Доступність посилання

ТОП новини

Кавказьке турне Гілларі Клінтон: безпека і права людини


Державний секретар США Гілларі Клінтон під час переговорів в Єревані з президентом Вірменії Сержем Сарґсьяном, 4 червня 2012 року
Прага – Державний секретар США Гілларі Клінтон розпочала свою 3-денну поїздку країнами Кавказу. У понеділок вона побувала у Вірменії, де провела переговори з президентом Сержем Сарґсяном. У вівторок Гілларі Клінтон перебуватиме у Грузії, де візьме участь у засіданні американсько-грузинської комісії зі стратегічного партнерства. У середу очікується візит Клінтон у Азербайджан, де одним із важливих питань для обговорення стануть права людини.

Візити Клінтон до країн Кавказу, де зростають ризики конфронтації не вигідні Заходу, на думку багатьох оглядачів, своєчасні. Напруги додають тероризм у російських регіонах Північного Кавказу і присутність військових Росії в Абхазії та Південні Осетії. Окрім того, не виключене відновлення воєнних дій між Вірменією та Азербайджаном через Нагірний Карабах.

Якраз про це у понеділок, 4 червня, вели мову Клінтон і президент Вірменії Серж Сарґсян. Саме з Вірменії держсекретар США розпочала свій триденний візит на Кавказ. Клінтон і Сарґсян обговорили проблеми регіональної безпеки та мирного вирішення конфлікту довкола Нагірного Карабаху – у переговорах із цього питання США беруть активну участь. Проблема не втрачає своєї актуальності: того ж дня, коли у Вірменію прибула Гілларі Клінтон, на азербайджансько-вірменському кордоні стався збройний інцидент. Троє вірменських вояків загинули і кількох було поранено.

Правозахисники нагадують про порушення прав людини в Азербайджані

Напередодні візиту Гілларі Клінтон в регіон міжнародна неурядова організація з прав людини Freedom House поширила повідомлення, в якому закликала держсекретаря США під час візиту на Кавказ приділити увагу питанню дотримання прав людини. Спостерігачі також звертають увагу на те, що в понеділок азербайджанський Верховний суд достроково звільнив з в’язниці молодіжного активіста Бахтіяра Гаджиєва. Сталося це якраз до візиту в Баку 6 червня держсекретаря США Гілларі Клінтон, яка має намір обговорити з президентом Ільхамом Алієвим ситуацію з дотриманням прав людини в Азербайджані.

Сам Бахтіяр Гаджиєв наголосив Радіо Свобода, що завжди вважав порушення проти нього справи політично вмотивованим. «З першого дня я сказав, що це політичний процес, незаконний суд. Я думаю, що мій лист до президента Алієва відіграв важливу роль у моєму звільненні. І я намагатимуся продовжити мою громадську активність», – зазначив активіст. У березні 2011 року Гаджиєва засудили до двох років ув’язнення за ухилення від військової служби.

У переддень візиту Гілларі Клінтон у в’язницях Азербайджану залишаються ще 11 активістів, яких правозахисна організація «Міжнародна амністія» визнала в’язнями сумління.

Напруга між Росією та Грузією залишається

Хоч Грузія й погодилася на вступ Росії до Світової організації торгівлі, відносини між двома державами залишаються замороженими: Кремль відмовляється мати справу з президентом Саакашвілі. Це питання Гілларі Клінтон навряд чи вдасться оминути під час зустрічі з грузинським керівництвом.

На травневому саміті НАТО в Чикаго в альянсі відзначили «суттєвий внесок» Грузії у євроатлантичну безпеку і підтвердили те, що Грузія стане членом НАТО. Тож на засіданні американсько-грузинської комісії зі стратегічного партнерства 5 червня, ймовірно, ітиме мова про вільні й прозорі вибори парламенту Грузії у 2012 року та президентські вибори у 2013 році, що впливатиме на питання членства Грузії в Північноатлантичному альянсі.

Після Кавказу Гілларі Клінтон вирушить до Туреччини: 7 червня у Стамбулі держсекретар США візьме участь в антитерористичному саміті.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG