Доступність посилання

ТОП новини

НАТО: розумні витрати на «розумну оборону»


Заплановано, зокрема, чітко розподілити обов’язки. Так, літаки НАТО заправлятиме у повітрі Євросоюз
Брюссель – Витрати на оборонні потреби у державах НАТО скорочуються. Часто на такі кроки уряди йдуть навіть не порадившись із партнерами. Щоб не втратити лідерства, поруч із азійськими державами чи Росією, Північноатлантичний союз зосередився на створенні так званої «розумної оборони». Основні норми цієї програми мають ухвалити через два тижні на саміті НАТО у Чикаго. Радіо Свобода спробувало з’ясувати, що власне означає ця нова поміркована культура співробітництва всередині Північноатлантичного альянсу.

Цього року країни Азії вперше в історії витратили на свої оборонні потреби більше, ніж держави Північноатлантичного союзу. Значне зростання воєнного бюджету на наступні 10 років планує і Росія. Тим часом, криза по обидва боки Атлантики змусила натовські країни «затягнути паски». Саме внески в оборону тут почали скорочувати, а це йде на шкоду потужності їхньої військово-політичної організації. Безпека стає менш прогнозованою, констатують експерти.

Сформульована минулого року програма «Розумна безпека» має за поміркованих витрат налагодити поглиблену й рівноправну систему розподілу обов’язків між державами-союзницями Північноатлантичного альянсу. Верховний головнокомандувач об’єднаними військовими силами НАТО із питань трансформації, генерал Стефан Абріаль пояснює, що головний принцип «розумної оборони» – використання воєнних можливостей на основі солідарності.

«На саміті НАТО у Чикаго політичну підтримку «розумної оборони» доповнить серія дуже практичних проектів, – зазначає натовський генерал. – Можу сказати, що цих проектів налічується близько 25. У різних галузях: від тренувань – до багатонаціональної логістики, або від медицини – до захисту військових і так далі. Проекти доволі прості й можуть бути втілені дуже швидко».

Літаки НАТО у повітрі заправлятиме ЄС

Згідно з поясненнями експертів НАТО, кожним із проектів керуватиме одна з країн-членів. Конкретні приклади ініціатив такі: об’єднання літаків патрулювання на морі, спільне обслуговування гелікоптерів чи виробництво роботів для розмінувань. При цьому програма «розумна оборона» передбачає ширше залучення країн-партнерів та організацій. Як каже генерал Стефан Абріаль, у НАТО і Євросоюзу, зокрема, в його Європейського агентства оборони, будуть чітко розподілені обов’язки.

«Прикладом взаємодоповнення є заправка літаків у повітрі, – каже він. – Ми обговорили і скоординували наші позиції щодо того, що Євросоюз займеться проектом заправок у повітрі – від закупівель до спільного використання засобів і пального. Ця ініціатива, яку розвиватиме Євросоюз, дозволить зібрати разом та покращити можливості, які, залежно від операцій, використовуватимуть або у рамках ЄС, або у рамках НАТО».

Групування військ для економії та якості

До іншого способу уникнення дублювання, а отже – до заощаджень – щойно вдалися Польща, Словаччина, Угорщина та Чехія, тобто, країни так званої «Вишеградської четвірки». У рамках ЄС вони домовилися створити військову тактичну групу швидкого реагування. Міністри оборони цих держав також підтвердили, що закупівлі військової техніки та інші витрати також здійснюватимуть разом.

Водночас, у рамках натовської «розумної оборони» Вишеградська четвірка планує працювати у системах повітряного контролю, атомного, радіологічного, біологічного та хімічного захисту, проводити тренування пілотів гелікоптерів, а також у боротьбі із саморобними вибуховими пристроями.

Є й інші приклади прагнення держав НАТО скоротити свої витрати на оборону: про перспективи створення спільного військово-морського флоту раніше не раз заявляли Франція та Великобританія.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG