Доступність посилання

ТОП новини

У Польщі наполягають на офіційному вибаченні від США за «польські табори смерті»


Варшава – Джей Карні, представник президента США, висловив жаль у зв’язку з «обмовкою» Барака Обами, який на церемонії вручення Медалі свободи у Вашингтоні назвав нацистські табори смерті на території Польщі «польськими таборами смерті». «Президент обмовився. Він говорив про нацистські табори смерті на території окупованої Німеччиною Польщі. Як ми вже заявляли, ми шкодуємо про це непорозуміння, яке ніяк не може відвернути увагу від ясного прагнення президента відзначити всіх хоробрих громадян Польщі, які боролися за людську гідність перед лицем тиранії», – зазначив представник Обами. Слова президента США викликали різку реакцію у Варшаві. Польський прем’єр Дональд Туск заявив, що сказати просто «мені шкода» не вистачить і на кону – репутація США в Польщі, одного з найбільш відданих союзників Вашингтона.

Приводом до бурхливої реакції поляків на слова американського президента став виступ Барака Обами під час урочистості в Білому Домі. Американський президент посмертно вручав нагороду легендарному польському підпільнику Янові Карському. В роки Другої світової цей зв’язковий партизанської Армії Крайової таємно проник у Варшавське гетто, а також в один із німецьких концтаборів на території Польщі. Побачивши трагедію євреїв, яких гітлерівці масово знищували, Карський вимагав негайного втручання Заходу. У Польщі про нього кажуть, що він намагався врятувати всіх євреїв і вважають його героєм.

Від імені Карського нагороду отримував екс-міністр закордонних справ Польщі Адам Ротфельд. У роки війни Ротфельда, єврея за походженням, врятували від смерті українські монахи. Отримавши з рук американського президента відзнаку для Карського, схвильований Ротфельд поділився з журналістами своїми враженнями.
Мене запевнили, що буде заява зі словами вибачення
Адам Ротфельд

«У промову потрапили слова, з якими важко погодитися, слова, які, на мою думку, – свідчення низького професіоналізму тих людей, які готують у Білому Домі такі промови. Мене запевнили, що буде заява зі словами вибачення за ці нефортунні слова», – зазначив Ротфельд.

Туск: конфуз у Білому домі – це питання репутації США

На ляпсус Обами негайно відреагувала й офіційна Варшава. Польський прем’єр-міністр Дональд Туск каже, що слова про польські табори смерті зачепили всіх поляків. Польща – країна, яка під час Другої світової постраждала найбільше в Європі.
Ми у Польщі не можемо схвалювати таких слів, навіть якщо їх говорить лідер дружньої нам наддержави
Дональд Туск

«Це для Польщі, для всіх наших земляків справа, щодо якої не можемо залишатися байдужими. Ми у Польщі не можемо схвалювати таких слів, навіть якщо їх говорить лідер дружньої нам наддержави», – зауважив Туск.

Як запевнив польський прем’єр, він прийняв до відома слова речника Обами про те, що американський президент стурбований допущеною помилкою. Проте, наголосив польський прем’єр, «з гідністю вийти з цієї ситуації для США важливіше, ніж, навіть, для Польщі». За словами Туска, конфуз у Білому Домі – це питання репутації США.

У свою чергу президент Польщі Броніслав Коморовський зазначив, що прикра справа стане приводом до відвертих двосторонніх розмов, а відтак ще більше зблизить Польщу та Америку.

Удар по історичній пам’яті, чи звичайне незнання історії?

Натомість лідер польської опозиції Ярослав Качинський висловив переконання, що обмовка Обами – це результат невдалої закордонної політики Польщі. Мовляв, в Америці Польщу не поважать, а тому не знають її історії. Барак Обама – це один із найголовніших політиків світу, наголошує Качинський, за його виступами стежать у багатьох країнах, а його слова вкарбовуються у пам’ять мільйонів.
Це удар по нашій історичній пам’яті і тотожності
Ярослав Качинський

«Для нас, для поляків, – зауважив Качинський, – це винятково боляче, це удар по нашій історичній пам’яті і тотожності». Качинський вимагає офіційного вибачення за помилку.

Страшна обмовка Обами – це свідчення незнання історії Польщі та історії Другої світової війни у США
Богдан Борусевич
Емоції, що розгорілися, намагається заспокоїти Богдан Борусевич, спікер верхньої палати польського парламенту. «Страшна обмовка Обами, – каже він, – це не вияв антипольськості, а лише свідчення незнання історії Польщі та історії Другої світової війни у США». Слова з промови, вважає Борусевич, не віддзеркалюють справжніх поглядів президента США.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG