Доступність посилання

ТОП новини

Відкриття Євро-2012: Янукович – у ложі для VIPів, на вулиці – протести


Учасники акції протесту крокують через центр Варшави
Варшава – У столиці Польщі урочисто відкрили європейський футбольний чемпіонат Євро-2012. Свято футболу розпочалося у Варшаві матчем «Польща-Греція», що завершився внічию (1:1). За перебігом матчу спостерігали Президенти Польщі та України. Перед матчем Броніслав Коморовський та Віктор Янукович зустрілися в президентському палаці віч-на-віч. Не всі у Варшаві чекали Віктора Януковича з відкритими обіймами.

Столиця Польщі потопає в різномовному гомоні, всюди різнобарвні гурти вболівальників, кожен зі своєю національною символікою. Вирізняються натовпи греків, які приїхали підтримати свою збірну, яка у п’ятницю увечері зустрілася в поєдинку на Національному стадіоні у Варшаві зі збірною Польщі.

Головний господар футбольного свята глава польської держави Броніслав Комровський, як і обіцяв, дружньо прийняв у Варшаві свого українського колегу – Віктора Януковича. Два Президенти разом переглянули матч-відкриття чемпіонату у ложі для VIP-персон.

Учасники варшавської акції протесту разом із польським вболівальниками
Учасники варшавської акції протесту разом із польським вболівальниками

Життя підтвердило правильність нашої позиції щодо України – Коморовський

Перед зустріччю із українським Президентом Коморовський вкотре зазначив, що не поділяє позиції тих західноєвропейських політиків, які вирішили бойкотувати Євро-2012 в Україні. В інтерв’ю Польському публічному телебаченню Коморовський говорив, що життя підтвердило правильність його заклику до політиків Заходу не бойкотувати українську частину чемпіонату.

«Не можна бойкотувати країну, – наголосив Коморовський, – якщо навіть вона має очевидні внутрішні проблеми, але ж ця країна має немалі успіхи, зокрема у процесі демократизації та євроінтеграції. Такій країні потрібно допомагати, а спортивні події такого рівня використовувати як додаткове заохочення для неї. А ми у Польщі повинні пам’ятати, що це Україна поділилася з нами Євро, запрошуючи до його співорганізації».

Євро в Україні – бенкет під час чуми?

Утім, не всі у Варшаві раділи приїздові Віктора Януковича. Група українців, які працюють і навчаються в Польщі, організувала акцію протесту під гаслом «Євро в Україні – бенкет під час чуми». Кілька десятків мітингувальників роздавали у центрі Варшави листівки із закликом до європейців бойкотувати режим Януковича, а натомість підтримати українське громадянське суспільство.
Те, що українці, зокрема молоді українці, висловлюються проти згортання свободи слова, проти переслідування опозиціонерів – дуже важливо
Андрій Любка

Після закінчення протестної акції, один із її огранізаторів, письменник Андрій Любка поділився своїми думками з Радіо Свобода. «Я вважаю, що ми досягли своєї мети, тому що наша акція була інформаційною, ми поспілкувалися з представниками дуже багатьох країн, дали дуже багато інтерв’ю і ця інформація піде далі. Те, що українці, зокрема молоді українці, висловлюються проти згортання свободи слова, проти переслідування опозиціонерів – дуже важливо. Це показує, що українці можуть і об’єднатися, і щось зробити, і не бояться. Україна для них важлива, вона їм болить», – сказав Любка.
Несподівана зустріч у центрі Варшави з В’ячеславом Піховшеком. За словами Андрія Любки, Піховшек був сумний
Несподівана зустріч у центрі Варшави з В’ячеславом Піховшеком. За словами Андрія Любки, Піховшек був сумний

До протестної акції українців приєднувалися поляки. Один із них, викладач католицького університету Адам Бартосевич розповів, чому він підтримав українських мітингувальників.
Нас єднає прагнення, щоб Україна була демократичною, щоб її громадяни могли вільно розвиватися і їх не обмежували такі люди, як Янукович
Адам Бартосевич

«Це шанс – такий як кілька років тому, під час Помаранчевої революції – показати, що між нами більше того, що об’єднує, аніж роз’єднує. Нас єднає прагнення, щоб Україна була демократичною державою, щоб її громадяни могли вільно розвиватися і їх не обмежували такі люди, як Янукович», – зазначив Адам Бартосевич.

Українські несподіванки першого дня
Хочемо Україну без Януковича і без Піховшека
Андрій Любка

Як розповіли організатори варшавської протестної акції, під час її проведення трапилося кілька цікавих епізодів із «українськими акцентами». Зокрема, мітингувальникам приязно сигналили водії варшавських міських автобусів, як виявилося – громадяни України. А біля пам’ятника Адамові Міцкевичу учасники акції зустріли делегацію з України, серед членів якої був український публіцист В’ячеслав Піховшек. За словами Любки, Піховшек був дуже засмучений і незадоволений. «Коли він нас запитав, чого ми хочемо, – каже Любка, – ми відповіли, що хочемо Україну без Януковича і без Піховшека».

У перший день чемпіонату в польській столиці не обійшлося без несподіванок. Дві учасниці української організації FEMEN зняли футболки біля Національного стадіону й почали вигукувати образливі гасла, спрямовані проти Євро-2012. Їхній протест тривав недовго – дівчат затримала поліція.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG