Доступність посилання

ТОП новини

Вибори у Греції: вийти з єврозони чи ні?


Брюссель – У неділю 17 червня громадяни Греції знову голосуватимуть, щоб визначити, яка політична партія матиме достатньо підтримки для формування уряду країни. Однак, у цих виборів є ще й інша місія: вирішити, чи залишиться Греція у зоні єдиної європейської валюти. Фаворит виборчої кампанії, ліворадикальна партія Syriza, хоче припинити політику заощаджень, якої вимагають партнери по євро та Міжнародний валютний фонд. Але це неминуче призведе до втрати Грецією місця у єврозоні.

Чимало греків досі не знають, якій партії віддати перевагу, однак, більшість схильна думати, що консерватори, які перебували при владі, несуть відповідальність за катастрофічну кризу, в якій опинилася держава.

Навіть, «якщо уряд сформують, але цей уряд не буде мати угоди із МВФ та партнерами по єврозоні, Міжнародний валютний фонд та європейські партнери припинять подальше фінансування Греції і до кінця червня в країні не буде грошей», – застерігає Жолт Дарваш із брюссельського Аналітичного центру Брегеля. У цьому випадку греки, ймовірно, покинуть зону євро.

Тим часом, впливові партнери із цього валютного союзу все ще сподіваються, що Греція дотримається взятих на себе зобов’язань із оздоровлення своєї фінансової та економічної системи.

«Нині (греки) повинні підтвердити свою відданість євро та взятим на себе зобов’язанням, – зазначає президент Франції Франсуа Олланд. – Європа теж повинна виконати своє завдання перед Грецією: треба швидше надати їм фонди для економічного зростання».

«Ми довіряємо грекам, вони повинні довіряти нам, але кожен повинен виконати свої зобов’язання», – обережно застерігає французький президент.

В ЄС вже обговорюють процедуру виходу греків із єврозони

Водночас, у європейських установах, як свідчать дипломатичні джерела, вже йде обговорення процедури можливого виходу Греції з єврозони. Це підтвердив речник Єврокомісії Олів’є Байї, який каже, що до його установи вже звернулися за поясненнями, що у цьому випадку передбачають угоди Європейського Союзу.

Для самої Греції цей сценарій був би дуже болючим. Як кажуть експерти, вихід із зони євро спершу буде супроводжуватися колапсом фінансового сектору, більшість приватних компаній зазнають дефолту, що призведе до поглиблення економічної кризи та різкого збільшення безробіття.

Вихід греків з валютного союзу неминуче послабить довіру до всієї грошової одиниці та країн, що нею користуються, – каже Яніс Еманулініс із Європейського політичного центру. – Відсоткові ставки на кредити від міжнародних фінансових організацій іншим слабким державам єврозони, тобто, Іспанії, Португалії чи Ірландії значно зростуть».

Закриття кордонів та контроль за капіталами

Не виключено й те, що коли дійде до цього, у Греції та Євросоюзі можуть запровадити такі крайні заходи, як закриття кордонів, обмеження на видачу готівки у банках та контроль за рухом капіталу, зазначають аналітики.

Тим часом, Єврокомісія у п’ятницю відмовилася давати з цього приводу будь-які коментарі. «Ми повинні залишити сцену грецьким виборцям, а всі реакції та дії будуть оприлюднені тільки після оголошення результатів виборів», – зазначають представники виконавчої влади ЄС.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG