Доступність посилання

ТОП новини

Безпека та рух вболівальників Євро-2012: чи все готово?


Брюссель – Євро-2012 – перший чемпіонат Європи з футболу, що одночасно проходитиме по обидва боки шенгенського кордону. З огляду на це і Україна, і Польща постали перед чималими викликами щодо безпеки людей, кордонів і, водночас, належної організації матчів, на які прибудуть тисячі вболівальників із усього континенту. У вівторок у Брюсселі впливовий дипломат, представники правоохоронних органів та прикордонної служби розповідали про готовність та новації нинішнього футбольного чемпіонату. Радіо Свобода стежило за політичним діалогом на теми безпеки та «футбольної дипломатії», організованим Європейським політичним центром.

Від 2007 року, коли оголосили, що Польща та Україна прийматимуть Євро-2012, політики, правоохоронці, прикордонники, представники сфери послуг провели величезну роботу. Польські поліцейські спільно з українськими колегами ретельно тренувалися на основі досвіду Бельгії, Нідерландів, Швейцарії та Австрії, де вже проводилися подібні заходи.

Як каже Ян Томбінський, голова представництва Польщі при ЄС, а з вересня представник Євросоюзу в Україні, по обидва боки польсько-українського кордону всі готові як до свята, так і до можливих неприємностей. Досвід матимемо і позитивний і негативний, бо «таке життя», додав дипломат. Однак, критика, яка часом лунає на адресу міліції та польської поліції, часто не заслужена.

«В Україні та Польщі сили правопорядку та безпеки якихось два десятки років тому були чимось дуже домінуючим, – пояснює Ян Томбінський. – І тепер залишається добре організований набір «ноу-хау», яким чином бути якнайближче до громадськості. Особливо, в тому, що стосується справ «домашнього» походження».

Правоохоронці знайдуть спільну мову навіть з хуліганами?

Однак поліція та українська міліція на період чемпіонату будуть підсилені експертами з інших країн Європи. Представник Міністерства внутрішніх справ у місії України при ЄС, полковник міліції Володимир Ридван зазначає, що кожна футбольна команда супроводжуватиметься особливим загоном правоохоронців.

«Насамперед ці офіцери мають добре володіти англійською, а на додачу, ще й мати знання національної мови команди, – каже він. – Звичайно ж, вони матимуть особливі навички у спілкуванні та посередництві, готові вести дружню та переконливу розмову з усіма верствами населення і навіть з хуліганами, щоб ті припинили свої дії. Звичайно, це наше найбільше побажання».

Безумовно, найбільше нововведень на період змагань зазнають українські та польські прикордонні служби й митниці. У винятковому порядку контроль відновлять навіть на внутрішніх кордонах Шенгенського простору. Йдеться про такі дільниці, як польсько-чеський чи польсько-німецький кордони. За ситуацією навколо Польщі слідкуватиме навіть спеціальна прикордонна служба Євросоюзу – Frontex.

Візи та надзвичайні ситуації

Надання українцям чи росіянам короткотермінових шенгенських віз здійснюватиметься збільшеною кількістю польських консульств, які за необхідності працюватимуть без вихідних. Візова процедура надзвичайно спрощена, безкоштовна і без співбесіди, каже Аґнєшка Вавжик із європейського та міжнародного департаменту Міністерства внутрішніх справ Польщі.

Однак на місцях проведення футбольних поєдинків передбачені навіть надзвичайні ситуації.

«Ми надали додаткові права контролю регіональній владі. Якщо виникне серйозна загроза (сподіваюсь, що цього не станеться ) і подальший перебіг змагань буде пов’язаний із небезпекою, то регіональна влада має право їх припинити», – зауважує Аґнєшка Вавжик.

Детальні аналізи та симуляція різного роду можливих ризиків, які супроводжуватимуть Євро-2012, стали основою для великої кількості польсько-українських зустрічей та спільних тренінгів.Застереження щодо проявів расизму, які лунали у деяких західних мас-медіа, зокрема на телеканалі «Бі-Бі-Сі», на думку представників Польщі, є перебільшенням. А полковник Володимир Ридван висловив переконання, що це було нічим іншим, як провокацією.

Читайте більше тут:

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG