Доступність посилання

ТОП новини

Кодекс держслужбовця – зброя проти корупції


Прага – Уряд Чехії ухвалив «Етичний кодекс службовців громадської сфери» – документ, про потребу якого вже давно говорили фахівці. «Етичний кодекс», як сподіваються чехи, обмежить корупцію в країні, вони також мають надію, що новий Кодекс витягне на світло, тобто зробить простішими і, що особливо важливо, – більш відкритими для звичайного пересічного громадянина, процеси вирішення справ у державних установах.

«Кожний службовець громадської сфери зобов’язаний у своїй роботі дотримуватись і поважати закон, однаково шанобливо і достойно підходити до всіх осіб» – так починається новий чеський «Етичний кодекс урядовців і працівників громадської сфери». Мета Кодексу, який цього місяця ухвалив уряд Чехії, – дати всім громадянам, і прохачам, і урядовцям, чіткі ділові правила, як, не порушуючи закон, залагоджувати справи.

Новий Кодекс ставить за мету обмежити корупцію, щонайширше відкрити для громадськості роботу установ, скажімо, міністерства, міської, сільської чи районної ради, школи, лікарні, бібліотеки, тобто установ державного сектору, тих, які за законом належать всім платникам податків.

Професійно і без лайки

Над Кодексом працювали правники Міністерства внутрішніх справ, ті, які добре знають, де найбільше процвітає хабарництво, і як з ним боротись. Кодекс зобов’язує службовців бути об’єктивними, працювати на високому професійному рівні і однаково ввічливо ставитись до всіх громадян, без огляду на звання, вік, стать, колір шкіри чи релігійні уподобання. Державні службовці, а до цієї категорії належать у Чехії також вчителі, лікарі державних медичних установ і наукових інституцій, не сміють брати хабарі у будь-якій формі, навіть квіти.

Етичний Кодекс зобов’язує державного службовця повідомляти свого керівника про всі помічені факти корупції, шахрайства, конфлікту інтересів, умисно прихованої інформації. На думку голови чеської Партії прав громадян Вратіслава Минаржа, новий «Етичний кодекс» – вчасна і корисна справа.

«Звичайно, ми всі знаємо, що кожна посада призначена, щоб називатись найголовнішою, а з цього зростає корупційне середовище, – каже він. – Тому я твердо переконаний, що Етичний кодекс є першим кроком у боротьбі з корупцією, яка виникає в цьому середовищі».

«Дрескод» як вираз ввічливості

У статті 12 Кодексу обумовлені і правила так званого «дрескоду» – на роботу тільки в одязі, відповідному посаді, а не в корсеті чи пляжній сукні. І своїм виглядом державний службовець повинен підтримувати авторитет державної установи, в кінцевому результаті – держави, яку він представляє.

Чеський «Етичний кодекс урядовців і працівників громадської сфери» – обов’язковий для всіх державних службовців, сказав Радіо Свобода речник Кабінету міністрів Чехії Міхал Шустер.

«Ухвалений урядом Кодекс мають використовувати окремі установи для опрацювання власного внутрішнього порядку праці. Кодекс ґрунтується на головних правах і обов’язках службовців державних установ. Порушення Кодексу розглядається як порушення внутрішнього розпорядку праці даної установи з усіма наслідками, які з нього випливають», – зазначив речник уряду.

Чеський «Етичний кодекс» базується на європейських етичних нормах і цінностях культурної та історичної спадщини. Відтепер, поступаючи на роботу, кожен державний службовець своїм підписом зобов’язується дотримуватись його норм.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG