Доступність посилання

ТОП новини

Російський ліс – місце виховання журналістів


Історія із розмовою голови Слідчого комітету Російської Федерації генерала Олександра Бастрикіна із завідуючим відділом розслідувань «Новой газеты» Сергієм Соколовим – чи то в лісовій хащі, чи то на узбіччі дороги – стала головною новиною для російського журналістського співтовариства.

Під час спілкування Бастрикін погрожував Соколову розправою за те, що він поставив під сумність вірогідність вироку одному з учасників сумнозвісної банди Цапків, що тероризувала кубанську станицю Кущовська. Після погроз Бастрикіна журналіст виїхав із Росії, а головний редактор «Новой газеты» Дмитро Муратов звернувся до голови Слідчого комітету із відкритим листом.

Представники журналістського цеху зібралися перед будівлею Слідчого комітету. Бастрикін змушений був виправдовуватись – спочатку він дав інтерв’ю провладній газеті «Известия», але потім зустрівся із групою головних редакторів російських ЗМІ й визнав сам факт залякування Соколова.

Кого ж охороняє правоохоронна система?

Справу немов би закінчили примиренням, рукостисканням під телевізійні камери. Проте вона продемонструвала, яким насправді є ставлення російських чиновників до журналістики й своїх власних можливостей в обмеженні свободи слова.

Бастрикін тепер пояснює свої погрози перевтомленням. Але сам факт того, що один із керівників російської правоохоронної системи у спілкуванні з журналістом поводився як представник кримінального угруповання, ставить під питання саме існування цієї правоохоронної системи. Кого ж вона охороняє? Громадян чи владу? А, може, Цапків?

Голова Слідчого комітету був змушений реагувати на звинувачення журналістського співтовариства ще й тому, що знаходиться у тривалому відомчому конфлікті з російською Генеральною прокуратурою й не може дозволити собі розкіш ризикувати репутацією. Однак, якщо б на його місці опинилася б людина, впевнена у своїх позиціях на владному Олімпі, ніяких вибачень ми могли б і не почути. І в цьому – ще одна складність у стосунках тих, хто бажає говорити росіянам правду – і тих, хто хоче чути від журналістів лише те, що подобається владі.

Віталій Портников – журналіст Радіо Свобода

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода
  • Зображення 16x9

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

XS
SM
MD
LG