зменшити об’єми видобування, каже Радіо Свобода заступник начальника управління екології Полтавщини Олександр Ткаченко. Проте, наразі в Україні планується збільшувати видобуток вуглеводнів. Відтак, говорить Олександр Ткаченко, потрібно шукати баланс.

Має бути поглиблене очищення, застосування при бурінні, при експлуатації менш агресивних до навколишнього середовища речовин
«Збільшення видобутку – це збільшення викидів в атмосферу та утворення відходів, – наголошує Ткаченко. – Повинен бути баланс між виробництвом і відношенням до навколишнього середовища. Має бути поглиблене очищення, застосування при бурінні, при експлуатації менш агресивних до навколишнього середовища речовин».

Шкідливий вплив ще треба довести

Для всіх підприємств, які видобувають газ та нафту, встановлена санітарна зона. І якщо вона витримується, то, каже Радіо Свобода представник Державної екологічної служби Станіслав Протас, для занепокоєння немає підстав. Якщо ж мешканці помічають якусь небезпеку, то їм потрібно звернутися до екологічної служби.

Потрібно приїжджати з лабораторією, відбирати проби води, ґрунту та повітря у місці перебування населення
«Саме основне – це наявність об’єктивних даних, що дійсно є якийсь вплив, – зазначає еколог. – Потрібно приїжджати з лабораторією, відбирати проби води, ґрунту та повітря у місці перебування населення. Якщо шкідливий вплив на людину доведений, тоді потрібно розбиратися у безпосередніх причинах цього впливу».

Людський фактор вирішує

Щоб мінімізувати ризики, пов’язані з підприємствами, які видобувають газ і нафту, вважає колишній міністр екології Сергій Курикін, насамперед потрібно дотримуватися елементарних правил техніки безпеки.

Норма безпеки і людський фактор залишаються вирішальними не залежно від того, йдеться про застаріле устаткування чи найсучасніше
«Доведено, що аварія у Мексиканській затоці сталася внаслідок людського фактору, – зазначає еколог. – Там було найсучасніше обладнання, кваліфікований персонал, але порушення правил технічної безпеки призвело у підсумку до того, що сталося. Тому норма безпеки і людський фактор залишаються вирішальними не залежно від того, йдеться про застаріле устаткування чи найсучасніше».

Наразі Україна планує розвивати видобуток сланцевого газу. Між тим, на думку декого з експертів, це тягне за собою негативні наслідки для екології. Зважаючи на те, що сланцевий газ знаходиться у глибоких покладах порід, його видобуток здійснюється методом розриву. Для цього використовуються хімічні речовини, викиди яких є токсичними. По-друге, використання цих технологій може спровокувати низку сейсмічних (що можуть спровокувати землетрус) явищ.Наступного понеділка в «Енергетичній Свободі» слухайте та читайте про якість бензину, який пропонується на українських заправках.

«Енергетична Свобода» – це спільний проект Радіо Свобода та Інституту енергетичних досліджень. Ставте свої питання у режимі коментарів, а також на нашій сторінці у мережі Facebook і отримайте відповіді експертів. Також пропонуйте теми, які для Вас є цікавими.
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG