Доступність посилання

ТОП новини

Голова НАТО спростовує заяви Росії щодо ПРО в Європі


Прага – Генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен спростував нещодавні застереження російських урядовців стосовно планів союзників НАТО про створення в Європі протиракетної оборонної системи (ПРО). В інтерв’ю Радіо Свобода чільник НАТО висловив невдоволення з приводу того, що Москва і далі вбачає у ПРО в Європі національну небезпеку для себе, а також висловився стосовно своїх очікувань від саміту НАТО, що має відбутися в Чикаго, де на першому місці порядку денного стоятиме питання про Афганістан.

– Чи вважаєте Ви, що недавні негативні зауваження й погрози російських урядовців стосовно запланованої НАТО оборонної системи (ПРО) в Європі можуть дестабілізувати переговори між НАТО і Росією?

– Подібні висловлювання є приводом для хвилювання і вони не відповідають тому, що ми вирішили під час нашої останньої зустрічі в Лісабоні. Ми мали нараду НАТО-Росія в Лісабоні пару років тому, на якій вирішили розвивати чесне стратегічне партнерство між НАТО й Росією. Загрози та заяви Кремля про розгортання зброї масового знищення, направленої на країни НАТО – не відповідають розвитку чесного стратегічного партнерства. Отже, я дуже невдоволений такою заявою.

– Чи саміт НАТО вважатиметься невдалим, якщо ви не виробите конкретного плану з приводу того, як виглядатиме Ваша участь в Афганістані після 2014 року?

– Ми визначимо контури нашої місії в Афганістані після 2014 року – можливо не у всіх деталях, але ми окреслимо в загальних рисах, яким чином ми будемо задіяні в Афганістані після 2014-го.

– Коли йдеться про фінансування Афганських сил безпеки, чи Ви маєте чітке уявлення про те, чого ви хочете досягнути в Чикаго?
Деякі союзники і партнери висунуть конкретні пропозиції стосовно фінансових внесків у афганські сили безпеки після 2014 року

– Расмуссен: Чикаго не буде самітом оголошених внесків, отож ви не побачите одну загальну цифру. Але я очікую, що деякі союзники і партнери висунуть конкретні пропозиції стосовно фінансових внесків у афганські сили безпеки після 2014 року. Ми припускаємо, що повна вартість діючих афганських сил безпеки становитиме приблизно 4 мільярди доларів на рік, з яких, я очікую, союзники НАТО й партнери ISAF заплатять те, що я називаю «внесок чесності». Ми не обговорюватимемо конкретні цифри в Чикаго, але я очікую на загальну зацікавленість у сплаті «внеску чесності».

– Чи буде цей так званий «внесок чесності» визначений після саміту?

– Буде неповна цифра, але, я думаю, певна кількість країн оголосить про значні внески, оскільки з огляду на економічну перспективу, дешевше фінансувати афганські сили безпеки для боротьби в Афганістані, аніж пересувати міжнародні війська, і з політичної точки зору також значно важливіше надати захисту Афганістану афганське обличчя.

– Цей саміт не є розширеним, та чи наблизилася Грузія, яка зробила величезні внески в Афганістан, до членства в НАТО?
Грузія є серед цих 13 партнерів та фактично одним із найбільших помічників у наших операціях в Афганістані

– Саміт в Чикаго не буде розширеним самітом, але ми, безумовно, визнаємо прогрес, досягнутий Грузією протягом останніх років. Ми визначимо цей прогрес в нашій резолюції саміту. Ми також визнаємо дуже конкретні внески, зроблені Грузією. Власне, Грузія візьме участь у трьох важливих засіданнях в Чикаго. Грузія візьме участь в засіданні ISAF щодо Афганістану. Грузія візьме участь в спеціальній події партнерів – зустрічі 13 партнерів з усієї земної кулі, які роблять дуже значні внески в операції НАТО, і Грузія є серед цих 13 партнерів та фактично одним із найбільших помічників у наших операціях в Афганістані. І, на завершення, Грузія також візьме участь в засіданні країн-кандидатів на рівні міністрів закордонних справ. Таким чином, очевидно, що ми визнаємо досягнення Грузії і внески Грузії в НАТО.

Матеріал підготували Людмила Литовченко та Rikard Jozwiak

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG