Доступність посилання

ТОП новини

Третина українців допускає самосуд – опитування


Київ – Дві третини українців, незалежно від політичних уподобань, вкрай негативно оцінюють діяльність правоохоронних та судових органів. Такими є результати опитування фонду «Демократичні ініціативи» та Центру імені Разумкова, які оприлюднили в середу у Києві. Експерти зазначають, що довіра до міліції, прокуратури і судів стрімко падає, а разом з тим зростає кількість українців, які вважають самосуд – єдиним способом здійснення правосуддя. У провладній більшості кажуть, що це серйозний сигнал до удосконалення системи судочинства.

Згідно з результатами опитування, яке провели фонд «Демократичні ініціативи» та Центр імені Разумкова, негативно діяльність міліції і прокуратури оцінюють 64 відсотки респондентів, а діяльність судів – 69 відсотків. Опитування провели на початку квітня 2012 року.

Негативна оцінка діяльності судів та правоохоронних органів спостерігається протягом останнього десятиліття, але за останні два роки зниження рівня довіри відбувається набагато стрімкіше, констатує заступник директора соціологічної служби Центру імені Разумкова Михайло Міщенко.

«Особливості нинішньої ситуації в тому, що оцінка діяльності судів і міліції в 2011-2012 роках, тобто через 2 роки після приходу до влади Януковича, опустилася десь до того показника, до якого за час діяльності Ющенка опустилася тільки на 4-5-му роках каденції Ющенка. Тобто ми бачимо, що зниження рівня довіри до судів та міліції відбувається швидше, ніж за попередньої влади. І, звичайно, чим нижче оцінюється діяльність судової системи, тим більше люди схильні підтримувати самосуд», – зазначив Михайло Міщенко.

Ситуація щодо самосуду тільки погіршуватиметься – юрист

Кожен п’ятий, опитаний соціологами, вважає самосуд – єдиним способом здійснення правосуддя. А третина вважає «суд Лінча» виправданим в окремих випадках. При чому ставлення до самосудів виявилося не залежним від віку та статі, але прямо залежним від рівня освіти та матеріального статусу. Відтак, за даними соціологів, самосуд, як метод здійснення правосуддя схильні підтримувати найбільш слабкі соціальні групи – з нижчим рівнем освіти, з нижчим рівнем доходу, а також ті, хто не бачить можливостей впливати на ситуацію в суспільстві.
Якщо поєднуються почуття незахищеності і погана економічна ситуація, то дуже сприятливий ґрунт для розвитку бажань самосуду
Валентина Теличенко

У найближчі роки ситуація щодо самосуду тільки погіршуватиметься, наголошує юрист Валентина Теличенко. «Звідки виникають бажання самосуду? Якщо поєднуються почуття незахищеності, а за захищеність у нас відповідають правоохоронні органи і судова система, і погана економічна ситуація, то, звичайно, це буде дуже сприятливий ґрунт для розвитку бажань самосуду», – зауважує Валентина Теличенко.

Авторитет судової влади в Україні потрібно рятувати

Збільшення кількості українців, схильних до самосуду – це серйозний сигнал для того, щоб вдосконалювати систему судочинства, сказав Радіо Свобода, коментуючи результати дослідження депутат від Партії регіонів, сам колишній суддя Володимир Олійник.
Відбувся черговий відбір суддів. Анонімне тестування, анонімні екзамени пройшли. Це ж краще, ніж по блату чиновник приймає рішення
Володимир Олійник

«У цьому відношенні протягом 20 років майже нічого не робилося, – каже він. – Тому нам треба вдосконалювати систему судочинства. І, наприклад, ухвалене рішення учора про те, що прокуратура, яка представлена у Вищій раді юстиції, позбавляється права порушення дисциплінарного провадження проти суддів, бо це тоді вже конфлікт інтересів. І про те, що ми повинні Верховну Раду практично усунути від формування судового корпусу, я маю на увазі призначення і звільнення. Багато треба зробити для гарного підбору. От, уже за іншими принципами учора відбувся знову черговий відбір суддів. Анонімне тестування, анонімні екзамени пройшли. Це ж краще, ніж по блату чиновник приймає рішення щодо суддів».

Експерти переконані, що ситуацію може змінити, зокрема, посилення відповідальності для працівників правоохоронних органів, судової системи за вчинені незаконні дії. Водночас вони наголошують, що ситуацію не змінить в кращий бік ухвалений новий Кримінально-процесуальний кодекс. А от, представники влади радять уважніше читати новий КПК і наголошують, що він схвалений європейськими експертами і створює механізми реального захисту конституційних прав і свобод громадян. Але всі погоджуються з тим, що авторитет судової влади в Україні потрібно рятувати.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG