Доступність посилання

ТОП новини

Китай обурений Всесвітнім конгресом уйгурів у Токіо


Голова всесвітнього конгресу уйгурів Рабія Кадир в Токіо, 14 травня 2012 року
Голова всесвітнього конгресу уйгурів Рабія Кадир в Токіо, 14 травня 2012 року
Прага – У Токіо в понеділок розпочався Всесвітній конгрес уйгурів – народу, який зазнає репресивного ставлення з боку китайської влади. Вислана за межі Китаю голова всесвітнього конгресу уйгурів Рабія Кадир заявила на відкритті конгресу, що уйгури постали перед загрозою їхньому існуванню через політику китайської влади стосовно їхнього народу, майже 9 мільйонів осіб якого проживає в на північному заході Китаю в Сіньцзян-Уйгурському автономному районі. Тим часом у Пекіні засудили Японію, яка дозволила зібратися в Токіо на свій конгрес нібито «сепаратистам»-уйгурам.

Під час виступу на відкритті конгресу в Токіо голова всесвітнього конгресу уйгурів Рабія Кадир звинуватила Китай у «систематичному» насильстві проти уйгурів із метою їхньої асиміляції. Вона звернулася до світової спільноти з проханням «звернути увагу на ситуацію з правами людини», замість того, щоб лише розвивати з Китаєм торгові відносини.
Китайська влада систематично асимілює народ уйгурів, ми опинилися перед загрозою для існування
Рабія Кадир

«Китайська влада систематично асимілює народ уйгурів, у той час, як ми ведемо боротьбу за свободу і права людини, бо опинилися перед загрозою для існування нашого народу. Це виглядає як боротьба не на життя, а на смерть, у той час, коли Китай перетворюється у зростаючу регіональну потугу, а міжнародна спільнота більше дбає про оборудки з Китаєм, аніж про права людини», – заявила Рабія Кадир.

У Китаї засудили Японію і назвали конгрес «антикитайським»

Активісти уйгури та їхні прихильники з приблизно 20 країн світу зібралися в Токіо на 5-денний конгрес, щоб наголосити на необхідності боротьби за незалежність цього народу. Уйгури зі Всесвітнього конгресу заявляють, що китайська влада намагається виставляти уйгурську проблему як другорядну і проводить послідовну політику переміщення мільйонів китайців на території, заселені уйгурами.

Міжетнічне напруження в Сіньцзян-Уйгурському автономному районі періодично доходить до кривавих зіткнень. А Пекін заявляє про нібито великі фінансові внески у підвищення рівня життя уйгурів та розвиток місцевої економіки. Хоча самі уйгури заявляють, що закони щодо рівноправності найму різних етнічних груп у місцевих компаніях не завжди дотримуються.

Голова Всесвітнього конгресу уйгурів Рабія Кадир зазначила також у Токіо, що в Китаї порушуються права не лише уйгурів, а й народу Тибету, населення Внутрішньої Монголії.
Ви є свідками багатьох жертв народу Тибету, ви бачите що монголи в Китаї також страждають
Рабія Кадир

«Ви є свідками багатьох жертв народу Тибету, ви бачите що монголи в Китаї також страждають, – каже вона. – Ви бачите, що уйгури постають перед позасудовим нищенням, утисками, виселенням, економічною експлуатацією та руйнуваннями їхньої культури».

Влада Китаю закликала Японію утриматися від видачі в’їзної візи Рабії Кадир. Прес-секретар МЗС Китаю Хун Лей заявив, що Всесвітній конгрес уйгурів – сепаратистська та антикитайська організація, яка має зв’язки з терористичними групами.

Всесвітній конгрес уйгурів заявляє, що проводить свій з’їзд з метою забезпечити уйгурам право мирним і демократичним шляхом визначати майбутнє Східного Туркестану (історична назва Сіньцзян-Уйгурського автономного району).
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG