Доступність посилання

ТОП новини

«Вишка Бойка»: у бій за енергетичну незалежність України?


Самопідйомна плавуча бурова установка «Петро Годованець»
Сімферополь – У Криму офіційно розпочалася експлуатація нової високотехнологічної самопідйомної плавучої бурової установки «Петро Годованець». За її допомогою український уряд збирається різко збільшити видобуток природного газу на шельфі Чорного та Азовського морів. Нова установка більш відома як «вишка Бойка». Таку неформальну назву вона отримала від прізвища міністра енергетики та вугільної промисловості Юрія Бойка через скандал з обсягами оплати за цю вишку для розвідки й видобутку газу чи нафти на морському шельфі. Представники державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз», для якого була закуплена нова установка, стверджують, що до її базової моделі було придбано цілу низку додаткового обладнання та техніки і вони задоволені характеристиками й можливостями «Петра Годованця». Напередодні офіційного включення «вишки Бойка» до складу «Чорноморнафтогазу» її показали журналістам.

Сама бурова установка вражає і розмірами, і виглядом, і технічними можливостями. За словами її начальника Ігоря Левицького, її характеристики значно перевищують можливості бурових установок «Таврида» і «Сивашу», які експлуатуються «Чорноморнафтогазом» уже, відповідно, 17 і 34 роки. «Петро Годованець» може працювати на глибині моря до 120 метрів, і бурити шельф більш як на 9 кілометрів углиб. Крім того, зауважує Ігор Левицький, тут встановлене «найсучасніше обладнання» і створені «найкращі побутові умови» для екіпажу і буровиків.
​Буровий майстер Олександр Турусов каже, що практично всі операції на установці – автоматизовані, використовуються спеціальні комп’ютерні програми, ІТ-телефонія та інтернет. До послуг персоналу – велика їдальня, комфортабельні двомісні каюти, пральня, сушилка, тренажерний зал, кімната для читання і відпочинку. Установка обладнана 4 надійними рятувальними човнами на 60 осіб кожен, які встановлені з різних сторін платформи. Це удвічі більше, аніж кількість людей, яка перебуватиме на установці одночасно. Олександр Турусов пояснює – на випадок, якщо виникне пожежа з одного боку платформи, рятувальну операцію можна буде організувати з іншого.

Моторист установки Андрій Гришкро розповів, що екіпаж уже освоїв техніку, хоча складнощі виникали через недостатнє знання англійської мови. Вся документація, програми та інструкції, а також представники заводу-постачальника – англомовні. Втім, зараз практично всі члени екіпажу і бурових бригад пристойно володіють англійською, каже Андрій Гришко. Підтягнув свої знання і він, практики ж набрався, коли переганяв установку з Сінгапуру.

Установка зараз завершує розмитнення і вже до кінця місяця вирушить на Одеську платформу – перспективне газове родовище, де на початку червня 2012 року стане на точку буріння. Там вона має пробурити п’ять нових експлуатаційних свердловин і розконсервувати одну, пробурену раніше. За даними прес-служби ДАТ «Чорноморнафтогаз», подача газу на материк запланована на початок нового опалювального сезону – жовтень-листопад поточного року. До кінця року до України має прибути ще одна подібна самопідйомна плавуча бурова установка того ж виробника.


Зростання видобутку газу – відповідь на закиди у корупції?

Із можливостями і роботою цих двох нових високотехнологічних установок «Чорноморнафтогаз» пов’язує плани зі збільшення у 2015 році річних обсягів добування природного газу на шельфі Чорного та Азовського морів утричі – до 3 мільярдів кубометрів. Компанія також збирається розпочати видобуток на шельфі і власної нафти. Голова правління ДАТ «Чорноморнафтогаз» Валерій Ясюк вважає, що це суттєво знизить залежність України від імпортних енергоносіїв.

Самопідйомну плавучу бурову установку «Петро Годованець» ДАК «Чорноморнафтогаз» придбав через одну з британських компаній у Сінгапурі на початку минулого року. У листопаді 2011-го вона покинула стапелі заводу і 28 грудня прибула до турецького порту Гиресун, де розпочався її монтаж. Щоб установка змогла пройти під мостами Босфору, її майже 200-метрові опорні колони були розрізані на 6 частин і потім зварювалися в Гиресуні особливим способом. 10 травня установка прибула на базу «Чорноморнафтогазу» в бухті Ярилгач неподалік селища Чорноморське, що на північно-західному узбережжі Криму. 16 травня її офіційно ввели в експлуатацію.

У травні минулого року газета «Дзеркало тижня» у статті «Вишка для Бойко» повідомила про тендер «Чорноморнафтогазу», на якому той придбав за 400 мільйонів американських доларів бурову установку, у той час як на світовому ринку така ж установка коштує 250 мільйонів доларів. За даними журналістського розслідування, учасниками тендеру стали дві взаємозалежні зарубіжні фірми. Пізніше офіційні особи «Нафтогазу України» та урядовці стверджували, що решту суми (різниця в ціні у 150 мільйонів доларів) буде витрачено на додаткові товари і послуги, документального підтвердження чого не було надано досі.
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG