Доступність посилання

ТОП новини

«Східняки» vs «западенці»: карту регіональних стереотипів розіграють перед виборами


Київ – Більшість українців вважають себе працелюбними, розумними й освіченими, незалежно від місця свого проживання, а представників інших регіонів ­– зарозумілими, грубими, несамостійними й скупими. Це результати всеукраїнського дослідження, яке у квітні провів, а у вівторок оприлюднив Інститут прав людини і запобігання екстремізму та ксенофобії спільно з Київським міжнародним інститутом соціології. На думку експертів, «регіональна карта» буде активно розігруватись перед осінніми виборами.

У Центральній Україні живуть толерантні, чесні й доброзичливі люди, на Заході мешкають набожні патріоти, а на Сході ­– гостинні трудоголіки. Тим часом, що характерно для середньостатистичних кримчан, не знають навіть вони самі. Про це говорили соціологи, оприлюднюючи дослідження «Регіони України в образах і стереотипах», яке проводили навесні цього року у 110 населених пунктах серед понад тисячі жителів країни.

Східняків «не люблять» опитані у більшості областях, зате «люблять» киян та мешканців Центрального регіону, вважаючи їх самостійними й активними, хоча і дещо зверхніми. Загалом, опитані кияни виявились найбільш толерантними, а найменший рівень взаєморозуміння показав український Центр. Більше половини опитаних вважає, що найбільше від їхніх політичних поглядів відрізняються погляди у західному регіоні, була навіть точка зору, що там живуть «фашисти».

На бажання порозумітися впливало те, наскільки часто людина подорожує Україною, тут також показники різнились, говорить Сергій Литвинов, директор наукових програм Інституту прав людини і запобігання екстремізму та ксенофобії.

«Жителі Києва – найбільш мобільні. Після Києва відразу Південно-Східний регіон. Третім був Центральний регіон, потім – Західний. І на останньому місці – Автономна Республіка Крим», – зазначає він.

Наявність родичів в інших регіонах ніяк не впливає на погляди респондентів. Але ті із них, хто дружить із представниками інших регіонів, показували значно вищий рівень толерантності.

Різниця між регіонами є, але проблему нагнітають штучно – соціолог
Cитуацію будуть штучно «підігрівати» політики, щоб відхопити свій шматок електорату
Володимир Паніотто

«Регіональне» питання може загостритися напередодні виборів, однак не з ініціативи самих громадян – ситуацію будуть штучно «підігрівати» політики, щоб відхопити свій шматок електорату, прогнозує директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто. Особливо слід побоюватися провокацій щодо етнічного складу кожного з регіонів, вважає соціолог.

«Стимулюється різниця, – зауважує він. – Але ця різниця не є тільки удаваною, вона є реальною. І ця реальна різниця потребує дуже виваженої етнічної політики».

У той же час, згідно із дослідженням, серед українців зростає рівень скептицизму щодо політиків, які роблять дискримінаційні заяви щодо представників інших регіонів. Майже 54 відсотки опитаних зауважили, що такі особи мають відповідати за свої слова не тільки «морально», а хоча б штрафом.
  • Зображення 16x9

    Анастасія Москвичова

    Із Радіо Свобода – з 2011 року, з 2013-го до 2020-го – як штатна мультиплатформна журналістка. Спеціалізуюся на соціальній тематиці. Створювала і вела радіопрограму «Право на дію» про права людини та громадський активізм (у 2016–2018 роках), що виходила на «Ера FM».

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG