Доступність посилання

ТОП новини

Збереження українського фольклору за кошт Євросоюзу


Львів – Український, польський, угорський, румунський, словацький фольклор прикордоння становить багатий пласт довголітньої культури. Європейський Союз виділив 250 тисяч євро на підтримку і збереження українсько-словацької історичної спадщини. Дворічний проект «Люди-людям – ефективне співробітництво на основі любові до фольклору» діятиме в Україні, Словаччині, Угорщині і Румунії.

Культуру етнічних груп, які населяють Карпати по різні боки, презентує майже два десятиліття львівський гурт автентичної музики «Коралі». Галина Похилевич, Лариса Лукашенко, Людмила Зборовська під час фольклорних експедицій записали десятки автентичних пісень, які ще збереглись на Підляшші, Берестейщині, в Карпатах, у різних регіонах України. Митці нанизують народні пісні, немов намистинки на коралі.

Тріо музикантів зі Львова запрошені до участі у програмі «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна», що фінансується з фондів Європейського Союзу, і розрахована на два роки. Метою проекту є збереження історичної спадщини на прикордонні України та Словаччини. Однак важливо згуртувати людей, які люблять фольклор і його популяризують. Власне про це йшла мова під час першої конференції у рамках програми, що нещодавно відбулась у словацькому місті Кежмарське Зляби. Участь у ній взяли понад сто осіб з України і Словаччини: фольклористи, художники, культурологи. Серед них і музиканти гурту «Коралі».

Традиції допомагають пізнати один одного

Фольклорист Галина Похилевич розповіла Радіо Свобода, що протягом двох років відбуватимуться конференції, фестивалі українських і словацьких колективів.

«У теперішній період глобалізації ми можемо бути різні тільки своєю етнічною сутністю. Якщо є українець, то це передається через мою мову, пісню, танець, спів. Поважаючи традиції, музику, мову один одного ми єднаємось, водночас несемо свою культуру. Ми готові вивчати ці традиції, навчати людей, проводити обмін, який так важливий для збереження української культури, етнічної сутності», – каже Галина Похилевич.

У рамках програми «Люди-людям – ефективне співробітництво на основі любові до фольклору» планують розробити проектну документацію для створення культурних центрів – дерев’яних будівель у народному стилі, які в майбутньому будуть розміщені в Раславіцах (Словаччина) та селі Загаття (Закарпаття, Україна). А ще напишуть путівник фольклорними фестивалями прикордоння.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG