Доступність посилання

ТОП новини

У захисників авторських музичних прав забирають права


Київ – У четвер відбудеться перше судове засідання у справі «Української ліги музичних прав». Минулого місяця її позбавили права збирати та розподіляти винагороди за використання фото- та відеофонограм у публічних місцях. Представники організації підозрюють українську владу у впровадженні корупційних схем у музичній сфері. Натомість у Держслужбі інтелектуальної власності запевняють – близько 10 років Ліга сама порушувала закон і сприяла тіньовому бізнесу.

Андрій, директор одного з ресторанів на Хрещатику, зазначає, що хорошому настрою і апетиту його гостей значною мірою сприяє «музична атмосфера» закладу.

«Близько 5 тисяч пісень. Вдень – спокійніші, ввечері – енергійніші. У нас підвальне приміщення, то, коли тиша, відчувається дискомфорт. На рік укладаємо договір із «Лігою музичних прав», тому ми легально все крутимо», – розповідає директор ресторану.

Від моменту свого заснування «Українська ліга музичних прав» діяла згідно з міжнародними стандартами, заручившись підтримкою зокрема Міжнародної федерації фонографічної індустрії. Про це говорить Едуард Клім, директор найбільшого музичного холдингу в Україні «Lavina Music», який співпрацює серед іншого з Ані Лорак, Гайтаною, Олегом Скрипкою, гуртами «Друга ріка» та «Океан Ельзи», а також є одним із засновників «Ліги музичних прав».

Едуард Клім називає рішення української влади закрити цю структуру – спробою нагріти руки.
Що таке неприбуткова організація наші чиновники не розуміють. Це навіть не рейдерство, це звичайний рекет
Едуард Клім

«Це неприбуткова організація. Що таке неприбуткова організація наші чиновники не розуміють. Є гроші – треба їх відібрати. Але це не означає, що замінивши організацію іншою, вона буде краще працювати. Ця організація просто буде приносити гроші не музикантам, артистам, продюсерам, а тим, кому треба. Це навіть не рейдерство, це звичайний рекет», – наголошує музичний продюсер.

Корупційні звинувачення як засіб боротьби

«Українська ліга музичних прав» вирішила захищати свої права в суді, а поки може працювати лише до 17 червня, пояснює директор Ліги Олекса Гуменюк.

«Поки що Ліга гроші збирає. Після 17-го числа гроші за суміжні права в Україні не буде збирати ніхто. Метри, наприклад, у паніці. Кажуть, ми хочемо платити, бо за законом ми повинні платити, але Департамент ухвалив рішення через яке нам немає куди платити, а тому ми порушуємо закон. Якщо це трапиться, то всі потенційно стають порушниками», – зауважує Олекса Гуменюк.

На думку представників Ліги, нова схема розподілу коштів за використання аудіо- та відеофонограм, пропонована Держслужбою інтелектуальної власності, – «широке поле для зловживань та корупції». За нею розподіл винагород відбуватиметься на підставі індивідуальних звітів, без використання звітів телерадіомовників.

Однак, за словами першого заступника голови Держслужби Олексія Янова, «Українська ліга музичних прав» близько 10 років сама порушувала українське законодавство, стимулюючи корупційні зв’язки. А зараз ідеться передовсім про втілення законів. Про це Олексій Янов сказав у коментарі Радіо Свобода.
Вони систематично і на свій ризик порушували чинне законодавство. Корупційну схему запропонували саме вони
Олексій Янов

«Ця Ліга на території України і повинна виконувати закони, які діють на території України. Вони систематично і на свій ризик порушували чинне законодавство. Корупційну схему запропонували саме вони. У жодному торговельному центрі, ресторані ніколи не звучить радіо, там звучать певні каталоги, а на радіо звучить те, що проплачують продюсери», – наголошує Олексій Янов.

Тим часом із відкритими листами до представників української влади звернулися представники української музичної індустрії, Міжнародної федерації фонографічних індустрій, а також нідерландська організація колективних прав SENA. Усі вони просять відновити акредитацію «Української ліги музичних прав».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG