Доступність посилання

ТОП новини

Екологи України і Росії б’ють на сполох: масово гинуть дельфіни Чорного моря


Прага – Екологи в Україні і Росії занепокоєні масовою загибеллю дельфінів у Чорному морі. В російському Сочі повідомляють про 300 виявлених мертвих дельфінів в регіоні. А в українському Криму вже виявили понад 150 мертвих тіл дельфінів-азовок. Туристи шоковані картиною масової загибелі морських тварин. Російські екологи кажуть про можливе ураження дельфінів вірусом, українські ж не виключають масового отруєння, або підозрюють, що це справа рук браконьєрів. Захисники довкілля попереджають, що масова загибель дельфінів є попередженням і для людей, які купаються в Чорному морі.

Російська влада в Сочі не зробила нічого для того, щоб виявити причини масової смерті дельфінів, Тут кажуть, що тіла тварин занадто швидко розкладаються і тому на момент потрапляння їхніх на берег вже неможливо виявити в лабораторії причини смерті. В українському Криму створена спеціальна комісія з цього факту але результатів поки-що ніяких.
Є гіпотеза, що ми маємо справу з інфекційним захворюванням
Костянтин Андрамонов

Офіційні особи у владі російського Сочі звинуватили в смерті дельфінів рибаків-браконьєрів, бо дельфіни-азовки не можуть виявити своєю сонарною системою сіті рибаків-браконьєрів. Але масова загибель тварин цього разу, не виключають місцеві зоологи, може бути викликана й вірусом. Про це, зокрема, Радіо Свобода сказав зоолог із Сочі Костянтин Андрамонов. «Кількість жертв постійно зростає, на превеликий жаль, – каже він. – Ми засвідчуємо тепер те ж саме і в Україні. Є гіпотеза, що ми маємо справу з інфекційним захворюванням, яке стається приблизно раз на 20 років».

Хоча більшість російських експертів вважають головною причиною загибелі дельфінів постійне зростання забруднення Чорного моря. Так, Ольга Носковець, еколог із Сочі, підозрює, що рівень забруднення Чорного моря в регіоні особливо різко підвищує будівництво до Зимової Олімпіади 2014 року.
Ганебне Олімпійське звалище сміття знаходиться якраз поряд і немає необхідної системи переробки
Ольга Носковець

«Найбільша небезпека від річки, яка протікає в районі Лазаревський, тут надзвичайно висока концентрація санаторіїв, включно з дитячими. Ганебне Олімпійське звалище сміття знаходиться якраз поряд і немає необхідної системи переробки. Цей невеликий струмок із гір, у якому раніше водилася риба, тепер становить собою туманний, брунатий і пінистий потік. Він збирає всі відходи і несе їх до берега моря, який колись був одним із найгарніших у регіоні», – зауважує Ольга Носковець.

Українські екологи також розходяться в оцінках причин загибелі дельфінів

Заступник голови кримської асоціації «Екологія і світ» Андрій Артов сказав Радіо Свобода, що найбільше винні у смерті дельфінів рибаки-браконьєри. «Основна причина – це прилови у придонні сіті. Рибаки ставлять сіті на катрана, камбалу, на осетра, як офіційні, так і браконьєрські, у великій кількості. І туди заплутуються дельфіни-азовки, чи ж – морська свиня. Якщо це азовка, то всі сто відсотків з них гинуть в цих сітях. Був кілька разів спалах вірусних захворювань. А потім є проблема забруднення хлор-органічними сполуками в жирі дельфінів», – зазначає Андрій Артов.
Дельфіни гинуть часто. Але це найбільш масовий спалах за понад 10 років
Павло Гольдін

Деякі з вчених у Криму не виключають, що цього разу не обійшлося без отруєння дельфінів. «Дельфіни гинуть часто. Але те, що ми спостерігаємо зараз – це найбільш масовий спалах за понад 10 років, каже дельфінолог Павло Гольдін із Криму.

Наразі точні причини масової загибелі дельфінів не встановлені. А на берегах Чорного моря, як поблизу Сочі, так і в Криму, розпочався масовий туристичний сезон.

Матеріал підготували Василь Зілгалов, Микола Закалюжний, Claire Bigg, Mariyat Shapsug
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG