Доступність посилання

ТОП новини

Карпатська кулінарна мережа – одна на чотири країни


Івано-Франківщина – Створення Карпатської мережі кулінарної спадщини за прикладом Європейської кулінарної мережі – це спільний проект чотирьох країн: України, Угорщини, Словаччини, Румунії. Він розпочався в рамках транскордонного співробітництва, у фінансуванні бере участь і Європейський Союз. Це розробка спільного бренду такої мережі, збір книг національних рецептів, спільні гастрономічні тури. Кулінарний туризм популяризує національні традиції й стимулює малий бізнес у цій сфері. А для туристів він цікавий і смачний.

Івета Томкова, працюючи в Кошицькій торгово-промисловій палаті, часто їздить зі Словаччини до України. Не вважає себе експертом з кулінарії, але як жінка цінує гарну кухню. Партнерство у такому «смачному проекті» вважає корисним і перспективним для всіх чотирьох країн.

«Кожна країна має щось своє цікаве, гарне, смачне. А коли все це об’єднати, буде в чотири рази більше», – каже Івета Томкова.

І туристів привабити, і громаду підтримати

Асоціація «Шамос-Базар» із Угорщини має досвід гастрономічних фестивалів у віддаленому селі Паньола. Воно славиться сливами. Не лише в Угорщині, а й в Скандинавії відомий місцевий сливовий джем, дуже смачне сливове бренді – сливовиця. От і роблять фестиваль, де подають усе, що вироблено зі слив – і напої, і наїдки. Обов’язкова умова: участь у ньому беруть тільки місцеві виробники національної традиційної їжі.

За словами директора асоціації «Шамос-Базар» Жужанни Мехеш, не лише збирають старовинні рецепти, а й залучають кулінарних експертів до розробки на їх основі нових. А через призму гастрономічних традицій популяризують свій край і його культуру.

«Звичайно, в регіоні є що показати: і старовинні церкви, і середньовічні пам’ятки архітектури, є й природа. Але ми зрозуміли одне: що це можна так само просувати за допомогою кулінарного елементу. Чому? Бо всі люблять добре попоїсти», – зауважує Жужанна Мехеш.

Два схожі фестивалі автентичної карпатської кухні «Смачний Спас» провела на Прикарпатті Асоціація виробників органічної продукції «Чиста флора». За підтримки Інституту органічного сільського господарства зі Швейцарії та швейцарського уряду розробляють так званий «Великий карпатський бренд». Керівник асоціації Василь Стовп’юк, який займається виробництвом екологічно чистих карпатських чаїв, наголошує, що кулінарний туризм – це не лише принада для відпочивальників, а й можливість розвитку громад.

«Автентична карпатська кухня – це те, що буде приваблювати туристів, які люблять посмакувати – і наших, і іноземних. Але дуже важливо відновити наше приватне сільське господарство. Щоб було домашнє парне молочко, дбайливо вирощені овочі й фрукти. І щоб турист знав, що це високоякісна автентична карпатська кухня з місцевих продуктів – органічна, екологічно чиста й чесно виготовлена», – переконаний Василь Стовп’юк.

І схожа кухня, і різна, але однаково смачна

Ідея створення Карпатської мережі кулінарної спадщини виникла два роки тому, коли на Прикарпатті побував координатор Європейської мережі кулінарної спадщини Ян Хансон зі Швеції. Навколо окремого бренду карпатської кухні хочуть об’єднати і виробників традиційних продуктів, і ресторани, і приватні садиби зеленого туризму. Бренд буде створено на основі конкурсу, буде книга кулінарних рецептів, будуть спільні гастрономічні тури чотирма транскордонними регіонами. Розраховують підтримати приблизно 40 малих бізнесів, приміром, майстер-класи з приготування якоїсь страви чи екскурсії до фермерів.

Проект охоплює Івано-Франківщину, регіон Соболч-Сотмар-Берег Угорщини, повіти Марамуреш і Сату-Маре Румунії, Кошицький край Словаччини. Карпатська кухня в них чимось схожа і водночас різна, і це слід використати, каже голова Туристичної асоціації Івано-Франківщини Оксана Федорович.

«У нас багато спільного. У дечому ж ми конкуруємо. Хоча кожен регіон має щось своє унікальне. Та всі ми є частиною традиційної карпатської кухні. І всі наші дії спрямовані на те, щоб нас знали, до нас їхали і витрачали гроші», – каже Оксана Федорович.

Кулінарний туризм на національних традиціях і натуральних продуктах може привабити чимало туристів. Проект триватиме два роки.
  • Зображення 16x9

    Галина Добош

    Радіо Свобода співпрацюю з 2007 року. Власкор по Івано-Франківській області. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG