Доступність посилання

ТОП новини

На Прикарпатті проходить лемківський фестиваль «Кличе Зелена неділя»


Вдруге на Ватряному полі в селі Рівня Рожнятівського району проходить VІ Прикарпатський фольклорно-етнографічний фестиваль лемківської культури «Кличе Зелена неділя». Розпочався він ходою-парадом художніх колективів і учасників мистецького свята, покладанням квітів до пам’ятника Тарасу Шевченку в Рожнятові. Дійства концентруються у трьох секторах – біля фестивальної сцени, навколо 15-метрової лемківської ватри (претендента до Книги рекордів України) і в наметовому містечку майстрів. Мистецьку програму доповнюють майстер-класи, конкурси на знання лемківських традицій чи краще виконання лемківської пісні і танцю, спортивні і дитячі забави.

Кілька тисяч учасників і гостей з різних областей України та з Польщі, Словаччини, США демонструють культурну і духовну спадщину етнічних українців – лемків, бойків, надсянців, холмщаків, підлящиків, які, попри виселення з етнічних українських земель, не втратили самобутню говірку, пісні, фольклор.

За словами голови регіонального лемківського товариства «Бескидське земляцтво» Юрія Марканича, фестиваль не випадково проходить у дні Зелених свят, адже саме у час такого релігійного свята у 1944 році розпочалося насильницьке виселення етнічних українців-лемків з території Польщі.

В понеділок відбудеться Служба Божа і панахида за жертвами депортації та акції «Вісла», 65-річчя початку якої відзначається у цьому році.

За словами лемкині Анни Кирпан, лемківський фестиваль є «своєрідним духовним пам’ятником депортованим з рідних земель, що відроджує культуру лемківського етносу».

Бойки і лемки – етнічні групи українців. В Рожнятівському районі Івано-Франківської області здавна жили бойки, а після Другої світової війни сюди було переселено чимало лемків. В селищі Брошнів-Осада діє музей-світлиця бойківської і лемківської культури.
XS
SM
MD
LG