Доступність посилання

ТОП новини

Росія заявляє, що їй байдуже, хто керує Сирією, але вона проти насильства


Прага – Через день після ухвалення в неділю чергової резолюції Ради безпеки ООН, яка звинуватила режим Башара Асада в Сирії в загибелі 25 травня понад ста цивільних осіб у регіоні Хула, до Дамаска прибув спеціальний посланець Ліги арабських держав Кофі Аннан. Він проведе у вівторок переговори з Асадом. Тим часом у понеділок у Москві з приводу подій в Сирії зустрічалися міністри закордонних справ Росії і Великої Британії. Якщо Вільям Гейґ поклав всю провину за кровопролиття на режим Асада, то Сергій Лавров сказав, що Росію хвилює не то, хто при владі в Сирії, а забезпечення припинення насильства в країні шляхом діалогу.

У неділю ООН повідомила, що в регіоні Хула в Сирії внаслідок застосування владою Башира Асада танків і артилерії загинуло 108 осіб, переважно жінки і діти. Рада Безпеки ООН ухвалила не зобов’язуючу резолюцію через блокування Росією і Китаєм, у якій засуджується насильство влади Дамаска проти мирних мешканців в регіоні Хула поблизу Хомса. Хоча речник МЗС Сирії звинуватив бойовиків опозиції, які застосували, за його інформацією, в Гоулі міномети і протитанкові ракети.

Під час переговорів у Москві з главою МЗС Великої Британії Вільямом Гейґом російський міністр закордонних справ Сергій Лавров заявив, що у справі припинення кровопролиття в Сирії дуже важливо, щоб спецпосланець ООН і Ліги арабських держав Кофі Аннан задіяв, спільно з Дамаском, план дій із шести пунктів, де вимагалося, щоб Дамаск вивів армійські підрозділи та артилерію з міст ще до 10 квітня.

Лавров, однак, не підтримав заклик свого британського колеги щодо вимоги відставки сирійського президента Башара Асада. «Для нас не важливо, хто при владі в Сирії, безвідносно до режиму, який вони мають. Головне для нас, насамперед, покласти край насильству, переконатися, що люди, насамперед цивільні, не вмирають. Та забезпечення політичного діалогу, під час якого самі сирійці зможуть вирішити долю їхньої країни», – зазначив керівник МЗС Росії.

Вільям Гейґ: Асад має піти

Якщо Сергій Лавров розподілив порівну вину за загибель людей, особливо дітей, в Хулі між опозицією та військами влади, то міністр закордонних справ Великої Британії Вільям Гейґ закликав у Москві Асада, щоб той ішов нарешті у відставку і це є сьогодні, на думку Лондона, «абсолютно позачерговий пріоритет» для здійснення плану Аннана і «створення більш плюралістичної демократії» в Сирії.

«Ми не намагаємося довести, що все насильство в Сирії на совісті режиму Асада. Однак, в першу чергу, відповідальність все-таки несе якраз він. Нагадаю, що в основі мирного плану врегулювання, запропонованого Кофі Аннаном, першим пунктом стояла вимога: вивести урядові війська зі всіх населених пунктів. Повністю цього зроблено не було», – зауважив британський міністр.

Гейґ і Лавров підтвердили згоду спільно діяти щодо вимоги про негайне виведення всіх урядових військ, особливо, важкої техніки, за межі населених пунктів Сирії.

Організація Human Rights Watch закликала, щоб експерти ООН дослідили різню в Хулі, бо, на їхню думку, немає «жодного способу переконатися, що сирійська військова комісія може достовірно вивчити цей жахливий злочин».
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG