Доступність посилання

ТОП новини

Сланцевий газ вирішує деякі проблеми, але має свої


Лондон – Енергетичні потреби Великої Британії у майбутньому можуть бути задоволені лише з багатьох різних джерел, і значну роль у такому наборі має відігравати сланцевий газ. Агенція з питань довкілля Англії та Вельсу дійшла висновку, що попри можливі загрози й негативні наслідки, уряд повинен дозволити видобування сланцевого газу в комерційних масштабах, але, запровадивши при цьому чіткі правила для нової індустрії.

Поклади сланцевого газу виявлені зокрема в Англії, Вельсі та Північній Ірландії. Але опоненти наголошують, що технологія його видобутку – горизонтальне буріння і так званий гідророзрив передбачає закачування у свердловини під тиском великої кількості води й хімікатів, що може створювати проблеми для довкілля.

Активіст з організації Friends Of The Earth Тоні Джуніпер відкидає навіть твердження, що сланцевий газ – чистіша альтернатива спалюванню вугілля.

«Одне з досліджень університету Корнелла, з яким я знайомився, стверджує, що сланцевий газ гірший, ніж вугілля, зокрема, через затрати енергії на його видобування. Важливим аспектом також є побічне вивільнення в атмосферу метану. Якщо в атмосферу потраплятиме хоча б 3-4% метану, – стверджує Тоні Джуніпер, – то наслідки парникових викидів від видобування і спалювання сланцевого газу можна прирівнювати до вугілля».

До згаданих недоліків варто додати загрозу забруднення підземних водоносних горизонтів і навіть можливість локальних землетрусів у результаті застосування гідророзриву сланцевих пластів.

Два великі «але»

Такий набір негативних наслідків може налякати кого завгодно, проте фахівці закликають дивитися на справи тверезо.

Мікро-землетруси магнітудою навіть 2-3 бали трапляються, наголошують вони, і від звичайних шахт, а забрудненню води можна запобігати.

Тепер на боці прихильників сланцевого газу в Англії та Вельсі з’явився потужний аргумент – фактична підтримка Агенції з питань довкілля, що фінансується переважно урядом.

Керівник агенції Лорд Сміт каже, що видобування сланцевого газу виправдане, але лише за умови регулювання індустрії.

«Є два дуже великі «але». Перше полягає у тому, що сланцевий газ має видобуватися ефективно і безпечно. Буріння повинно відбуватися у такий спосіб, щоб запобігати вивільненню метану і не допускати забруднення води під землею. Друге – потрібно, щоб вуглекислий газ, який вивільнятиметься від спалювання сланцевого газу також не викидався в атмосферу. Його треба збирати і консервувати», – каже Лорд Сміт. Використання сланцевого газу, на його думку, так само, як і ядерної енергетики, у теперішньому вигляді треба вважати тільки перехідним етапом на шляху до кращого вирішення енергетичної проблеми.

Найкращим називають використання енергії з повністю відновлюваних джерел в екологічно чистий і безпечний спосіб.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG