Доступність посилання

ТОП новини

У Литві знову заговорили про відшкодування збитків за радянську окупацію


Мітинг в Литві 1990 року
Литва готує документи для вимог відшкодування за радянську окупацію. Суму збитків Вільнюс оцінює у понад 30 мільярдів доларів. Днями уряд відновив роботу спеціальної комісії, яка займатиметься питанням відшкодування збитків. Серед першочергових завдань комісії – підготовка пропозицій для переговорів із Росією та план дій з метою отримання відшкодування. Експерти скептично оцінюють можливість проведення найближчим майбутнім таких переговорів із Росією. Наразі місцева опозиція наголошує, що наближення виборів сприяло актуалізації питання про відшкодування збитків.

Очолить відновлену комісію, створену ще в 1995 році, генеральний директор Центру дослідження геноциду та опору жителів Литви Тереса Біруте Бараускайте.

В інтерв’ю Радіо Свобода вона зазначила, що комісія у своїй роботі керуватиметься існуючої правовою базою, досвідом інших країн та висновками міжнародних конференцій.

«У 2000 році цей матеріал був досить професійно підготовлений, ухвалено закон «Про відшкодування збитків від радянської окупації», – каже вона. – Ми цим матеріалом користуватимемося. Але пройшло 12 років, тому ми вивчатимемо практику інших країн. Минулого року у Ризі відбулася конференція високого європейського рівня, у перебігу якої обговорювалася ця тематика і ми у роботі своєї комісії використовуватимемо матеріали цієї конференції».

Головне – підготувати аргументований матеріал для переговорів

Тереса Біруте Бараускайте також зауважила, що Росія взагалі не визнає факт окупації Литви, тому, це питання слід один раз так аргументувати, щоб у опонентів було якомога менше можливостей його спростувати.

Згідно з проведеними раніше підрахунками, розмір шкоди, завданої литовцям у радянський період, оцінюється в 31 мільярд доларів.

Прем’єр-міністр Литви Андрюс Кубілюс наголосив, що уряд не закликає переглядати грошовий еквівалент збитків від окупації, він доручає комісії підготувати переговорні позиції з Російською Федерацію.

Андрюс Кубілюс висловив сподівання, що Росія, яка є правонаступницею Радянського Союзу, все ж таки визнає факт окупації Литви.

«Я вважаю, що російська сторона, новий уряд, новообраний президент Володимир Путін зробить сміливий крок на шляху оцінки своєї історії», – зазначив литовський прем’єр.

У найближчі 6 років покращення відносин із Росією не буде?

Наразі президент країни Даля Ґрібаускайте не прогнозує покращення відносин із Росією на найближчі шість років. На її думку, з поверненням Володимира Путіна на посаду президента Росії зростатиме напруження у відносинах між Вільнюсом та Москвою, особливо з національних питань.

Заступник голови комітету Сейму Литви з закордонних справ Юстинас Каросас також не бачить перспектив вирішення питання відшкодування збитків. За його словами, Росія не буде починати переговори з цього приводу, бо не хоче створювати прецеденту, адже Радянський Союз окупував не лише Литву.

Представник опозиційної партії «Порядок та справедливість» Валентінас Мазуроніс розцінив рішення уряду про відновлення роботи комісії з відшкодування збитків за окупацію як політиканство та передвиборні дії напередодні парламентських виборів, які відбудуться у Литві 14 жовтня.

Аналогічні вимоги до Росії щодо відшкодування збитків від окупації висувала також і Латвія.

Однак Росія претензії такого роду відкидає. З російського боку лунали пропозиції, висунути країнам Балтії вимоги у відповідь – за власність СРСР, яка залишилася на їхній території.

З історії питання

Радянський Союз окупував Литву в 1940 році. У 1941-1944 роках Литва була окупована нацистською Німеччиною, після чого до 1991 знову була окупована СРСР.

У Литві вважають, що через злочини двох тоталітарних режимів, країна втратила майже третину свого населення. В 1940-1952 роках із Литви було репатрійовано або виїхало 444 тисяч жителів, на фронті загинуло 25 тисяч, а в табори та заслання відправлено 275 тисяч осіб. Крім того, загинуло понад 25 тисяч литовців, які боролися з радянською окупацією.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG