Доступність посилання

ТОП новини

Що очікувати від президентських виборів у Єгипті?


Виборча дільниця в Каїрі, 23 травня 2012 року
Прага – У середу і четвер в Єгипті проходить перший раунд президентських виборів. Через 15 місяців після падіння режиму Хосні Мубарака у виборчому списку 12 кандидатів. Якщо жоден з них не набере понад половину голосів у першому турі, то два найкращих за його підсумками поміряються силами у другому турі – 16-17 червня. Щонайменше чотири політичних сили висунули своїх кандидатів – колишні соратники Мубарака і військові, ісламістські сили, світські діячі, балотуються і особи, яких підтримали під час вуличних протестів. Від військових серйозна кандидатура – Ахмеда Шафіка, від світських політиків балотується колишній лідер Ліги арабських країн Амр Мусса, у списку також поміркований ісламіст Абдельмунем Абульфутух, та Мохаммед Мурсі, якого підтримують «Мусульманське братство».

Із Каїра повідомили у середу про загибель поліцейського, який потрапив під перехресний вогонь між прихильниками і противниками кандидатів на посаду президента Єгипту. Інцидент стався поблизу виборчої дільниці, де був також поранений один із виборців. В країні в середу відкрито близько 13 тисяч виборчих дільниць. Приблизно 50 мільйонів єгиптян мають право голосу.

«Я тут, щоб вибирати – вперше у житті – президента республіки, президента який буде добрим і справедливим та допоможе пробудженню цієї країни», – сказав Радіо Свобода один із виборців Каїра Ахмад Аззам.

Експерти зазначають, що представники щонайменше чотирьох політичних сил борються на цих виборах за право здійснювати перехід до пост-Мубараківського Єгипту і таким чином визначити політичне життя держави на багато років вперед.

Марина Оттавей із американського аналітичного центру Carnegie Endowment for International Peace зауважує: «Ми перебуваємо ще посередині цього перехідного періоду, який став полем боротьби між чотирма силами – збройними силами і залишками від команди самого Мубарака, які все ще не розбиті, ісламістськими партіями, світськими партіями і протестуючими на вулицях. Між цими чотирма силами і йде дуже важка боротьба».

Старі сили Єгипту хочуть зберегти свої позиції, а нові – обіцяють зміни

Чимало аналітиків все ж вважають, що у червні у другому турі зустрінуться два найбільш впливових кандидати – колишній глава Ліги арабських країн, міністр закордонних справ при Мубараку Амр Мусса та представник «Мусульманського братства» Мохаммед Мурсі.

Військові і залишки людей Мубарака при владі в Каїрі найбільше бояться представника «Мусульманського братства», які готові до кардинальних змін в Єгипті і обіцяють внести до нової конституції «дух законів шаріату».

Більш бажаним президентом для правлячої нині військово-олігархічної верхівки Єгипту є Амр Мусса, бо він відома їм особа у попередніх урядах.

Сам Амр Мусса заявив у середу журналістам: «Я налаштований оптимістично, і думаю, що єгиптяни гідно проведуть вибори – вони оберуть президента, який зможе вивести Єгипет із нинішньої кризи».

Тимчасова військова рада, яка нині керує Єгиптом після відсторонення Хосні Мубарака, обіцяє після виборів передати владу цивільній владі країни. Хоча аналітики схильні вважати, що генерали будуть намагатися будь-якою ціною зберегти собі місце і в умовах нової конституційної угоди.

Результати президентських виборів у Єгипті мають бути відомі до 21 червня.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG