Доступність посилання

ТОП новини

У США зменшується народжуваність вихідців із Європи


Вперше в історії США малюки, народжені представниками расових меншин країни, складають понад половину всіх дітей, народжених у Сполучених Штатах. За 12-місячний період, що завершився у минулому липні, меншості – іспаномовні, чорношкірі та вихідці з Азії – складають понад 50 відсотків народжених за цей час. Питання про перспективу європейців США, білого населення країни, стати меншиною в заснованій ними державі давно хвилює Америку і є складовою частиною й нинішніх президентських дебатів, коли претенденти на посаду президента США гостро сперечаються з приводу імміграційної політики.

Із майже 314 мільйонів населення США (третє місце у світі за кількістю) найшвидше зростають іспаномовні і вихідці з Азії, що складають нині відповідно – майже 17 з половиною відсотків, темношкірих – трохи більше ніж 12 відсотків. Біле населення США фактично майже не зростає.

Але новонароджені із меншин США склали за останній 12-місячний період 50,4 відсотка всіх малюків. Найшвидшими темпами зростає іспаномовне населення – 2,5 відсотка в минулому році. Азійське населення збільшилось за цей час приблизно на 2,2 відсотка і на 1 відсоток зросло чорношкіре населення США.

Білі переважають в таких штатах США як Гавайї, Каліфорнія, Нью-Мексико і Техас. Але в Нью-Йорку, Лас-Веґасі і Мемфісі білі вже стали меншістю.

Перспектива зміни етнічного балансу викликає гострі дебати

Тема боротьби з імміграцією є сьогодні однією з гарячих у президентській виборчій кампанії. Навіть серед консервативних кандидатів-республіканців під час нинішніх дебатів йшла гостра боротьба з приводу питання імміграційної політики США. Так, спікер Палати представників Конгресу США і учасник нинішніх президентських перегонів від республіканців Ньют Ґінґріч назвав на дебатах у штаті Флорида свого супротивника під час праймеріз, губернатора-республіканця з Массачусетса Мітта Ромні занадто жорстким противником нової імміграції до США.

На це Мітт Ромні мусів реагувати словами: «Я не антиіммігрант. Мій батько народився в Мексиці. Батько моєї дружини народився в Уельсі (Велика Британія). Вони прибули до цієї країни. Ідея, що я противник імміграції, є відштовхуючою. Не вживайте таких термінів».

У свою чергу, згаданий вже Ґінґріч виступав під час праймеріз проти жорстких анти-імміграційних заходів влади США. «Ми не збираємося вторгатися до вас і хапати бабусь та виганяти їх із країни, – зазначив він. – Я думаю, що ви (влада) повинні бути реалістичними у вашому невдоволенні. Я хочу контролювати кордон. Я хочу щоб англійська була офіційною мовою влади. Я хочу щоб ми досягли тут більших змін».

Експерти наголошують, що демографічні зміни можуть мати велике значення в американській політиці та соціально-економічному житті США, оскільки біле населення бачить, що одного разу воно втратить домінуюче положення в країні.

Нові дані були оприлюднені, оскільки Верховний суд США вважає незаконним занадто жорсткий закон про імміграцію в штаті Арізона. Кілька інших штатів США також вважають подібні закони такими, що направлені проти надмірного притоку іноземців до країни.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG