Доступність посилання

ТОП новини

Вибори у Сербії: деякі обіцянки суперечили здоровому глузду


Прихильники ультра-націоналістичної Сербської радикальної партії (СРП), 3 травня 2012 року
Белград – У Сербії в неділю відбудуться парламентські, президентські й муніципальні вибори. Передвиборна кампанія завершилася в четвер опівночі. З телевізійних екранів нарешті щезли настирливі звернення до виборців, котрі, на думку аналітиків, інколи суперечили здоровому глузду. Адже громадянам бідної країни обіцяли десятки тисяч робочих місць, закордонні інвестиції, справедливість, боротьбу проти корупції. Квітуче майбутнє обіцяли 12 кандидатів на пост глави держави та представники 18 партій і коаліцій, котрі прагнуть здобути якомога більше з-поміж 250 місць у парламенті.

Парламентські вибори проходитимуть за пропорційною системою. Отож, всі депутати будуть обрані у неділю. Згідно з прогнозами, жоден з кандидатів на президента не набере більше ніж половину голосів виборців, так що главу держави, ймовірно, оберуть у другому турі, через два тижні. Ніхто не сумнівається, що в неділю найбільше голосів здобудуть колишній президент Борис Тадич та лідер опозиційної Сербської прогресивної партії Томислав Ніколич.

Борис Тадич був президентом Сербії від 2004 року. В одному з передвиборнх звернень до виборців він сказав про день виборів: «Цей день вирішально важливий. Адже Сербія після 6 травня не буде тією самою країною. Вона може мінятися на краще, а може почати мінятися на гірше».

Тадич і його партія запевняли виборців, що до погіршення призведе опозиції в разі перемоги.

Проти євроінтеграції виступають лише ультранаціоналісти

Натомість, лідер опозиційних прогресистів Томислав Ніколич закликав голосувати проти тих, хто керує країною вже 12 років. «Час для молодих людей! Час для молоді Сербії! Спершу мусимо забезпечити роботу для них. Нехай вони утримують батька й матір, бабусю й діда, а не щоби бабусі й діди утримували синів і онуків», – наголосив Томислав Ніколич.

І Ніколич, і Тадич закликають до подальшої євроінтеграції Сербії.

Коли йдеться про інші партії, то проти європейського шляху виступають ультранаціоналісти. Вони на посаду президента висунули Ядранку Шешель, дружину обвинуваченого в скоєнні воєнних злочинів Воїслава Шешеля, якого судить Міжнародний трибунал в Гаазі. Колишній прем’єр Воїслав Коштуниця також виступає проти євроінтеграції, оскільки Євросоюз, за його словами, за допомогою НАТО відібрав у Сербії Косово.

Згідно з прогнозами, демократи Тадича та прогресисти Ніколича отримають приблизно ту саму кількість голосів – від 25 до 30 відсотків. Третьою політичною силою, за опитуваннями, могла б стати Соціалістична партія Івіци Дачича, котру свого часу заснував й очолював колишній президент Слободан Мілошевич.

Майбутнє Сербії залежить від 6,77 мільйона виборців. На виборчі дільниці, передбачають політологи, вийдуть приблизно 60 відсотків громадян. Які прогнози реальні та куди піде Сербія – стане відомо у неділю ввечері.
  • Зображення 16x9

    Михайло Рамач

    За освітою історик. Журналіст, поет, перекладач та сценарист. Автор семи поетичних книжок, пʼяти книг есе про колишню Югославію й нинішню Сербію. Був головним редактором трьох сербських щоденних газет. Співробітник Радіо Свобода з 1998 року. В сербських ЗМІ від початку 1990-х років друкує матеріали про Україну.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG